منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۷
شناسه خبر: 177866
گروه :خبر
IMG_7200-300x169

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب گفت: افزایش بمپاژ آب های زیرزمینی باعث فشار به منابع زیرزمینی و خارج شدن آب از لایه های زمین و باعث ایجاد فروچاله های بیشتر در سطح زمین می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب حبیب الله حاتمی ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب گفت: کل وسعت منابع طبیعی شهرستان میناب حدود 514 هزار هکتار می باشد که از این مقدار 325 هزار هکتار را مراتع و 100هزار هکتاررا بیابان و 45 هزار هکتار جنگل و مابقی را باغات و مناطق کوهستانی و خانه ها را تشکیل می دهد.

وی بیان داشت: خشکسالی های پیاپی و افزایش دما و کاهش بارندگی از عواملی است که پوشش گیاهی را از بین می برد.

حاتمی با اشاره به نقش مهم پوشش گیاهی یک منطقه عنوان داشت: وقتی پوشش گیاهی یک منطقه از بین می رود دام ها نیز به سمت پوشش باقی مانده کشیده و با شکستن شاخ و برگ های درختان وجنگل ها غذای از دست رفته خود را از این طریق بدست می آورند.

وی ادامه داد: با شروع فصل گرما دومین چیزی که باعث نابودی پوشش گیاهی و باغات و جنگل ها می شود آتش سوزی است که با کوچکترین جرقه ای این اتفاق در مناطق جنوبی می افتد.

IMG_7200-300x169

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب با اشاره به افت شدید منابع آبی شهرستان میناب در یکساله اخیر و ایجاد مشکلات فراوان برای کشاورزان و شهروندان افزود: کمبود آب برای باغداران باعث بمپاژ بیشتر منابع آبی زیرزمینی از چاه ها که عمدتا نیز غیر مجاز حفر شده اند می شود که این خود باعث فشار به منابع زیرزمینی و خارج شدن آب از لایه های زمین و باعث ایجاد فروچاله های بیشتر در سطح زمین می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در روستای چلوگاومیشی و روستاهای اطراف آن مانند گورزانگ و نصیرایی که روزگاری آب فراوان و چشمه های جوشان و روانی در آن منطقه بود بعلت فشار به منابع زیر زمینی فروچاله های بسیاری در آن منطقه بوجود آمده است که این فروچاله ها در مناطقی از اطراف شهر میناب نیز دیده شده است.

این مسئول عنوان داشت: وسعت این فروچاله ها به حدی شدید است که به نزدیکی بخش مرکزی شهر نیز رسیده است و نیازمند چاره اندیشی اصولی در این امر در شهر میناب هستیم.

IMG_7600-300x169

وی در بخش دیگر با اشاره به بحث بیابان زایی که یکی دیگر از معضلات خشکسالی است گفت: وقتی پوشش گیاهی بر اثر خشکسالی از بین برود زمین خشک می شود و زمینه را برای ایجاد ریزگردها در هوا ایجاد می کند که همین الان نیز با این معظل درگیر هستیم، و از آن طرف با هجوم ماسه ها به سمت خانه ها پدیده مهاجرت روستاییان به شهر و از بین رفتن باغات و کشاورزی ها را شاهد می شویم در واقع زنگ خشکسالی در میناب به صدا در آمده است.

حاتمی با بیان اینکه اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان میناب تمام تلاش خود را در خصوص بیابان زایی در میناب انجام می دهد افزود: در خصوص بیابان زایی در میناب ما پروژه های احیایی مثل قرق و حفاظت از مناطق جنگلی که در حال حاضر یک هزار هکتار از ارازی شهرستان میناب را در سال گذشته توانستیم احیا  و از نابودی نجات دهیم صورت گرفته، ولی برای موفقیت در این امر مستلزم تامین اعتبارات چشم گیر در منطقه شرق استان هرمزگان هستیم.

وی اظهار داشت: همچنین یکی از دلایل ایجاد سیل نیزعدم وجود پوشش گیاهی است، وقتی پوششی وجود نداشته باشد هر بارندگی که بوجودآید بعلت نبود پوشش گیاهی مناسب و مانع به راحتی روان و به شکل سیلی عزیم به بخش های مختلف خسارات فراوانی را بوجود می آورد.

حاتمی خاطر نشان کرد: میناب دارای  87 سازه آبخیز داری است که در سیل سال گذشته خسارتی حدود 500 میلیون تومان که به سازه آبخیز داری زده شد.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند