منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۹:۳۰
شناسه خبر: 269211
گروه :خبر
2-1-2015128122426

پخش سریال «کیمیا» که از آن به عنوان بلندترین مجموعه‌ی تلویزیونی سازمان صداوسیما یاد می‌شود، از نیمه گذشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی  هرمز ؛ خبرنگار فرهنگ کده به میان مخاطبان این سریال رفت تا نظر آنها را درباره‌ی این مجموعه که روایتگر سه مقطع زمانی قبل از انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و زمان حال کشورمان است، جویا شود.

مردم با بازی خوب بازیگران سرشناس پای این سریال نشسته اند/کیمیا در نقش یک منجی نشان داده شده است

علی جعفری 21 ساله که دانشجو مهندسی برق الکترونیک دانشگاه شیراز است ، گفت : تمام سریال‌های پر طرفدار و مخاطب اکثریت آنها  اسم مونث دارندیا اسم یه زن را گذاشته اند مثل رعنا ، ریحانه ، وفا ، نرگس ، ستایش، یلدا ، پروانه ، پریدخت ، مدینه ، حانیه ، کیمیا ، شهرزاد و تنهایی لیلا ، آوای باران و… چرا  باید اینطور باشد پیش از دو دهه است که برای مردم فقط از بدبختیا و فلاکت، خفت و خواری ، گریه و زاری و قربون صدقه رفتن یه زن سریال میسازند.

او می گوید : چرا مردم باید اینقدر اشکشون دربیاد و افسرده بشوند و آن هم بخاطر نقش اصلی فیلم مثل ستایش و نرگس و…جامعه ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع است و مردم منتظر هستند تا عیدنوروز شود تا یک سریال طنز ببینند و بخندند و آن هم سریال های طنز در حد درجه ۴ و ۵  معلوم نیست قراره به کجا برسیم.

وی افزود : اوج سریال سازی سینمای ایران اینجاست جایی که از نوجوانی تا پیری یک زن را به تصویر میکشد و سریالی که با وجود تعداد بازیگرانی سرشناس و حرفه ای از فیلمنامه ای بسیار ضعیف و بچگانه برخوردارند انگار مخاطب را گلابی فرض کردند که برای منطقش هیچ ارزشی قائل نبودند.

او بیان کرد : از این دست گاف ها و روی خط زمانی درست حرکت نکردن زیاد اتفاق می افتد مثل زمانی که  شهرام زن باردارش را به آمریکا می فرستد و  تازه اوایل شروع مدارس (مهر ۵۷) و بعد از ماجراهای زیاد و کشته شدن شهرام ، زنش با یک بچه یکساله برمیگردد در صورتی که هنوز بهمن ۵۷ نشده است.

این مخاطب گفت : خیلی از قسمت‌های سریال راحت قابل حدس زدن است که برای همچین سریال بزرگی باعث تاسف است از سالم موندن ماشین فرخ  چون ماشین خارجی بود و دست نخورده موندن پول‌ها و  از ماموریت ارتش عراق و دستور ویژه صدام برای زنده گرفتن کیوان و عقب نشینی کردن.

او می گوید : از بازیگری عجیب حامد بهداد در نقش محمد جهان آرا که همچین آدمی را خنثی و اینکه نمی داند باید چیکار کند نشان می دهد ولی از حق نگذریم مردم هم بیشتر بخاطر بازی خوب بازیگران سرشناس پای این سریال نشسته اند.

او که به نظرش کیمیا را در نقش یک منجی نشان داده شده است گفت : کیمیا شخصی که در هر مسئله ای دست بیارد حتما آن معضل حل خواهد شد و فیلم کیمیا نشان می دهد پوشش مردم ، تابع شرایط کشور است اگه کشور آزادی پوشش داشته باشد میشود با روسری و مانتو انقلاب کرد و حتی در جنگ هم نیازی به پوشش کامل نیست ولی بعد محجبه تمام شد حتی ساده ترین نکات و لوکیشن باور پذیر هم رعایت نشده تا جایی که شاهد تبلیغ همراه اول هستیم.

نقش محمد جهان آرا فقط چند سکانس کوتاه گذاشته شد

پیروز جوانی 23 ساله دانشجوی کارشناس ترم اول مدیریت بازرگانی فیلم کیمیا را اینگونه ارزیابی کرد و گفت : سریال کیمیا به طور کلی خوب به نظر می رسد  اما به نظر من مردم یه چیز متفاوت می خواستند و  انتظار داشتند در این سریال صحنه هایی را از زمان انقلاب و جنگ تحمیلی ببینند که کاملا متفاوت باشد و تا کنون در سینمای ما پخش نشده باشد.

این مخاطب می گوید : نقش محمد جهان آرا که حامد بهداد بازی میکرد  خیلی از مردم ما هستند که زندگی نامه محمدجهان آرا را دنبال نکردن یا خیلی کم در ایران به نمایش گذاشته شده است اما در این سریال فقط چند سکانس کوتاه از شهید جهان آرا نمایش داده شد و همچنین میتوان گفت چرا بازیگری به این شهرت فقط چند دقیقه در این سریال حضور داشته باشد اما سریا کیمیاتوانسته در جذب مخاطب موفق باشد.

سریال کیمیا در جذب مخاطب موفق بوده است

وحید یکی از اهالی اهل قلم با بیان اینکه   اگر خوب بودن و یا بد بودن این سریال را کنار بگذاریم سریال کیمیا در جذب مخاطب موفق بوده است ، می گوید : این سریال ماجرای دختری به نام کیمیا را به نمایش گذاشته است که طول زندگیش مشکلات بزرگ و کوچیکی بر سر راهش پدید می آمد اما آنچه که مهم است این داستان روایت این دختر است نه بلکه روایت دروان  انقلاب و دفاع مقدس ، گاهی افرادی این سریال به گونه ای زیر سوال می برند که انگار اهداف و قالب این سریال نمایش و سختی ها پیروزی انقلاب و دفاع مقدس است .
وی ادامه می دهد : آنچه مشخص است جذابیت و تنوع موضوعی است که در این فیلم به کار رفته و خانواده ها را با مطالب ارزشی سرگرم خود کرده است .

 

وقت کافی برای این سریال کیمیا گذاشته نشده است/شهید جهان آرا خوب شخصیت پردازی نشد

مصطفی 25 ساله یکی فعالین فرهنگی می گوید :  فیلم کیمیا در صدد است که تاریخ ایران را از منظر یک خانواده درگیر با این مسائل به تصویر بکشد در واقع نقل تاریخ در قالب زندگی یک خانواده و  روش خوبی است.
او گفت : فیلم به گونه ای پیش می رود که گاهی برهه و برشی را خیلی گذرا بررسی و نشان می دهد و وقت کافی نمی گذارد مثل شهید جهان آرا را خوب شخصیت پردازی نکرد.

حس خوب بازیگران نقطه ی عطف این سریال بود

سعید فعال عرصه هنر و رسانه با بیان اینکه سریالهای ایرانی که داستان آنها  از قبل از انقلاب شروع میشود به نوعی نگاه سیاسی را بدون در نظر گرفتن حقایق مجبور هستند وارد فیلم کنند که این یک مقدار مزهک و آزار دهنده است ، می گوید : اگر تنها به موضع اجتماعی میپرداخت و داستان زندگی کیمیا که سوژه فیلم بود بهتر بود که البته این هم باز به دلیل داستان غیر ممکن است.
او افزود : به نظرم تلویزیون ایران سریال های قبل از انقلاب که وصل به پیش از انقلاب و ساخته نشود بهتر است و تنها فیلمی که دیدم از قبل از انقلاب بود و تا حدودی خوب بود سریال دکتر غریب بود.

وی گفت :  از حق نگذریم سریال کیمیا مخاطبان زیادی دارد  بنده خودم  از دنبال کننده های  این سریال هستم با اینکه بعضی قسمت های آن دور از انصاف و واقعیت بود مثلا رضا کیانیان خیلی خوب بازی میکرد و  همینطور حسن پورشیرازی و آزیتا حاجیان که بازی گرفتن خوب کارگردان از بازیگران  و همینطور حس خوب بازیگران نقطه ی عطف این سریال بود.
این مخاطب ادامه داد:  فیلم کیمیا فیلمنامه روان و هدفمندی  داشت علی رغم اینکه حول محور انقلاب اسلامی و همچنین ستمگری رژیم قبل از انقلاب پرداخته شده ولی طی ماجراهای داستان ذهن مخاطب تا حدودی درگیر شده و اتفاقات غیر منتظره هیجانات لازم رو برای بیننده در بر داشته است.
او بیان کرد : خیلی از دوستان و نزدیکانی که سریالها و شبکه های ایرانی رو نگاه و دنبال نمی کردند ولی به دلیل جذابیت و همچنین برد تبلیغاتی بیننده این سریال بودند و دنبال می کردند.

سوتی های سریال کیمیا از حد و مرز گذشته است

علی تختی بازیگر تئاتر،عکاس تجربی با بیان اینکه در سریال کیمیا همه چیز می لنگد از متن فیلمنامه گرفته تا کارگردانی و سوتی هایی که در این سریال دیگه از حد و مرز گذشته است، گفت : چند سالی است که تئاتر کار می کنم و به اندازه  همین مقدار اندک آشنایی من با مقوله بازیگری و کارگردانی میتوانم بگم کار به شدت ضعیف، هم از نظر پردازش صحنه ها و کارگردانی و هم از نظر بازیگری به حدی توی ذوق میزند که مجبور میشم لحظاتی از فیلم رو نگاه نکنم .
او می گوید :باید کمی انصاف داشته باشیم و مسائل پشت این سریال رو هم در نظر بگیریم و متاسفانه کارهایی که با بودجه دولت ساخته میشود همیشه این ایرادات رو داشته است  و در حال حاضر هم  چاره ای نیست، فیلم کیمیا ساخته شده و من چاره ای ندارم جز اینکه یا فیلم را اصلا نگاه نکنم و یا اینکه فیلم رو تماشا کنم و سعی کنم ایراد های محتوایی و ساختاری فیلم را نبینم به هر حال توی این سریال من خودم به شخصه فقط “داستان فیلم” رو دنبال میکنم.

 

در گریم برخی شخصیت هاسهل انگاری شده است

 

بنیامین زاهدی که دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی شغل آزاد و بازیگر تئاتر است فیلم کیمیا را اینگونه ارزیابی می کند و می گوید : این فیلم مشکلات زیادی هم از لحاظ بازی و برخی بازیگران و هم از نظر فیلمنامه دارد و در گریم برخی شخصیت ها هم سهل انگاری شده است.
این مخاطب افزود : توجه به خانواده و تفاوت پرورش فرزند در خانواده های مستحکم و غیر مستحکم به خوبی نشان داده شده ولی اغراق در برخی مسایل باعث زدگی ذهن مخاطب میشود.

فیلم کیمیا ازخودگذشتگی رابه زیبایی نمایش داد
خانم احدی 32 ساله هنرمند طراح نقاشی گفت : فیلم کیمیاازنظراجتماعی وخانوادگی جلوه های جالبی به نمایش گذاشت، صحنه های ازخودگذشتگی رابه زیبایی نمایش داد و حس امیدواری به ادامه زندگی مشترک رابه خوبی به تصویرکشیده است  و روحیه جسارت را نشان داده است.
فیلم کیمیا را ندیده ام

امیر خاکسارپور  مدیر کانون فرهنگی هنری عمار گفت : نظری ندارم چون وقت نکردم  این فیلم را تماشا کنم  ولی به نظر فیلم جالبی می رسد اما من معمای شاه را با اینکه کمتر دیدم بیشتر دوست دارم.

 

سریال کیمیا شبیه فیلم های هندی شده است 

روح الله اسفندی ، بازیگر جوان 28 ساله ، گفت : سریال فیلم کیمیا اگر بخواهیم به طور کلی برداشت کنیم که رژیم جمهوری اسلامی با ریختن خون ها و خانمان سوز شدن خانواده ها به دست آمده و مردم سختی های زیادی رو متحمل شدند چون خیلی از ما آن زمان نبودیم نمی توانیم به صورت ملموس درک کنیم .

این مخاطب می گوید :امروز ما چه خوب و چه سخت در امنیت کامل زندگی میکنیم و این همان زحمات و گذشت خیلی هاست که شاید الان در جمع ما نباشند .

وی ادامه داد : کار فیلم وساخت هرفیلمی سختی خاص خودش را دارد وقتی مجموعه قرار است فیلمی و اثری را تولید کنند و بخشی ازتاریخ ما را ورقم میزنند اما متاسفانه به بعضی ریزه کاری ها توجه نشده است و شبیه به فیلم های هندی شده است.

 

فیلم کیمیا ضعف فیلمنامه مشاهده میشود / برخی سکانس ها به شعور مخاطب توهین شده است

مرضیه دهقانی37 ساله فیلمساز با بیان اینکه  فیلم کیمیاکه هزینه زیادی برخورداربوده ولی متاسفانه ضعف فیلمنامه مشاهده میشود ، گفت  : در برخی از سکانس ها تناقص وجود دارد  هرچندنقاط خوب وقوی هم داردکه توانسته مخاطبانی داشته باشد.
وی افزود : اگر فیلم دنیا و کیمیا را باهم مقایسه کنیم کیمیا خیلی ضعیف تر ظاهر شده است و ضعف فیلمنامه مشاهده میشود در برخی سکانس ها به شعور مخاطب توهین شده است و این جا چندسوال ذهن مخاطب رو درگیر میکند 1- هدف فیلم چیست ؟ ؛ 2- آیا جایگاه مرد ایرانی این است؟ ؛ 3- هرکس پدرش سواکی بود خود پسر هم بد است ؟ ؛ 4- کیمیا که هویت آرش رو فهمید چرا دوباره برگشت؟ بعضی جزئیات  تاثیر بدی در ذهن مخاطب قرار میدهد.

این مخاطب می گوید :  کیمیا دختر آرمان گرا مبارز قبل ازانقلاب و مادرش چادری ولی اول فیلم کیمیا باهمان روسری کوتاه تاجنگ پوشش هیچ تغییری نکرد اما وقتی ازآرش جدا شد کیمیا چادری شد  متاسفانه خیلی از جاهای این سریال شعاری  است ، این سریال تاریخ کشور مارا نشان میدهد ولی باکلی ضعف و فیلم در چشم  بیشتر می پسندم که چهار نسل رو به تصویر کشید.

سریال کیمیا به مسائل عاشقانه و احساسی  پرداخته شده است
هانیه دودوی 30 ساله دانشجوی کارشناسی رشته حقوق   گفت : فیلم کیمیا بسیار جذاب است و  همه مهمتر سادگی و صمیمیت همسایه ها برام جالبه است و این سریال بیشتر به مسائل عاشقانه  و احساسی  پرداخته شده است تا به تصویر کشیدن تاریخ کشور  و نقش پیمان طبیعی تر از آرش بود .
انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی