منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۲
شناسه خبر: 180299
گروه :خبر
13940203000125_PhotoA

پس از فوران آتشفشان «کالبوکو» مقامات شیلیایی وضعیت را در این کشور قرمز اعلام کرده و نیروهای امداد را در حالت آماده‌باش قرار دادند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روز گذشته شیلی شاهد فوران آتشفشان «کالبوکو» واقع در جنوب این کشور بود که پس از فعالیتش و ریزش خاکسترهای حاصل از این فوران تا 20 کیلومتری آن وضعیت در شیلی به حالت قرمز درآمد.

بنا به دستور مقامات دولتی نواحی مسکونی تا 20 کیلومتر از این آتش‌فشان تخلیه شدند.

در این راستا «رودریگو پنیاایلیو» وزیر کشور شیلی طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: پس از وقوع حادثه نیروهای امداد و پلیس نحوه آموزش مقابله با این رویداد طبیعی و تخلیه نواحی مسکونی تا 20 کیلومتری این کوه آتشفشان را آغاز کردند.

به گفته وی کوه آتشفشان «کالبوکو» با ارتفاعی 2003 متری در جنوب شیلی از 43 سال گذشته تا کنون بدون فعالیت بوده و در این زمان هیچ‌گونه افزایش فعالیتی از آن گزارش نشده تا اینکه ساعت 18 روز چهارشنبه (به وقت محلی) به طور ناگهانی شروع به پرتاب خاکستر تا شعاع 20 کیلومتری خود کرده است.

تصاویر زمان فوران این آتشفشان نشان‌دهنده خروج حجم عظیمی از خاکستر و پرتاب آن به سمت منطقه «لوس لاگوس» در نزدیکی شهر «پورتو مونت» واقع در 1300 کیلومتری از جنوب «سانتیاگو» پایتخت شیلی می‌باشد.

طبق سخنان «پنیاایلیو» تخلیه مناطق تحت خطر بلافاصله پس از اتمام فوران آغاز شده ولی هنوز آمار دقیقی از تعداد آوارگان این حادثه گزارش نشده است (درحال حاضر نزدیک به 1500 نفر از مناطق سکونت خود خارج شدند).

به گزارش رسانه‌های محلی شیلی درحال حاضر نیز حجم عظیمی از خاکستر تا دهانه این آتشفشان بالا آمده و از فاصله 20 کیلومتری از این کوه کاملا قابل مشاهده می‌باشد ولی هنوز ریزش آن گزارش نشده به همین دلیل هرگونه پرواز به سمت این منطقه لغو شده و ممنوع اعلام شده است.

این درحالی است که چندی پیش نیز مردم و مقامات شیلی برای فوران آتشفشان دیگری در جنوب این کشور به نام «بیارریکا» در حال آماده‌باش بودند که در ماه مارس گذشته فوران کرده بود.

بدین منظور مقامات شهر «باریلوچه» واقع در 1630 کیلومتری در جنوب «بوینوس آیرس» پایتخت آرژانتین نیز به منظور احتمال رسیدن خاکسترهای ناشی از فوران مجدد کوه آتش‌فشان «کالبوکو» به حالت آماده باش بوده و در کنترل منطقه به سر می‌برند.

به گزارش رسانه‌های آرژانتینی دولت این کشور مدارس شهر «باریلوچه» را که هزار متر از آتش‌فشان مذکور فاصله دارد در روز پنج‌شنبه تعطیل اعلام کرده و تغییرات منظم در مراکز بهداشتی و درمانی را به منظور آمادگی برای رویارویی با شرایطی اضطراری را لغو کرده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است