منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
شناسه خبر: 223994
گروه :خبر
IMG10455927

استاداقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه نظام سرمایه داری لیبرال در کشور در حال اجرا است،افزود: این سیاست های اقتصادی با اندیشه امام راحل همخوانی ندارد و تا زمانی که استقلال اقتصادی نباشد استقلال سیاسی هم وجود نخواهد داشت.

ابراهیم رزاقی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به گسترش اقتصاد عاریتی در کشور گفت:مبانی اقتصاد ایران با مبانی اقتصاد قانون اساسی، اندیشه امام و جهان بینی انقلاب کاملا متغایر است.

 

 

 

وی با بیان اینکه اقتصاد در نظام  سرمایه داری غیر مستقل و  وابسته است، اظهار کرد: حکومت قاجار ،کودتا فرانسه در الجزایر و ویتنام و هجوم های خونینی که مستمرات صورت می گرفت برای پیشگیری از استقلال کشورهای مستعمره و است تا سیاست های اقتصاد سرمایه داری پیاده شود.

 

 

 

 

رزاقی با اشاره به اینکه اقتصاد سرمایه داری با هدف کسب سود بیشتر بر پایه خودپرستی و فردگرایی است، افزود: در قانون اساسی اقتصاد وسیله ای برای دستیابی به هدف است که با سرمایه داری کاملا متفاوت است.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه اقتصاد سرمایه داری تابع نظام سرمایه داری و متکی به بازار است، تصریح کرد:بازار وابسته به دلال است و به تولید کاری ندارد در این فضا اقتصاد ایران با مبانی جمهوری اسلامی همخوانی ندارد که باعث دور شدن از استقلال کشور می شود.

 

 

 

این کارشناس اقتصادی یادآور شد:تامین خوراک، مسکن، بیمه، درمان  وظیفه دولت است  در حالی 15 میلیون نفر از هموطنانمان بیکار هستند و اختلاف طبقاتی در حال افزایش است و این موضوع برخلاف اهداف انقلاب و اندیشه های امام راحل است.

 

 

 

وی با بیان اینکه اگر استقلال اقتصادی نباشد استقلال سیاسی هم وجود نخواهد داشت،اذعان کرد: تا زمانی که استقلال اقتصادی نباشد همه آگاهانه و ناآگاهانه در خط فروپاشی ایران فعالیت می کنند

 

 

رزاقی خود مستعمره را روش آمریکایی ها برای اداره کشورهای غیر صنعتی دانست و افزود:با تربیت افرادی با ذهنیت غربی در کشور نواستعماری و خود استعماری را ایجاد کرده اند تا منافع کشورهای صنعتی حفظ شود.

 

 

 

وی با بیان اینکه در کشور خط فکری نظام سرمایه داری لیبرال در حال اجرا است، گفت: این سیاست های اقتصادی ربطی به جهان بینی و اندیشه امام ندارد و جهان بینی آمریکایی که در اوج سرمایه داری گسترش یافته تا جایی که دین و آیین تحت تاثیر این فضا قرار گرفته است.

 

 

 

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به خام فروشی170 کشور سرسپرده به آمریکا  بیان داشت:کشورهای استعمار گر به دنبال رفع نیاز خود، تهیه مواد اولیه از کشورهای دیگر و صادرات تولیدات خود به کشورهای دیگر هستند که رابطه بین کشورها مساوی نیست و تمام کشورها مواد خامشان را با پایین ترین قیمت صادر می کنند لذا تصور این رویه که مدیریت شرکت های فراملیتی، ایران را صنعتی کنند غیر قابل قبول و اشتباه است.

 

 

 

وی تصریح کرد:سیاست شرکت های سرمایه داری استقلال و صنعتی کردن ایران را در پی ندارد و وظیفه این شرکت ها کسب سود بیشتر است بنابراین ایران نباید صنعتی شود و کسانی که حامی ورود شرکت های چند ملیتی هستند به جهان بینی انقلابی اعتقادی ندارند.

 

 

 

 

رزاقی با بیان اینکه کشور ما مشکل سرمایه و تکنولوژی ندارد، اظهار کرد: صنایع دفاع براساس ایدئولوژی جهان بینی انقلاب به استقلال و خودکفایی دست یافتند که نمونه بارز خودکفایی است.

 

 

 

وی هدف از اجرای تحریم ها اقتصادی غرب ایران را تجزیه کشور دانست و خاطر نشان کرد:رونق اقتصادی و تولید کاری که باید توسط خودمان انجام شود و نباید امید داشته باشیم که کشورهای خارجی که به فکر منافع  خودشان هستند برایمان انجام دهند.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند