منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸
شناسه خبر: 350530
گروه :خبر
فروچاله

ایجاد فرونشست که کارشناسان از آن به عنوان” زلزله خاموش یا سرطان زمین یاد می کنند” در دشت ها یکی از مهمترین تهدیدات برای حیات شهرها و روستاها به شمار می رود که در اثر کاهش حجم مخزن و تخلیه آبخوان ها در دشت ها رخ می دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بدون شک هر گونه اهمال و سهل انگاری در بررسی اقدامات ضروری تخصصی و تامین و تخصیص اعتبار لازم در علاج بخشی و جلوگیری ادامه روند، منجر به تهدید امنیت کشور نیز می شود.

دشت میناب که در 100 کیلومتری شمال شرق بندرعباس واقع شده، از جمله دشت هایی است که در سال های اخیر در حال فرونشست شدید می باشد.

دشت میناب از سمت شرق به رشته ارتفاعات میناب و از سمت غرب به خلیج فارس منتهی می شود.

میناب یکی از شهرستان های پر جمعیت هرمزگان است که سابقه ی تاریخی بسیار زیادی دارد که به لحاظ استقرار سد استقلال در آن، آب شرب بخش اعظمی از استان را تامین می کند.

اما طی سال ها در کنار انتقال آب از سد میناب به مرکز استان(بندرعباس) و چند شهر دیگر، حفر چاه هایی تحت عنوان چاه های اضطراری در بستر رودخانه و با هدف “تامین نیاز آب شرب بندرعباس و بندرخمیر موجب شده تا علاوه بر افت شدید سطح آب در آبخوان ها، درصد شوری آب در دشت میناب نیز افزایش قابل توجهی پیدا کند.

یکی از پیامدهایی که سد استقلال برای دشت میناب دارد، نابودی زیست بوم منطقه و به خطر افتادن تالاب منحصر به فرد (بین المللی و ثبت شده در کنوانسیون رامسر) “شور، شیرین و حرای میناب” است.

در حقیقت سدسازی در بالادست رودخانه شور و شیرین که به تالاب شور و شیرین منتهی می شود در کنار حفر چاه های متعدد و برداشت از ژرفاب ها، موجب کاهش سطح آب زیرزمینی و در نتیجه فرونشست زمین در بخش وسیعی از دشت میناب شده است که از آن جمله می توان به شکاف ها و فروچاله های متعدد در روستاهای کاشرانی، تمبک(بالا، پایین و وسط)، گورزانگ، تم بلوچان، باغگلان، تم بساط، چلوگاومیشی، تالار، تمبانو، ملاجماتی، محمودی، گشنو، نصیرایی، شاه منصوری، حکمی، سرریگان، ماشهران، حاجی آباد، کلو، کلیبی، سرباران، میرآباد، کلنتان، زهرایی، پازیارت، بلبلی، باغانی، کردر، بندزرک، گرازوئیه،  شهوار و بهمنی  اشاره کرد که اکنون موجب شده انگیزه مردم برای اقامت در این روستاها از بین برود و مهاجرت ناخواسته کلید بخورد.

به نظر می رسد اصلی ترین بحران که هم اکنون میناب با آن مواجه است پیشروی پدیده خطرناک فرونشست زمین در مناطق مختلف این شهرستان است چرا که سونامی فرونشست زمین و ایجاد فروچاله و شکاف های بزرگ در میناب به گونه ای پیشروی کرده که مرکز شهر میناب  (محله سلیمانی واقع در بلوار آل محمد(ص) و محدوده روبروی بیمارستان) و باند فرودگاه شهر میناب نیز دچار فرونشست شده است و هر روز شاهد افزایش وسعت و نرخ فرونشست در مناطق مختلف میناب هستیم.

در واقع دشت میناب از جمله دشت هایی است که در سال های اخیر با مرگ آبخوان ها و فرونشست شدید بدترین و بزرگترین فجایع زیست محیطی را تجربه می کند.

در این منطقه بارندگی سالیانه به حدی نبوده که برداشت های آب از منابع زیرزمینی در میناب را جبران کند به ویژه در سال های اخیر با وقوع خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی در هرمزگان، میزان تغذیه منابع زیر سطحی کاهش شدیدی پیدا کرده در حالی که برداشت ها از منابع آبی دشت میناب و انتقال بین حوضه ای آب از میناب افزایش یافته است تا جایی که بر اساس برخی گزارش های موجود، سطح ایستابی در برخی نقاط تا عمق 100 متری پایین رفته است و این باعث شده تا فضای حفرات میان ذرات خاک خالی شود و در نتیجه نشست زمین رخ دهد به نحوی که در سال های اخیر، گودال ها، حفرات بزرگ و تونل هایی در زیر سطح ایجاد شده است.

رشد این گسیختگی ها تا سطح، به ویژه در بخش های نزدیک به کوهستان و یا جاهایی که رخنمون سنگی نزدیک سطح قرار دارند سبب ایجاد شکاف در سطح شده است.

ولی در بخش های مرکزی دشت با توجه به ضخامت زیاد و تراکم رسوبات، نشست و حرکات قائم به سمت پایین را سبب شده است.

باید این نکته را مد نظر قرار داد که علت اصلی پدیده مخرب فرونشست در میناب برداشت بی رویه و خارج از قاعده آب از منابع زیر زمینی است و تنها راه مهار این پدیده نیز کنترل و قطع کامل برداشت ها و عدم انتقال بین حوضه ای آب از میناب و نجات آبخوان ها و سفره های زیرزمین”در قالب طرح احیا دشت میناب” در این شهرستان است.

با توجه به این که واقعیات مرتبط با بحران آب در میناب بسیار تکان دهنده است و چالش های زیادی برای مردم این شهرستان به ویژه ساکنان روستاها ایجاد کرده است می توان دریافت که مدیریت منابع آبی در هرمزگان مطلوب نبوده و نمی باشد.

*از مهمترین مشکلات میناب که نتیجه نادیده گرفتن حقوق طبیعت و داشتن نگاه خودخواهانه در مسیر تخریب محیط زیست، فقدان مدیریت نظام مند در حوزه آب و سیاست های غلط در مدیریت و بهره برداری از منابع آب است و اکنون شهرستان میناب به شدت با آن درگیر است تبعات کاهش آب های زیر زمینی، نابودی دائمی سفره های آب زیر زمینی(از میان رفتن دائمی قابلیت جذب آب در سفره های زیر زمینی)، پیشروی آب های شور و شور شدن خاک زمین ها و باغات است.

آنچه مهم است و باید به آن توجه داشت این است که شرایط سخت و شکننده ناشی از بحران حوزه آب در میناب از ابعاد فنی و اقتصادی و ابعاد اجتماعی به سطوح بالاتر آمده و با به خطر افتادن زندگی و معیشت بیش از 65 درصد مردم (کشاورزان و باغداران) اکنون به یک مسئله امنیتی تبدیل شده است.

متاسفانه با وجود این که این بحران(تامین آب از منابع پایدار) یکی از اصلی ترین مسائل و مشکلات هرمزگان به ویژه مرکز استان است ولی هنوز مسئولان به ویژه متولیان حوزه آب به صورت جدی و با تمام ظرفیت های موجود قانونی به این عرصه ورود نکرده و حتی برنامه جامعی هم برای غلبه بر این بحران ندارند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر