منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷
شناسه خبر: 332801
گروه :خبر
13940706000895_PhotoA

نمایندگان کنگره آمریکا دنبال بازگشایی پرونده مربوط به موضوع ادعایی «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، قانونگذاران آمریکایی از محافل بین‌المللی خواسته‌اند بار دیگر پرونده تحقیقات درباره فعالیت‌های ادعایی گذشته ایران برای ساخت سلاح‌های اتمی (یا «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای ایران؛ PMD) گشوده شود.

واشنگتن‌فری‌بیکن، وابسته به نومحافظه‌کاران آمریکایی این خبر را روز جمعه بر اساس گفت‌وگو با منابع متعدد منتشر کرده است.

درخواست‌ها در این باره بعد از آن مطرح می‌شود که هفته گذشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از مقامات فعلی و پیشین آمریکایی مدعی شد که آژانس در نمونه‌برداری‌های محیطی سال گذشته از سایت نظامی پارچین، ذرات اورانیومی کشف کرده که با فعالیت‌های ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای مرتبط بوده‌اند.

این ادعا موجب شده قانونگذاران آمریکایی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخواهند پرونده PMD که اکنون خاتمه‌یافته اعلام شده را بار دیگر به جریان بیندازند.

مایک پامپئو، عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به واشنگتن فری‌بیکن گفت: «تناقض‌های دولت اوباما درباره ایران و آژانس در این موضوع اورانیوم، مستلزم بررسی مجدد گزارش ابعاد نظامی احتمالی است.

«یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آذرماه سال گذشته گزارش خود را درباره موضوع ادعایی «جنبه‌های نظامی احتمالی» در برنامه هسته‌ای ایران منتشر کرد. کشورهای عضو شورای حکام آژانس پس از آن با تصویب قطعنامه‌ای از گروه 1+5 پرونده مربوط به این موضوع را مختومه اعلام کرد.

منظور از «ابعاد نظامی احتمالی» ادعاهایی هستند مبنی بر اینکه ایران قبل از سال 2003 اقدام به انجام آزمایش‌هایی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای در برخی از سایت‌های خود کرده است. کشورهای غربی ادعا می‌کنند شواهد مربوط به این تحقیقات از اسنادی به دست آمده‌اند که در لپ‌تاپی متعلق به یکی از فعالان برنامه هسته‌ای ایران وجود داشته است.

بسیاری از کارشناسان از جمله «محمد البرادعی»، مدیر کل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در صحت و اعتبار این اسناد ادعایی تردید وارد کرده‌اند.

پامپئو گفت: «آژانس نمی‌تواند وقتی که درباره ذرات هسته‌ای تحقیق نشده ادعا کند که شناخت دقیقی از وضعیت دارد.»

این نماینده کنگره اضافه کرد: «حتی مقام‌های دولت اوباما هم حالا که 6 ماه گذشته با نتیجه‌گیری‌های گزارش آژانس مخالفند. عقل سلیم حکم می‌کند وقتی مشکلی پیدا می‌شود درباره آن تا زمان پیدا شدن راه حل تحقیق شود. حالا همه موافق هستند که یک واقعیت جدید پیدا شده. عدم تحقیق درباره آنچه در برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران رخ داده، رویه خطرناکی را پی‌ریزی می‌کند.»

ماکر کرک، یکی دیگر از سناتورهای مخالف برجام هم در اظهاراتی مشابه مدعی شده که تحقیقات آژانس به دلیل فشارهای وارد شده بر این نهاد از جانب «نیروهای طرفدار ایران»، کامل نبوده است.

وی گفت: «بسیار تأسف‌بار است که نهاد دیده‌بان هسته‌ای جهان، یعنی آژانس استقلالش را به خاطر توافق هسته‌ای ایران از دست داده باشد.»

 یک منبع که در حال همکاری با کنگره بر سر موضوع ایران است به واشنگتن فری‌بیکن گفته که مسائل جدیداً مطرح شده درباره PMD گزارش‌ها مبنی بر اینکه ایران تمامی فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کرده را زیر سوال می‌برد.

وی همچنین گفت: «اکنون وقت آن است که پرونده PMD را یک بار دیگر باز کنیم تا متوجه شویم ایران روی چه سلاح‌هایی کار می‌کرده است.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است