منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۶
شناسه خبر: 289015
گروه :خبر
images

زندگی امروزی با مشکلات بسیاری همراه است. ترافیک، رفت و آمد، آلودگی‌های صوتی و تصویری، انبوه جمعیت و بالاخره در سال‌های اخیر آلودگی کلافه کننده هوا. همه این‌ها باعث شده است تا شهروندان از قدرت تحمل کمتری برخوردار باشند و حتی قادر به صحبت کردن عادی با هم نیستند و این منجربه خشونت کلامی و نزاع خیابانی می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، هر روز در اخبار، صفحه حوادث روزنامه ها و در اورژانس بیمارستان ها میبینیم و می شنویم که اشخاصی به دلیل نزاع و ضرب و شتم های خیابانی مجروح و حتی کشته شده اند و بسیاری از خانواده ها را عزادار کرده اند و این یک تهدید برای جوانان، جوامع و بسیاری از خانواده ها در استان هرمزگان است.

 

پایین آمدن آستانه تحمل مردم به علت مشکلات معیشتی، فشارهای اقتصادی و روانی باعث می‌شود که مردم با جزئی‌ ترین مورد تصادف و اختلاف حرکت ناخوشایندی از خود نشان داده و به عبارتی دیگر دست به نزاع و درگیری بزنند و برخی ناکارآیی هنجارهای اجتماعی را مقصر می‌دانند و برخی عوامل اقتصادی را در پایین آمدن “حد تحمل” دخیل می‌دانند.

 

خودنمایی و تلاش برای کسب هویت از دیگر دلایلی است که افراد به خصوص جوانان به سمت نزاع و درگیری روی می‌آورند و آن‌ها با استفاده از قمه و چاقو و سایر سلاح‌های سرد حوادث تلخی را رقم می‌زنند.

 

اوضاع نابسامان و بحران اقتصادی می‌تواند یکی دلایلی بر کاهش تحمل و افزایش دعوا باشد. یافته‌ها نشان می‌دهند که در کنار رفاه متوسط، برخورداری نسبی از تامین اجتماعی و همچنین تحصیلات موجب کاهش درگیری می‌شود.

 

متاسفانه استفاده از مشروبات الکلی، قرص‌های روانگردان توسط جوانان در بسیاری از موارد آن‌ها را مسلوب الاختیار کرده چنانکه در برخی از موارد این گونه افراد با ایجاد درگیری در خیابان، آرامش جامعه را برهم زده و رعب و وحشت ایجاد می‌کنند.

 

بخش اعظم دعواهای خیابانی بدون تشکیل پرونده خاتمه پیدا می‌کند و طرفین با پا درمیانی مردم از هم جدا می‌شوند و در کنار این باید به خشونت‌های کلامی که درگیری بدنی به دنبال ندارد هم اشاره کرد.

 

نمایش خشونت در برنامه های تلویزیونی به علت سودآور بودن برای تولیدکنندگان شان به سرعت درحال گسترش است.

 

یکی دیگر از دلایل بحران ارزشها،خصوصا در جوامع در حال گذاری که از سنت ها بریده اند و به مدرنیته هم نرسیده اند می شود که شکاف میان نسلی را بوجود می آورد و باعث افزایش نزاع ودرگیری درجامعه می شود.

 

دیگر، فرهنگی است که به عنوان مثال مهاجرت را می توان نام برد مثل مهاجرت ازروستا به شهر و تفاوتهای فرهنگی موجود ناشی ازشیوه زندگی متفاوت در این دومکان که باعث بروز نزاع وخشونت می شود.

 

نزاع یک آسیب اجتماعی است و این آسیب نیز مانند اعتیاد، روسپیگری، سرقت، قتل، خودکشی، فرار، تکدیگری و جرایم مالی حیات اجتماعی انسان را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

 

زندگی در کلان ‌شهر‌ها با مشکلات بسیاری همراه است ترافیک، رفت و آمد، آلودگی‌های صوتی و تصویری، انبوه جمعیت و بالاخره در سال‌های اخیر آلودگی کلافه کننده هوا و  همه این‌ها باعث شده است تا شهروندان از قدرت تحمل کمتری برخوردار باشند.

 

ریشه نزاع‌های خیابانی در عدم کنترل خشم و هیجانات لحظه‌ای است  خشونت به احساس ناامنی در درون جامعه دامن می‌زند وجود حتی چنین “احساسی” باعث می‌شود که شهروندان خود را به “سلاح” مجهز کنند امروزه بسیاری از جوانان ایرانی با خود سلاح سرد و چاقو حمل می‌کنند که در بسیاری از نزاع‌های خیابانی نیز از آن استفاده می‌شود.

 

رعایت نکردن حقوق دیگران و مسائل مربوط به راهنمایی و رانندگی از مهم‌ ترین عوامل بروز نزاع در جوامع کنونی به شمار می‌رود، البته در این خصوص بحث‌ های زیادی انجام شده است و کارشناسان از جمله علل اصلی و عمده این موضوع را کاهش آستانه تحمل در افراد می‌دانند.

 

خشونت زدایی کامل ،آرمانی است دست نیافتنی ولی با اتخاذ تدابیری می توان در گسترش آن جلوگیری کرد و به آن کاهش داد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است