منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹
شناسه خبر: 320052
گروه :خبر
13940603001008_PhotoA
 

در اظهاراتی نمایان‌کننده یکی دیگر از ضعف‌های «برجام»

فرماندار تگزاس به اوباما: تحریم‌های ایالتی علیه ایران را حفظ و تقویت خواهیم کرد

فرماندار ایالت «تگزاس» در نامه‌ای به اوباما که نمایان‌کننده یکی دیگر از ضعف‌های «برجام» در ملزم کردن آمریکا به عمل به تعهداتش تحت این توافق هسته‌ای است، بر حفظ تحریم‌های ایالتی علیه ایران، علی‌رغم «برجام» تأکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «گرگ آبوت»، فرماندار ایالت تگزاس، روز دوشنبه در نامه‌ای به دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور کشورش اطلاع داد که این ایالت، تحریم‌ها علیه ایران را حفظ و آنها را تقویت خواهد کرد.

وی این نامه را در پاسخ به درخواست دولت «اوباما» نوشت که در راستای تعهداتش در «برجام»، ایالت تگزاس و سایر ایالت‌ها را به تجدید نظر در سیاست‌های تحریمی‌شان علیه ایران تشویق کرده بود.

«آبوت» در پاسخ به اوباما، مخالفت شدیدش را با برجام اعلام و به دولت اطلاع داده که او از قوانین جدید برای تقویت تحریم‌های اقتصادی فعلی علیه ایران حمایت خواهد کرد.

در نامه او به رئیس‌جمهور آمریکا آمده است: «توافق با کشوری که دائماً مرگ بر آمریکا می‌گوید و سیاست‌های یهودستیزانه را دنبال می‌کند، کوته‌بینانه و بی‌توجهی به واقعیت‌های ژئوپولتیک است.»

وی همچنین نوشته که به عنوان «یکی از حامیان سرسخت اسرائیل» متعهد به انجام هر کاری برای مخالفت با «توافق نادرست با ایران» است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «بر همین اساس، ما نه تنها تحریم‌هایمان را رفع نخواهیم کرد بلکه آنها را تقویت خواهیم کرد تا مطمئن شویم که از دلارهای مالیات‌دهندگان تگزاس برای کمک و یاری‌رسانی به ایران استفاده نخواهد شد.»

«استفان مول» هماهنگ کننده دولت آمریکا در زمینه اجرای برجام روز 30 فرودین‌ماه سال جاری، با ارسال نامه‌ای به تمامی 50 فرماندار ایالت‌های آمریکا از آنها خواسته بود با توجه به حصول توافق هسته‌ای، در آن دسته از قوانین ایالت‌های خود که مانع همکاری شرکت‌ها با ایران می‌شوند، تجدید نظر کنند.

 آمریکا به موجب توافق هسته‌ای ایران یا «برجام» که در تیرماه سال گذشته بین ایران و گروه 1+5 امضا شد موطف به رفع تمامی تحریم‌های وضع شده به بهانه هسته‌ای علیه ایران است.

اما بر اساس قانون اساسی آمریکا، 30 ایالت این کشور می‌توانند تحریم‌هایی جداگانه علیه افراد، موسسات و کشورهای خارجی وضع کنند و رئیس جمهور آمریکا نمی‌تواند با صدور «فرمان اجرایی» این تحریم‌ها را متوقف کند.

در توافق هسته‌ای، ایالت‌های آمریکا به رفع تحریم‌های هسته‌ای ملزم نشده‌اند و دولت آمریکا تنها ضمانت داده این ایالت‌ها را به رفع تحریم‌ها تشویق کند.

 بند 25 «برجام» درباره لغو تحریم‌های ایالتی چنین می‌گوید: « چنانچه قانونی در سطح ایالتی یا محلی در ایالات متحده مانع از اجرای لغو تحریم‌های مشخص شده در این  برجام  شود،  ایالات  متحده،  با  در  نظر  گرفتن  تمامی  اختیارات  موجود،  گام‌های  مقتضی  را  به  منظور  تحقق اجرای آن (لغو  تحریم‌ها) اتخاذ  خواهد کرد. ایالات  متحده  به  طور  فعال،  مقامات  در  سطح  ایالتی  یا  محلی  را تشویق خواهد کرد که تغییرات در سیاست ایالات متحده منعکس شده در لغو تحریم‌های وفق این برجام را در نظر داشته و از اقداماتی که با این تغییر در سیاست همخوانی ندارد، خودداری  کنند».

«سید عباس عراقچی»، هماهنگ‌کننده ایرانی اجرای «برجام» چند ماه پیش در پاسخ به سوالی درباره همین دسته از تحریم‌های آمریکا گفته بود: «دولت مرکزی آمریکا نمی‌تواند از طرف آنها این تحریم‌ها را لغو کند ولی تعهد داده که این ایالت‌ها را تشویق کند که تحریم‌ها را بردارند».

«جان کربی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  روز 31 فرودین یک روز بعد از نامه‌نگاری دولت باراک اوباما با ایالت‌ها درباره رفع تحریم‌های ایران، تأیید کرده بود که اقدام دولت، الزامی برای ایالت‌ها جهت انجام اقدام در زمینه تحریم‌ها انجام نمی‌دهد.

کربی در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره ملزم کردن ایالت‌ها به رفع تحریم‌ها گفت: «هدف نامه‌ها این نبوده است. این نامه‌ها با هدف توضیح برجام فرمانداران تمام 50 ایالت و سایر رهبران محلی فرستاده شده تا به آنها در درک تغییرات اعمال شده در سیاست خارجی آمریکا در نتیجه برجام کمک کند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا این نامه از آنها نمی‌خواهد قوانین‌شان را همراستا با برجام تغییر دهند گفت: «(این نامه‌ها) مقامات محلی و ایالتی را به در نظر گرفتن تغییرات ایجاد شده در تحریم‌های ما در نتیجه برجام تشویق می‌کنند و از آنها می‌خواهند که بررسی کنند که آیا این تغییرات، اجرای قوانین ایالتی و محلی آنها را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد یا خیر.»

کربی اضافه کرد: «این، آنها را به اقدام، ملزم نمی‌کند. آنها را مجبور به اقدام نمی‌کند. ما نمی‌توانیم به آنها دستور بدهیم قانون‌ها و قواعدشان را عوض کنند. هدف فقط جلب کردن توجه آنها به این تغییرات و دادن منابع لازم به آنها است تا آنها بتوانند آگاهانه تصمیم بگیرند.»

علاوه بر این، در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره هراس بانک‌ها از انجام تراکنش‌های مربوط به ایران به دلیل پابرجا ماندن تحریم‌های اولیه آمریکا منتشر شده است.

منشأ این هراس، جریمه‌های سنگینی است که تنظیم‌کنندگان مالی آمریکا پیشتر علیه برخی شرکت‌های متهم به مبادله با ایران با ارز آمریکا وضع کرده‌اند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان