منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶
شناسه خبر: 282665
گروه :خبر
IMG_4721

ناس از برگ تنباکو که در سایه خشک شده و به ‌همین خاطر سبز رنگ است ساخته می‌شود. این برگ‌ها را نرم می‌کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده در جلو دهان، میان لب و دندان می‌گذارند. این ماده به دلیل ارزان قیمت بودن در بین جوانان ایرانی هم مشتریان تازه ای پیدا کرده است. یکی از مواد مخدری است که با تنباکوها ساخته می شود که بدون دود می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، یکی از مواد مخدر است که با تنباکوها ساخته می شود که بدون دود می باشد. ناس نام یک ماده گیاهی اعتیادآور است که با برگ تنباکو ساخته می‌شود. ناس یکی از کثیف‌ ترین موادی است که در گروه مخدرها قرار گرفته است. ناس سال‌هاست که در ایران مصرف می‌شود، این ماده از طریق افاغنه به ایران وارد شده است که به صورت سنتی خودشان از این ماده استفاده می‌کنند. به اعتقاد افغان‌ها این ماده انرژی زا هست. خیلی از عطاری‌ها به صورت قانونی و غیر قانونی این ماده را می‌فروشند اما متاسفانه تا امروز فکر نمی‌کنم درباره منع قانونی فروش این ماده چیزی گفته شده باشد.

این ماده به دلیل ارزان قیمت بودن در بین جوانان ایرانی هم مشتریان تازه ای پیدا کرده است. بعضی کارشناسان معتقدند این ماده نوعی مخدر و برخی معتقدند محرک است. مخدری که این ‌بار در بسته‌های شکیل وارد شده است. این ماده توهم زا از برگ درختی به نام “بتل” تولید می شود و در واقع برگ خشک شده همین درخت است، مصرف این ماده در افغانستان، پاکستان، بنگلادش، اندونزی و چین در بین مردمان فقیر رشد یافته است.

این ماده سبزرنگ است و بو و طعم بسیار تندی دارد. ناس جایی را که در دهان گذاشته می‌شود به‌شدت می‌سوزاند. بیشترین تولیدات ناس در افغانستان است اما در کشورهای اطراف افغانستان نیز از آن استفاده می شود.

ناس از برگ تنباکو که در سایه خشک شده و به ‌همین خاطر سبز رنگ است ساخته می‌شود. این برگ‌ها را نرم می‌کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده در جلو دهان، میان لب و دندان می‌گذارند. برخی از ناسی‌ ها هم ناس را با دستمال کاغذی در دهان می‌گذارند. این ماده بیشتر در افغانستان کشت و ساخته می‌شود و برخی مردم ایران، بیشتر مناطق افغانستان و پاکستان و قسمت‌هایی از هند، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان از این ماده استفاده می‌کنند.

در دفعات اول عوارض آن عبارت است از احساس سرگیجه، سردرد و تهوع و سایر عوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌ها و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ و نارسایی‌های کلیوی است.

تعدادی از مواد مضر و خطرناک موجود در تنباکوی جویدنی و ناس  شامل نیتروز آمین های اختصاصی تنباکو به عنوان عمده ترین عامل سرطان ها،  نیکل، کادمیوم، پولونیوم 210، نیتراتها، آرسنیک ،کروم ، هیدرالازین و استالدئید می باشد.

خطر سرطان گونه و لثه در مصرف کنند گان تنباکوی جویدنی و ناس پنج برابر بیشتر از افراد عادی می باشد. اختلال در لبخند، سایش دندان، پس رفت لثه و پوسیدگی دندانها از دیگر عوارض این مواد به ظاهر کم ضرر می باشد. خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در استفاده کنند گان تنباکو های جویدنی 1.4 برابر افراد عادی است.

سرطان های شایع در مصرف کنند گان تنباکو های بدون دود شامل: سرطان دستگاه گوارش به ویژه مری و معده ، سرطان لوزالمعده، سرطان مثانه، سرطان های سر و گردن، سرطان روده بزرگ، سرطان لثه. در خانم های باردار مصرف کننده تنباکوی بدون دود تولد زیر وزن و نوزادان زودرس شایعتر هستند.

شرکت های دخانی  بعد از نا امیدی از فروش محصولات دود زای خود به واسطه قوانین محدود کننده و آگاهی مردم سعی بر تلقین این باور هستند که دود تنباکو ضرر آن است و در نتیجه تنباکوهای بدون دود یعنی بدون ضرر. جذب نیکوتین موجود در ناس و تنباکو های جویدنی 4-3 برابر سیگار می باشد و به همین ترتیب اعتیاد به آن سنگین تر بوده و رهایی و ترک آن دشوارتر است.

در پایتخت اقتصادی کشور، بندرعباس، ناس و تنباک فروشان به شکل علنی و در انظار عمومی و بدون هیچ ممنوعیتی آن را می فروشند، در صورتی که ثابت شده این دو ماده در رده ی مواد مخدر جای دارند و بسیاری از جوانان و مردم هرمزگان آن را خریداری کرده و مصرف می کنند. در یک شهر اقتصادی بسیار ناشایست است که این چنین اتفاقی بیفتد متاسفانه مسئولین ما هیچ ممنوعیتی برای مصرف و فروش این ماده ی مخدر نذاشته اند اما به هر شکلی فروش ناس نباید به صورت قانونی باشد.
انتهای پیام/م.ر

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی