منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰
شناسه خبر: 314843
گروه :خبر
11824_467

بارداری و زایمان به عنوان یکی از خطیرترین پدیده های طبیعی در زندگی زنان ، همواره با مخاطراتی برای سلامت مادران و فرزندان آنان همراه بوده است و در این زمینه ماماها هستند که با حضور خود بر بالین زنان هنگام زایمان این خطرات را کاهش می دهند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ پنجم ماه می‌مصادف با 16 اردیبهشت، روز جهانی ماما نام گذاری شده است و برای اولین بار در سال 1980 این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد شد و سپس از سال 1992 به صورت رسمی اعلام شد و  هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات ما بین ایشان در راستای سلامت مادر و نوزاد است.

 

این فرشته  با عشق ، مهارت و دانش خود برای سلامتی زنان و مادران و در واقع سلامتی کل جامعه ، اقدام و همیاری می کند  و آنان ، حامی حقوق زنان در دستیابی به سلامت همه جانبه مادران به شمار می آید اما هنوز نقش ماما در تولد نوزاد در میان خانواده ها به خوبی مشخص نیست .

 

بارداری و زایمان به عنوان یکی از خطیرترین پدیده های طبیعی در زندگی زنان ، همواره  با مخاطراتی برای سلامت مادران و فرزندان آنان همراه بوده است و در این زمینه ماماها هستند که با حضور خود بر بالین زنان هنگام زایمان این خطرات را کاهش می دهند .

 

مامایی یکی از زیر مجموعه‌ های علوم پزشکی است که نقش های بسیار گسترده‌ای اعم از نقش مشاوره‌ای، آموزشی ، مراقبتی ، حمایتی،‌درمانگری و تحقیقاتی است و البته تمامی این نقش ها در ارتباط با مادر و کودک مفهوم پیدا می‌کند یعنی ماما به مشاوره قبل ،‌بعد و هنگام ازدواج ، آموزش نحوه تنظیم خانواده، مراقبت در دوران بارداری، زایمان طبیعی و مراقبت بهداشتی مادر و کودک و آموزش به دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می‌پردازد.

 

قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی پس از تحصیلات دبیرستان،به 80  سال قبل برمی گردد. اولین آموزشگاه مامایی به نام مدرسه قابلگی با 10 نفر شاگرد در سال 1298 در بیمارستان بانوان (زنان سابق) شهر تهران تاسیس شد و پس از گذشت 10 سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال 1308 و با اعطای مدرک معادل لیسانس به عنوان یکی از شعب مدرسه طب آغاز به کار کرد و در سال 1313 دانشگاه تهران تاسیس شد و سپس دانشکده پزشکی آن نیز افتتاح شد.

 

لذا چند سال بعد در سال 1319 بیمارستان زنان به دانشکده پزشکی ملحق شد و از این آموزشگاه تا سال 1331 جمعا 462 نفر فارغ التحصیل شدند ،از سال 1335 تا 1358 برنامه آموزشی آموزشگاه به برنامه 1/5ساله پرستاری و مامایی برای لیسانسیه های پرستاری تغییر یافت.

 
پس از آن در پی 3 سال تعطیلی انقلاب فرهنگی از آغاز سال 1362 با نام «مدرسه عالی مامایی» شروع به کار کرد و مجددا از ورودی دیپلم به تربیت کاردان و کارشناس مامایی اختصاص یافت و در سال 1365 پس از انتقال آموزش گروه های پزشکی از آموزش عالی به وزارت بهداشت، دانشکده های پرستاری و مامایی تاسیس شد که در بهمن 1368 مصوب شد و هم اکنون در تربیت دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مامایی ارائه خدمت می کنند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است