منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۷
شناسه خبر: 314652
گروه :خبر
738800

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز دشمن در حال تلاش برای تغییر جهت حرکت تکفیری‌ها از سمت اروپا به سوی ایران و افغانستان است لذا این موضوع نیازمند یک علاج اساسی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز گذشته در جمع اعضای شورا و مدیران گروه های علمی تربیتی جامعهالمصطفی مشهد با تشریح اوضاع ویژه جهان اسلام و وضعیت جبهه مقاومت در سوریه، یمن، بحرین و تحولات اخیر عراق، با اشاره به نفوذ جریان وهابیت و تکفیری گفت: اگر این پدیده بخواهد همینطور ادامه پیدا کند فضای شکل گرفته انقلاب و بیداری اسلامی از دست می‌رود و زیان‌های بزرگی برجبهه اسلامی وارد خواهد شد و امروز بحث پدیده تکفیری‌ها، فراتر از داعش و توطئه‌ای از جانب سردمداران صهیونیسم جهانی و رژیم عربستان است.

وی افزود: افراطی‌گری برای اولین‌بار از معاون عباس مدنی رهبر جبهه نجات الجزایر سر برآورد و این مسئله تا پاکستان و در حقیقت افغانستان تحت عنوان طالبان به ظهور رسید از دل آن‌ها گروهک تروریستی القائده شکل گرفت. این افراطی‌گری تا به امروز ادامه یافته است.
رضایی اضافه کرد: هرچند در همان موقع طالبان از بعضی جهات به مرزهای شرقی ما تعرضاتی کرده اما خیلی سریع سرکوب شد تا این که موج جدید به‌نام تکفیری‌ها بوجود آمد که حتی طالبان هم در افغانستان با آن‌ها درگیر شده‌اند. تکفیری‌ها ابتدا در محدوده‌های سوریه و عراق به راه افتاد ولی ابعادش تا شمال آفریقا، افغانستان، پاکستان و ایران ادامه پیدا کرد و خوشبختانه در ایران کاملا تحت کنترل هستند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پدیده تکفیری‌ها را دارای بعد سیاسی امنیتی، دفاعی و بعد اعتقادی برشمرد و خاطر نشان کرد: این مسئله در هر دو بعدش، به‌ویژه در بعد اعتقادی بسیار حایز اهمیت است. چرا که تکفیری‌ها در حملاتشان از شعار الله اکبر استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که این‌ها حقیقتا شستشوی مغزی شده و یک جریان اعتقادی در این‌ها شکل گرفته است.
وی اظهار داشت: خوشبختانه اکثر علما و فضلای مشهد با شبهات مطرح شده از سوی آن‌ها آشنا هستند اما تنها مشکل ما، رفع شبهات نیست و بحث اصلی ما مبارزه با یک نحله جدید اعتقادی انحرافی است که ریشه در وهابیت دارد و در بین جوانان اسلام در حال رشد است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اعمال این‌ها باعث تخریب چهره جهان اسلام در دنیا است. اگر تکفیری‌ها نسبت به شیعه عنادی هم نمی‌داشتند ما وظیفه داریم نسبت به انحراف آن‌ها و رفتارهای آنها عکس‌العمل نشان دهیم، هرچند که باید با ارائه تفاسیر غلط آنها از اعتقادات و اعمال شیعه در جهان مقابله شود.

وی متذکر شد: ما باید برای این مسائل چاره‌ای بیاندیشیم چرا که این یک مسئله زودگذر و یک جغرافیای محدود نیست و اسرائیل و آمریکا با پذیرفتن  ریسک وخطر مدیریت آنها بسیار محکم از تکفیری‎ها پشیبانی می‌کند.
رضایی با اشاره به اثرات زیان‌بار این مسئله یادآور شد: به حاشیه رفتن مسئله فلسطین، به حاشیه بردن بیداری اسلامی، نزول محبوبیت چهره‌های شاخص جهان اسلام از جمله سیدحسن نصرالله و به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی و ایجاد تقابل میان ما با اعراب توطئه‌هایی هستند که نتیجه اتحاد عربستان با اسراییل است و قصد دارند با جبهه‌بندی‌های انحرافی جبهه اصلی شکل گرفته را تغییر دهند.
وی افزود: مسئله داعش و تکفیری‌ها یک مسئله ساده نیست چرا که بعد اعتقادی این مسئله ریشه در عربستان و عمق سیاسی آن ریشه در سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل دارد.
رضایی عنوان کرد: حوزه‌های علمیه باید با این مسئله جدی‌تر درگیر شوند و این موضوع باید یکی از دغدغه‌های دینی و مسائل مبتلابه، علمای ما در حوزه‌های علمیه شود هرچند تحرکاتی نظیر برگزاری برخی همایش‌ها و گردآوری برخی کتب پیرامون این موضوع شکل گرفته است اما کافی نیست.
وی با اشاره به بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های جهان اسلام تأکید کرد: همه علمای شیعه و اهل سنت باید نسبت به پدیده‌های وهابیت و تکفیری‌ها درگیر شوند چرا که پتانسیل خوبی در دل علمای اهل سنت برای مقابله با چنین مسائلی موجود است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: فتنه بزرگی در جهان اسلام در حال شکل‌گیری است که بخش اعتقادی آن باید موضوع مبتلابه حوزه‌های علمیه شود تا بتوانیم با مدد یکدیگر ریشه‌های این فتنه را چه در ایران، چه در سوریه و چه در عراق با تمام مقاومت و حمایت دشمن در صحنه‌های نظامی و دیپلماسی، بخشکانیم.
وی خاطر نشان کرد: این مسئله از 25 سال قبل از یک نطفه کوچک به این‌جا رسیده و امروز دشمن در حال تلاش برای تغییر جهت حرکت تکفیری‌ها از سمت اروپا به سوی ایران و افغانستان است لذا این موضوع نیازمند یک علاج اساسی است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است