منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
شناسه خبر: 260553
گروه :خبر
image581546

به عقیده برخی ناظران سیاسی اگر دولت یازدهم به روال کنونی در برابر نقض صریح برجام نرمش نشان داده و با حسن ظن با طرف مذاکره روبه رو شود باید منتظر واکنش های پیچیده تر طرف آمریکایی باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، پس از آنکه قانون جنجالی محدودیت ویزا در کنگره آمریکا رسما با امضای باراک اوباما جلوه قانون به خود گرفت اینک اما فاز جدید امتیاز گرفتن دولت آمریکا در فضای پسابرجام کلید خورده و کنگره این کشور در لایحه بودجه 2016 آمریکا دولت این کشور را ملزم نموده تا مبلغ 4.4 میلیون دلار به گروگان های تسخیر لانه جاسوسی آمریکا یا خانواده هایشان غرامت پرداخت کند.

نیویورک تایمز مدعی شد دولت آمریکا این غرامت را از محل جریمه بانک فرانسوی به نام پاریباس تامین می کند قابل ذکر اینکه این بانک به علت نقض تحریم های ایران، از جانب دولت آمریکا 9 میلیون دلار جریمه شده است.
از سوئی نیز مجلس نمایندگان آمریکا نیز از دیوان عالی این کشور درخواست نموده تا با برداشت 1.75 میلیون دلار از دارایی های مسدود شده ایران به بهانه قربانیان تروریسم موافقت نماید.
همه این سه رخداد بعد از تصویب برجام را باید درقالب ضربه ای برای سنجش میزان واکنش ایران ارزیابی کرد که در صورت واکنش نامناسب تیم وزارت خارجه قوانین جدی و اساسی تر بعدی علیه ایران تصویب خواهد شد.
برای مثال قانون جدید براد شرمن نماینده کالیفرنیا که اتفاقا قانونی فراگیر و جامع در حوزه اتهام تروریسم علیه جریان های مقاومت است نیز در آینده نزدیک به کنگره ارائه خواهد شد.
وزارت خارجه دولت یازدهم اما در این میان تنها به ذکر مطالب کلی اکتفا نموده و در سطح سخنگوی وزارت خارجه به این مسائل ورود نموده است.
این نمونه واکنش های ساده در برابر تحرکات پیچیده پسا برجام بسیار جای تامل و تفکر دارد. براساس متن قرارداد برجام اما اکنون دولت در توقف پروژه برجام مخیر نیست بلکه باید و از روی امتثال امر قانون روند اجرایی شدن برجام را معلق نماید.
آنچه که در الزامات نه گانه رهبر انقلاب بر توافق هسته ای به وضوح موج می زند همین سند بالادستی و قانونی است که دقیقا به چنین نکاتی اشاره دارد از جمله اینکه وضع تحریم های جدید تحت هرعنوانی ناقض برجام و اهداف آن خواهد بود. در ماده دوم از الزام سوم چنین ذکرشده است: ” در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (ازجمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند 3 مصوبه‌ی مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.”
طبعا دولت یازدهم از آنجا که در حکم مجری قانون می باشد الزاما اجرای برجام را باید متوقف نموده تا همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند قانون رسمی کشور که توسط مجلس به تصویب رسیده نقض نشود. اما تاکنون همانطور که در مواضع رسمی مقامات دولتی به چشم می خورد اساسا هیچ گامی در جهت فوق برداشته نشده است.
به عقیده برخی ناظران سیاسی اگر دولت یازدهم به روال کنونی در برابر نقض صریح برجام نرمش نشان داده و با حسن ظن با طرف مذاکره روبه رو شود باید منتظر واکنش های پیچیده تر طرف آمریکایی باشیم، واکنش هایی نظیر تصویب قوانین مجلس نمایندگان در حوزه حقوق بشر و تروریسم که به تمامه با قوانین مجلس شورای اسلامی و همچنین الزامات 9 گانه مقام معظم رهبری در تضاد است. این تضاد قوانین اما خود را قطعا در حوزه منافع ملی ملت ایران نشان می دهد از جمله همین دست اندازی به دارایی های خارجی ملت ایران که امروزه اتفاق می افتد، اما سوال اساسی تر این است که: آیا روند دست اندازی به منافع ملی ملت ایران به همین حد محدود خواهد ماند؟

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است