منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۳
شناسه خبر: 219369
گروه :خبر

مرجعیت عالی شیعه در عراق، در واکنش به موج مهاجرت براه افتاده از عراق به سمت کشورهای اروپایی، تاکید کرد که مهاجرت به کشورهای غیر اسلامی اعم از شرق و یا غرب، در صورتی که به دین افراد و یا خانواده آنان لطمه و نقصانی وارد کند، حرام است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، آیت الله علی سیستانی روز پنجشنبه در پاسخ به تعدادی سوال از سوی مردم عراق که از این مرجع درباره شرایط مهاجرت پرسیده بودند، جواب داد: اگر فرد مطمئن باشد که سفرش به کشورهای غیر مسلمان لطمه ای به دینش نمی زند، ایرادی ندارد.

وی این فتوا را شامل سفر به کشورهای غیر اسلامی به هر دلیل، اعم از تجاری، تحصیلی، اقامت موقت و یا دائم دانسته و تاکید کرده حتی کسی که اطمینان دارد سفرش به خارج به نقصان در دین همسرش منجر می شود، این سفر حرام است.

این فتوا شامل فرزندان و نزدیکان فرد نیز می شود و در تعریف واژه نقصان در دین، در همین فتوا آمده است، «نقصان در دین، هر فعل حرام را که باعث گناه کبیره یا صغیره می شود، اعم از زنا، شرب خمر و غیره» شامل می شود.

آیت الله سیستانی حدود دو هفته پپش نیز از گسترش پدیده مهاجرت در جوانان عراقی و تخلیه کشور از نیروی جوان، ابراز نگرانی کرده و نسبت به ادامه آن هشدار داده بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی از عراقی هایی که تصمیم به ترک و مهاجرت از کشور گرفته اند توصیه کرده بود در تصمیم خود تجدید نظر کنند.

طی ماه های اخیر موجی از مهاجرت در کشورهای عراق و سوریه به سمت کشورهای اروپایی به راه افتاده است. عمده مهاجران بصورت غیر قانونی و قاچاق و پرداختن پول های کلان راهی کشورهای غربی می شوند.

در همین حال ماجرای غرق شدن یک قایق حامل آوارگان جنگی و مهاجران غیر قانونی در آبهای مدیترانه در هفته گذشته منجر به غرق شدن تعداد زیادی از اتباع عراقی و سوریه ای شد و دراین میان نام کودکی سه ساله به نام «ایلان کردی» از کوبانی سوریه که تصویری از جسدش بر روی شن های ساحل ثبت شد، جهان را تکان داد.

با این همه، کشورهای اروپایی و منطقه، به جای اتخاذ تصمیمی منطقی و درست برای حل بحران موجود و تلاش برای برچیدن بساط تروریسم از منطقه، از گشودن مرزهای خود بر روی آوارگان جنگی و مهاجران خبر دادند و از جمله آنان آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بود که با اظهارات هفته گذشته اش مبنی بر پذیرش آوارگان جنگی از کشورهای عراق و سوریه، موج جدید و بزرگتری از مهاجران را از این کشورها براه انداخت.

این موج مهاجرتی، حالا نخبگان، احزاب و دولت های منطقه را به شدت نگران کرده است، چرا که آنان اعتقاد دارند، بخش عمده مهاجران را جوانانی تشکیل می دهند که می بایست برای نجات کشور از دست گروه های تروریستی، در میهن بمانند و صحنه را به نفع گروه های تکفیری و تروریستی تخلیه نکنند.

ابراهیم جعفری وزیر خارجه، حیدرالعبادی نخست وزیر و سلیم الجبوری رییس پارلمان عراق و همچنین بسیاری از احزاب و جریان های سیاسی عراق طی روزهای گذشته نسبت به این موج مهاجرت واکنش نشان داده و آن را حرکتی مشکوک توصیف کرده اند.

در حالی که کشورهای منطقه نگران روند مهاجرت های جاری هستند، پارلمان اروپا امروز پنجشنبه از طرح «ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون اتحادیه اروپا برای تقسیم 160 هزار پناهجو اسکان داده شده در مجارستان، یونان و ایتالیا میان اعضای دیگر این اتحادیه پشتیبانی کرد.

پارسال 219 هزار پناهجو با گذر از دریای مدیترانه به اروپا رسیدند و این درحالی است که پیش بینی می شود رقم مهاجران عمدتا جنگ زده ای که امسال از راه مدیترانه به اروپا مهاجرت می کنند، دستکم به 400 هزار و سال آینده به 450 هزار نفر برسد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است