منتشر شده در تاریخ: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴
شناسه خبر: 213182
گروه :خبر
IMG-20150802-WA0055

جوانان روستای دستگرد درگاز بشاگرد در یک اقدام خودجوش به اعتیاد پشت کردند و فریاد مرگ بر دود را سردادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از بشاگرد نیوز، امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جوامع بشری مسئله اعتیاد جوانان است، که تمام کشورها دست به گریبان، اسیر و گرفتار آثار شوم آن عامل تباهی و فساد می‌باشند؛ معمولا به عادت‌های بد که با جان و روح انسان سازگار نباشد اعتیاد می گویند، و مسئله اعتیاد به مواد مخدر از آن جمله می باشد.

 

اعتیاد به مواد مخدر، اگر خطرناک ترین عوامل فساد و بدبختی جامعه نباشد که هست، بدون تردید از معدود زمینه‌های بدبختی و خانمان‌سوز اجتماع و نسل بشر به حساب می آید.

 

در دین مقدس اسلام ضرر به خود و اضرار به دیگران حرام است، و این موضوع یکی از قواعد فقهی و اصولی مسلم به حساب می‌آید، و چون اعتیاد به مواد مخدر “تضرر و اضرار” هر دو جنبه را داراست، بدون تردید، مصرف آن از این جهت نیز مضموم و ممنوع می باشد. شخص معتاد نه تنها زن و فرزندان و خانواده‌اش را بدبخت و بی آبرو می سازد، و به مال و فرهنگ و سیاست کشورش خیانت می کند؛ با اعتیادش جان خود را به آتش می کشد، و دینش را از راه‌های دروغ، دزدی، و مستی و انحراف های دیگر تباه می سازد، و سرانجام در سلول های تاریک و مخوف و یا در لابلای چوبه دار، به عمر کثیف و ننگین خود خاتمه می‌دهد، و با دستش خود را به هلاکت می رساند.

 

 

با توجه به اینکه اعتیاد به مواد مخدر، مرگ تدریجی است، و استعمال دخانیات فوق العاده زیان آور است،این آیه به روشنی گویای احوال معتادین است. رسول خدا صل‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمودند:« الا ان کل مسکر حرام، فما اسکر کثیره حرام قلیله و ما خمر العقل فهو حرام  هرمست کننده و هر تخدیر کننده حرام است، و هر آنچه که بیشترش حرام است کمی اش نیز حرام است، و انچه عقل را تخدیر نماید مطلقا حرام است.»

 

شهرستان بشاگرد با توجه به موقیعت جغرافیایی خود و نزدیک بودن این شهرستان به استان سیستان و بلوچستان و همچنین مرز کشور افغانستان موقیعت بسیار مناسبی را برای قاچاقچیان مواد مخدر و سودجویان فرهم کرده است به نحوی که مقدار زیادی از مواد مخدر که از مرز افغانستان وارد کشور ایران می شود از جاده های ایرانشهر و نیکشهر به شهرستان بشاگرد وارد می شود و متاسفانه در تمام کشور پخش می شود.

 

 

به همین دلیل تعداد زیادی از جوانان شهرستان بشاگرد قربانی قاچاقچیان می شوند و در دام اعتیاد به مواد مخدر می افتند و این یک فاجعه برای خانواده های بشاگردی است.

 

 

اعتیاد یک بیماری قابل درمان است، اما در درمان این بیماری آگاهی و شناخت بیمار و خانواده نسبت به ویژگیهای و خصوصیات اعتیاد و درمانش لازم و ضروری و لازم است هم بیمار و هم خانواده اش بدانند که این بیماری مزمن است و بهبودی نیازمند صبر و بردباری آنها می باشد.

 

 

موضوع مسلم اینکه بیماری اعتیاد بسیار پیچیده است و درمان آن نیز گاه پیچیده و بسیار سخت می نماید و مسلم تر اینکه حمایت خانواده و پذیرش فرد و اعتماد به نفس بهترین تسریع کننده روند بهبودی می تواند باشد.

 

 

به همین دلیل مردم روستای دستگرد درگاز از توابع بخش گوهران شهرستان بشاگرد یک کار بسیار بزرگ را آغاز کرده اند که قبلا در روستای بلبل آباد بشاگرد نیز شاهد آن بودیم و به اعتیاد پشت کردند و در یک برنامه خودجوش مرگ بر دود را فریاد زدند.

 

 

دیوان زاده شورای اسلامی روستای دستگرد درگاز در گفتگو با خبرنگار بشاگرد نیوز گفت: خوشبختانه در یک اقدام خودجوش توسط مردم این روستا تعداد زیادی از معتادان به سمت ترک اعتیاد روی آوردند و تمام مواد مخدر در روستا را نابود کردند.

 

 

وی گفت: در این اقدام تعداد ۱۸ تن از بیماران به اعتیاد در روستای دستگرد درگاز با همکاری شورای اسلامی، دهیاری و پایگاه بسیج این روستا در سالن ورزشی به عنوان کمپ ترک اعتیاد حاضر شدند و دوران ترک را آغاز کردند.

 

 

دیوان زاده افزود: برای کمک به بیماران در حال ترک، کلاس هایی ترتیب دیده شده و همچنین مربیان در قالب NA به روستا آورده شده تا به معتادان کمک کنند که زودتر از این بیماری خلاص شوند.

 

 

وی اظهار داشت: تمامی ابزار و مواد مخدر در روستا توسط جوانان از بین رفتند و به آتش کشیده شدند. و بیشتر این بیماران جوان هستند که خوشبختانه با اعتماد به نفس و کمک خانواده ها روند ترک اعتیاد را آغاز کرده اند.

 

 

گروه خودیاری معتادان گمنام(NA)، گروههایی هستند که توسط خود معتادان به منظور حمایت از یکدیگر، گفتگو، راهنمایی و ارائه راه حل تشکیل میشود،این گروهها فاقد درمانگر بوده و خود معتادان آنها را اداره می کنند  ودر این گروهها بر مسئولیت خود فرد در ارتباط با اعتیاد تأکید می شود.

 

 

چند سال پیش نیز مردم روستای بلبل آباد در بخش مرکزی شهرستان بشاگرد همچین کاری را انجام دادند و بازتاب بسیاری در رسانه ها داشت و اکنون شاهد این هستیم که کم کم این بازتاب به دیگر روستاها رسیده است و باعث ترک اعتیاد و مرگ بر دود شده است.

 

 

روستای دستگرد درگاز با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ نفر در بخش گوهران و در ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان بشاگرد شهر سردشت قرار دارد.

 

 

انتهای پیام /م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است