منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۵۶
شناسه خبر: 361968
گروه :خبر
%d9%81%d8%aa%d9%86%d9%87-%d9%87

برخی افراد ، اسیر خواسته های نفسانی هستند و با آنکه خطا بودن آن را می دانند و تامین آن را از راه درست ، میسر نمی بینند ، به فتنه روی می آورند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ برخی افراد ، اسیر خواسته های نفسانی هستند و با آنکه خطا بودن آن را می دانند و تامین آن را از راه درست ، میسر نمی بینند ، به فتنه روی می آورند . آنان اسیر هوای نفس و شیطان هستند . به طور طبیعی راه مقابله با عنصر نخست ، آگاهی دادن ، روشنگری و افشاگری است تا حق بر ملا شود و با طل اشتباه نشود . کار اصلی و اولیه انبیاء همین بوده است ” الم یاتکم نذیر ”

 

مبارزه با هواهای نفسانی و گرایش های دنیاگرایانه است . قرآن می فرماید : تلاش برای هدایت کسانی که جز به لذت دنیا نمی اندیشند ، سودی ندارد مگر آن که ابتدا گرایش دنیا پرستانه آنان تضعیف شود تا سخن حق را شنیده و درباره آن فکر کنند .

 

حضرت زینب (س) صفاتی را برای کوفیان بر شمرده اند که نشان دهنده علل بی بصیرتی آنان است :

1 – پیمان شکنی و خیانت : حضرت در خطبه خود ، صفاتی را به کوفیان نسبت می دهد . آیه قرآن می فرماید : مانند آن زنی نباشید که بافت های خویش را پس از محکم بافتن رشته ، رشته می کرد و سوگند های خود را دستاویز میان خودتان می گیرید . با توجه به آیه چنین به دست می آید که اولا پیمان شکنی ، هدر دادن زحمات گذشته است ، ثانیا هر چه پیمان محکم تر بسته شود شکستن آن زشت تر است . ثالثا پیمان شکنی پی در پی ، ننگ بیشتری دارد و نبایدمقدسات را دستاویز و وسیله خدعه قرار داد و با آنها بازی کرد .

 

قرآن مومنان را از نقض پیمان الهی نهی می کند و اینکه هر کس پیمان با خدا را شکست بر ضررر خود پیمان شکسته است .

2- قول بدون عمل : کوفیان مردمی بودند که در مصایب اهل بیت می گریستند ، اما در عمل از یاری آنها خودداری کردند . کوفیان در زمان امام حسین علیه السلام  بر طبق بعضی نقل ها حدود دوازده هزار نامه برای امام حسین علیه السلام نوشتند که برخی دارای چند امضا بود . یکی از آنها صد و چهل هزار امضا داشت و حتی در یک روز می نویسند ششصد نامه از کوفه به آن حضرت رسید اما با وجود این همه اصرار هنگامی که امام به طرف کوفه آمدند نه تنها از یاری ایشان خود داری کردند بلکه به انحای مختلف به دشمنی با حضرت پرداختند . کوفیان مردمی لاف زن بودند که ادعای تشیع داشتند اما در میدان عمل بر سر ادعای خود پایدار نماندند .

 

3- سست و ترسو : در برابر سیاست های تهدید و قتل و ارعاب که ابن زیاد در کوفه اجرا کرد ، ترس بر کوفیان غالب شد و صحنه را خالی کردند و پس از بیعت مردم کوفه با مسلم خبر ها که به یزید رسید ، حکومت کوفه را به عبیدالله بن زیاد سپرد . ابن زیاد وارد کوفه شد و به تهدید و ارعاب و قتل مردم کوفه پرداخت به گفته برخی دستور داد جمعی از مردم کوفه را دستگیر و به قتل برسانند .

 

4- کینه توزی : درست است  که کوفه مرکز امامت علوی و مرکز تجمع شیعیان بود ولی در کوفه فرقه های سیاسی و اعتقادی مختلفی وجود داشت یکی از آنها شیعیان و دیگری دارای عقیده عثمانی بودند و خواستار حفظ حاکمیت به هر قیمت و با هر اقدام بودند و شیعیان خواستار یک دولت علنی شیعه بودند .

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان