منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴
شناسه خبر: 313916
گروه :خبر
13920618000020_PhotoA

دادستان تهران گفت: در جمهوری اسلامی فرقی بین عرب و عجم، ایرانی و افغانستانی و سیاه و سفید وجود ندارد و پرونده جنایت ورامین هم اکنون در دادسرای این شهر تحت نظارت دادستان تهران در حال رسیدگی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، عباس جعفری‌ دولت‌آبادی در نشست دادستان تهران با قضات نواحی 27 (ویژه قتل عمد) و 34 (ویژه سرقت)، یکی از امتیازات نشست‌‌های دادستان با قضات نواحی مختلف دادسرا را وقوف دادستان بر مشکلات و نقصـان­‌های موجود و اتخاذ تدبیر در جهت رفع آن دانست.

وی در بیان اهمیت کار در این دو دادسرا گفت: در حوزه امنیت اجتماعی، موضوع جان و نفس آدمی از اهمیت زیادی برخوردار است که شرع، قانون اساسی، اسناد بالا دستی و اسناد بین‌المللی بر لزوم حمایت از آن تأکید کرده‌­اند و دادسراهای قتل و سرقت در راستای تأمین امنیت جان و مال شهروندان ایجاد شده‌اند.

دادستان تهران وضعیت ایران را در خصوص میزان قتل عمد که به ­عنوان یکی از شاخص‌های امنیت اجتماعی محسوب می­‌شود، مناسب دانست و با اعلام این­که پرونده‌های قتل عمد که در سال 94 در دادسرای ویژه قتل ثبت شده، 171 فقره بوده است، این آمار را نگران­‌کننده ارزیابی نکرد اما در مقابل، شمار پرونده­‌های با موضوع سرقت که طی سال گذشته در ناحیه­ 34 مفتوح شده را قابل توجه اعلام کرد.

دولت آبادی گفت: با اقدامات خوبی که طی سال گذشته به ­عمل آمده، وضعیت مناسب‌تر شده که از جمله­ این اقدامات، رصد آمار سرقت توسط پلیس و دادسرا و مکلف شدن پلیس به دستگیری محکومان سارق است که موجبات دستگیری تعداد زیادی از سارقان را فراهم آورده و همچنین محدودیت در اعطای مرخصی به محکومان سرقت، اجرای طرح‌های مبارزه با سرقت و تلاش قضات برای رسیدگی سریع و قاطع مؤثر بوده است.

جعفری دولت­‌آبادی به اقدام دیگر دادسرا در جهت کاهش آمار جرم سرقت دائر بر برگزاری جلسات مشترک با پلیس و قضات با شعب سرقت دادسراها و دادگاه­‌های ویژه رسیدگی به این گونه جرایم اشاره کرد که با هدف هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی مرتبط صورت گرفته و با تشکیل قرارگاه‌های انتظامی در استان‌ها، به مهار جرم سرقت و کاهش آمار آن منتهی شده است.

دادستان تهران با صحه گذاشتن بر سختی کار قضات در دو دادسرای ویژه قتل عمد و سرقت و تأکید بر وظیفه­ مسئولان در ایجاد احساس امنیت در مردم نسبت به جان و مال خود اظهار داشت: امیدوارم همان­گونه که آمار سرقت در سال 1394 نسبت به سال قبل آن کاهش یافته، میزان احساس امنیت نیز در جامعه افزایش یابد.

دولت‌آبادی در این جلسه که سه متهم و محکوم به جرم قتل عمد و تعرض به زنان نیز حضور داشتند گفت: علت حضور این افراد به تصویر کشیدن صعوبت خدمت قضات در دادسرای جنایی و تاکید بر وجهه‌ آموزشی این اقدام است.

وی با اشاره به قتل فجیع یک دختر بچه افغانستانی که اخیراً در ورامین رخ داد گفت: فضاسازی وسیع رسانه‌ها جهت القای این مطلب که با توجه به افغانستانی بودن مقتول، دادسرا و قوه قضائیه عزم رسیدگی به پرونده را ندارند، اقدامات سریع و مناسبی که در این برهه‌ زمانی کوتاه نسبت به پرونده قتل ستایش قریشی انجام شد، شامل تشکیل پرونده شخصیت، معرفی نماینده جهت حضور در کمیسیون روان‌پزشکی که طی چندین نوبت اعزام متهم به پزشکی قانونی به عمل آمد و تحقیقات انجام شده در شعبه‌ بازپرسی که پرونده را تا مرحله‌ی اخذ آخرین دفاع و صدور کیفرخواست پیش برده است، همگی موید کذب بودن ادعای مذکور است.

دولت آبادی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی فرقی بین عرب و عجم، ایرانی و افغانستانی و سیاه و سفید وجود ندارد و پرونده جنایت ورامین هم اکنون در دادسرای این شهر تحت نظارت دادستان تهران در حال رسیدگی است.

دولت‌آبادی در این جلسه که دو زندانی افغانستانی محکوم به اتهام قتل عمد و تجاوز نیز حضور داشتند ضمن تاکید بر تابعیت این دو نفر که افغانستانی هستند و هم‌چنین تابعیت بزه‌دیدگان که از اتباع جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، در فلسفه‌ حضور این سه زندانی که همگی حین ارتکاب جنایت کم‌تر از هجده سال داشته‌اند، چند علت را خاطر نشان کرد و گفت: نخستین علت نشان دادن صعوبت خدمت قضات در دادسرای جنایی است و علت دیگر تاکید بر لزوم اتخاذ تمهیداتی به این منظور که قضات این دو دادسرا از آرامش و امنیت فکری برخوردار باشند تا بتوانند با سرعت و قاطعیت رسیدگی کنند.

وی هشدار و آگاهی دادن به خانواده‌ها در جهت نظارت بر فرزندان خود از منظر روابط با دیگران و چگونگی گذراندن اوقات تنهایی را علت دیگر انتخاب این سه زندانی دانست و به عنوان علت سوم افزود: در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران، همه در برابر قانون مساوی هستند و کسانی که امروز در دنیا ما را به تبعیض در رسیدگی متهم می‌کنند، بدانند که نظام قضایی از ظرفیت‌های مناسبی برای تحقق عدالت برخوردار است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به برخی اقدامات دادسرای تهران در مقابله با جلوه‌های آسیب‌های اجتماعی از جمله جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح شهر و برگزاری بازدیدهای شبانه برای معاونان دادستان، اظهار داشت: مسئولان ارشد نظام خواستار انجام کارهای فوق‌العاده در مقابله با آسیب‌های اجتماعی هستند.

دادستان تهران افزود: از تک تک قضات تشکر می‌کنم، اما در حوزه‌ سرقت و قتل باید کارهای فوق‌العاده انجام دهیم به گونه‌ای که به مهار جرم و ایجاد احساس امنیت در مردم منتهی شود، زیرا مردم به صرف اعلام آمارها دائر بر کاهش جرم سرقت، احساس امنیت نخواهند کرد و ایجاد احساس امنیت در مردم مهم‌تر از تامین امنیت است.

وی از سرپرستان این دو ناحیه خواست وقت بیش‌تری را به ملاقات با مراجعین اختصاص دهند و سیستم‌هایی تعبیه گردد که خانواده‌ متهمان توجیه شوند.

دادستان تهران گفت: نظارت سرپرستان دادسرا بر پرونده‌های مهم مانند قتل دختر افغانستانی که افکار عمومی را تحت الشعاع قرار داده و بعضاً بر روابط دولت‌ها نیز تاثیرگذار است، به منزله‌ دخالت قضایی نیست، بلکه در جهت به نتیجه رساندن پرونده ظرف مهلت زمانی معقول است.

جعفری دولت آبادی با تصریح مجدد بر صعوبت کار قضات پرونده‌های قتل عمد و سرقت و خاطر نشان کردن این ضرورت که قضات باید عاشق کار خود باشند، از بازپرسان شعب قتل خواست که حتماً در صحنه‌ی جنایت حاضر شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم شهر تهران ایمن شود، این دو جرم مهم یعنی قتل و سرقت در بخش پیش‌گیری و مقابله باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است