منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۱
شناسه خبر: 196591
گروه :خبر

مجله آمریکایی فارین‌پالیسی در گزارشی، نحوه تشکیل کمیته‌ای جدید بر اساس فصل 7 منشور ملل متحد و بازگشت تحریم‌های ایران بدو نیاز به رأی‌گیری در شورای امنیت سازمان ملل را آشکار کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پس از اعمال 4 تحریم شورای امنیت بر اساس فصل 7 منشور ملل متحد و اصرار غربی‌ها بر حل شدن احتمالی موضوع تحریم‌ها بر اساس همین بند، حالا دلیل این پیش‌بینی و اصرار مشخص شد.

مجله آمریکایی فارین‌پالیسی امروز گزارشی منتشر کرد و بر اساس اطلاعات منابع آگاه به پرونده هسته‌ای ایران و حقوق بین‌الملل گفته که آمریکا بر اساس این فصل خواهد توانست، حق وتوی روسیه و چین را برای بازگشت فوری تحریم‌ها دور بزند.

بر اساس این گزارش، آمریکا قادر خواهد بود بر اساس مفاد فصل 7 منشور ملل متحد، کمیسیونی متشکل از اعضای شورای امنیت تشکیل دهد و هر یک از اعضای این کمیسیون خواهند توانست، درخواست بررسی موارد مشکوک به تخلف ایران از مفاد توافق هسته‌ای را مطرح نمایند.

پس از این درخواست، اعضاء می‌توانند یا از ایران توضیح بخواهند و یا به سرعت تحریمی که برای انجام نشدن آن تخلف، لغو شده بوده، مجدداً به جریان بیاندازند.

بر اساس فصل 7 منشور ملل متحد، برای انجام این کار نیاز به رأی همه اعضاء‌ نیست و این یعنی، چین و روسیه دیگر در این کمیسیون حق وتو ندارند.

با توجه به 3 رأی آمریکا،  فرانسه و انگلیس در مقابل 2 رأی روسیه و چین، بازگشت تحریم‌ها از مسیر این کمیسیون، بسیار ساده بنظر می‌رسد.

فاین‌پالیسی برای محک زدن میزان صحت این گمانه‌زنی خود، با سفارت روسیه در واشنگتن و مقامات کاخ سفید تماس گرفته ولی هر دو طرف از ارائه پاسخ خودداری کرده‌اند.

«نِد پرایس» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا فقط به خبرنگار فارین‌پالیسی گفته: «از الان می‌خواهیم وارد جزئیات مربوط به این قضیه شویم.»

«سامانتا پاور» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، 26 خرداد ماه در یک جلسه استماع و در برابر نمایندگان مجلس آمریکا گفته بود «از توافقی که بر اساس آن، بازگشت فوری تحریم‌ها ما را (در برابر روسیه و چین) آسیب‌پذیر کند، حمایت نمی‌کنیم؛ ما قدرت بازگشت فوری تحریم‌ها بدون حمایت روسیه و چین را برای خود حفظ خواهیم کرد.»

مکانیزم مدنظر آمریکا برای دور زدن حق وتوی روسیه و چین تاکنون یک معما بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است