منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۵
شناسه خبر: 242891
گروه :خبر
13940826000694_PhotoA

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه دولت عربستان تعرض به یمن را در اولویت خود قرار داده است، گفت: عربستان از کار اصلی خود که خدمت‌رسانی به حجاج بود بازماند و این فاجعه قطعا نشان از بی‌تدبیری خاندان آل سعود دارد.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از  فارس، حجت‌الاسلام محسن قمی، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در همایشی با عنوان یادبود شهدای فاجعه منا اظهارداشت: حادثه منا٬ حادثه‌ای است که دل هر انسانی را آزرده‌خاطر کرده و به عبارت دیگر قلب مسلمانان جهان را به درد آورد چراکه بیش از 7 هزار نفر از انسان‌های بیگناه در این حادثه در پی بی‌مسئولیتی مسئولان سعودی با آنکه اماکن امداد رسانی به انها وجود داشت جان باختند.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: هنوز هم ابعاد این فاجعه به خوبی مشخص نشده است و رسانه‌های جهان  همسو با عربستان سعودی سعی در خاموش نگه‌داشتن این فاجعه داشتند و بعد از تذکر مقام معظم رهبری بود که عربستان ناچار به انتشار امار جانباختگان که بیش از 7.5 هزار نفر است شد و لذا وظیفه ما اطلاع‌رسانی درست و درک مسئولیت در این رابطه خواهد بود.

ححجت‌الاسلام قمی با اشاره به دو دیدگاه مرسوم درباره اهمیت وجود انسان در عالم بیان داشت: دیدگاه اول نگاه مادی به وجود انسان است و او را مجزا از دیگر حیوانات موجود در جهان نمی‌بیند اما در دیدگاه دوم و دیدگاه الهی، انسان بالا‌ترین موجودی است که خداوند خلق کرده است و امانت الهی را به او سپرده است و به عبارتی دیگر انسان تنها موجودی است که خداوند فرموده از روح خود در آن دمیده‌ام و در جایی هم به عنوان هدف برای خلقت آفرینش از آن نامبرده می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی  افزود: جانباختن عزیزانی که در حادثه منا که از میان ما رفتند 5 ویژگی داشت؛ اول اینکه اینها با لباس احرام به لقاءالله پیوستند. دومین وجه تمایز جانباختگان حضور آنها در حریم امن الهی بود که در آن تمام موجودات از هرگونه تعرض مصون هستند که حتی مکان این حادثه هم آنها را متمایز می‌کند. وجه تمایز سوم زمان حادثه است که در ماه حرام بودن حادثه است و آن هم در روز عیدقربان که جانباختگان مظلومانه به آسمان پرکشیدند. وجه تمایز چهارم این است که این اشخاص مظلومانه کشته‌شدند و حتی شاهدان عینی در حادثه اعلام کردند تا 5 جنازه روی یکدیگر انباشته شده بود. خیلی از این حجاج هم به دلیل نبودن آب جان خود را تسلیم کردند.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در تشریح دلیل پنجم عنوان کرد: اهمیت پنجم این حادثه در این است که این جنایت در جایی صورت گرفته که مالکان این مکان خود را کلید‌دار کعبه و امانتدار خانه خدا می‌دانند. خاندان حاکم بر حجاز٬ متاسفانه در این مسئله قصور کرد. اگرهم این حادثه عمدی نبوده باشد٬ تقصیر آنها قابل چشم‌پوشی نیست و همه آنها را در این قضیه مسئول و مقصر اصلی می‌دانند.

وی در تشریح دلایل قصور آل‌سعود در فاجعه منا گفت: در مرحله اول یا به عبارتی دیگر در لایه اول حادثه آل‌سعود مقصر است. دلیل آن هم این است که باید سوال شود چرا برای یک مراسمی که تاریخچه و تجربه یک قرنی در عربستان دارد٬ تدابیر مناسب اندیشیده نشده است. مسئله بعدی این است که چرا چنین حجم جمعیت عظیمی را از خیابان 50 متر‌‌ی به خیابان 20 متری بردند و شاهراه‌ها و خروجی‌های مربوطه را با سربازان و خودروهای خود مسدود کردند. تقصیر آل‌سعود در عدم تهیه آب، اورژانس و نیروی آتش‌نشانی نیز قابل چشم‌پوشی نیست. آنها کمترین و بی‌تجربه‌ترین افراد خود را برای رسیدگی به این موضوع برگزیدند و در عدم اخذ تدابیر درست قصور کردند سوال اینجاست که افراد با تجربه برای چه کار مهم تری از کنگره حج غایب بودند.

وی افزود: دولت عربستان تعرض به یمن را در اولویت کارهای خود قرار داده است و حتی روزانه با 400 پرواز هواپیماهای جنگنده به بمباران ملت مظلوم یمن پرداخت و از کار اصلی خود که خدمت رسانی به حجاج بود بازماند و این فاجعه قطعا نشان از بی تدبیری خاندان آل سعود دارد.

حجت‌الاسلام قمی درباره علت این رفتار ضدبشری سعودیها در یمن افزود: علت این کار طمع به تحت سلطه گرفتن یمن است اما غافل از اینکه مردم یمن هیهات من الذله می‌گویند و الگوی آنها حسین(ع) است، و در سوریه بر اساس تکبر و نخوت و بلند پروازی مردم سوریه را از صحنه سیاست انجا خارج می‌بینند و خود را و چند کشور دیگر عامل تعیین کننده حکومت سوریه می‌دانند و معتقد به عزل بشار اسد هستند.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: آنها بی توجه به منتخب مردم بودن رئیس جمهور سوریه می‌خواهند خود تعیین کننده باشند و البته بحث ایران در مسئله سوریه دفاع از شخص نیست بلکه دفاع از محور مقاومت و نقش سوریه در این محور است وگرنه سیاست داخلی هر کشوری با مردم آن کشور است و آل سعود هم چون سوریه در محور مقاومت است کمر به حذف آن بسته است و باعث مرگ 300هزار نفر از مردم سوریه شد و بیش از 11 میلیون اواره سوری حاصل سیاست‌های عربستان است.

وی افزود: البته خداوند هم کمک کرد چرا که کسانی که گمان می‌بردند مسئله سوریه فقط راه حل نظامی دارد اکنون متوجه اشتباه خود شدند چنان که وزیر خارجه ترکیه در مذاکرات وین اول اظهار کرده بود این مذاکرات برای تایید نظر و دیدگاه‌های ایران تشکیل شده بود و موضع ایران تعیین و تکلیف وضعیت سوریه با مردم سوریه است تا با خاندان کثیف آل سعود.

حجت‌الاسلام قمی ادامه داد: اگر قرار باشد که هر گروه مخالفی را در کشوری به سلاح تجهیز و حمایت مالی کنند که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و امروز غرب که نشانه آن در فرانسه هویدا شد چوب حمایت‌های بی دلیل خود از این گروههای تروریستی را می‌خورد و معلوم است که ما از کشته شدن افراد بیگناه خشنود نمی‌شویم اما این شرایط دستپخت غرب در خاورمیانه است.

نماینده مردم تهران در مجلس‌خبرگان‌رهبری در ادامه خاطرنشان کرد: در بُعد دوم ِ اقدامات آل‌سعود باید اقدامات کشنده آنها را مدنظر قرار داد چراکه در ساعات اولیه هیچ‌گونه امدادرسانی صورت نگرفت و حتی ناله‌های مصدومان تا نیمه‌های شب به گوش می‌رسید اما متاسفانه هیچ‌گونه اقدامی برای امدادرسانی از سوی آل‌سعود صورت نگرفت و جایی‌که افراد زنده را به همراه کشته‌شدگان بوسیله لیفتراک به کانتینر منتقل کرده و حتی شاهدان عینی و حتی در محل گفته بودند ماموران‌سعودی روی جنازه‌ها راه می‌رفتند و همه هم نظرند که اگر سعودیها به امدادگران دیگر کشورها اجازه همکاری می‌دانند تا نیمه های شب صدای ناله‌های حادثه دیدگان بگوش نمی‌‎رسید و اگر امدادرسانی مناسب صورت می‌گرفت حتما تعداد جانباختگان بسیار کمتر می‌بود.

وی تصریح کرد: مسئله سومی که باید به آن اشاره کرد٬ این است که تمام مسئولان بین‌المللی مانند‌ بان‌کی‌مون و حتی صدراعظم آلمان این مصیبت را تسلیت گفتند اما دیدیم ملک سلمان پادشاه عربستان پس از این فاجعه اقدام به تشویق وزیر کشور خود کرد که واقعا اقدامی جای سوال و تعجب دارد. علمای اندونزی، ریاست سازمان دیانت ترکیه و بسیاری از علمای تسنن و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب تاکید کردند اما باز هم آل‌سعود از این موضوع در هراس است. حتی جامعه جهانی بر انتشار فیلم‌های مداربسته منا همچنان تاکید دارند اما آل سعود مخالف این موضوع است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اظهارات مقام‌های سعودی مبنی بر قضا و قدر بودن حادثه منا تصریح کرد: سعودی‌ها سوء‌تدبیر خود را قضا و قدر الهی عنوان می‌کنند و گناه خود را به گردن خداوند می‌اندازند که واقعا این بحث جای تعجب است. قضا و قدر الهی یعنی با جان مردم جهان و مسلمانان دنیا بازی نشود٬ بلکه تدابیر مکفی و لازم برای اداره مناسک حج در نظر گرفته شود؛ نه اینکه کاملا تمامی قصور و تقصیر خود را به گردن خداوند بیندازیم که البته مشابه این موضوع را در زمان معاویه شاهد بودیم.

حجت‌الاسلام قمی در ادامه افزود: گاهی اوقات گفته می‌شود اظهارات تنها از سوی حجاج ایرانی صورت گرفته است؛ اما گزارش‌ها و حتی مصاحبه‌های مسلمانان نیجریه، مالزی، سودان، تانزانیا، مصر، اتریش و حتی انگلیس کاملا بر عدم مسئولیت‌پذیری آل‌سعود اشاره می‌کنند. حتی در اظهارات مستند و مکتوب حجاج کشورهای دیگر به بسته شدن عمدی خیابان‌ها اشاره شده وعده‌ای دیگر از آنها بر تبعیض نژادی میان کشته شدگان این حادثه از سوی آل سعود تاکید می‌کند. حجاج مصری سریعا در مصاحبه‌های خود اعلام کردند ماموران سعودی روی پیکر زنده‌ها و مرده‌ها قدم گذاشته و راه می‌رفتند که این نشان از بی‌ارزش بودن جان انسان‌ها در نظر آل سعود است.

وی گفت: آنچه که در منا اتفاق افتاد؛ تنها برای بار اول رخ نداده است٬ بلکه گزارش‌های مدونی که از سال‌های 1987، 1997، 1998 و حتی سالهای 2004 و 2006 منتشر شده است نشان دهنده این است که چندین هزار نفر در مناسک حج و به علت بی‌کفایتی آل سعود از بین رفته‌اند که البته سعودی‌ها مایل به افشای این آمار نبودند که از طرق خاص این آمار منتشر شد. آل‌سعود هرجایی که سخن از مقاومت است آماج هدف‌های خود قرار می‌دهند در سوریه و یمن و عراق این موضوع کاملا مشهود است در جریان سوریه سعودی‌ها دائما دخالت می‌کنند و حتی خط مشی‌های برای بشار اسد و نظام سیاسی سوریه تعیین می‌کنند و همین دخالت‌ها باعث کشته شدن بیش از 3 هزار زن از شهروندان سوریه شده است.

معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در پایان گفت: اوضاع داخلی عربستان به سمت تسویه حساب‌های طایفه‌ای و قبیله‌ای سوق پیدا کرده؛ به‌علاوه اینکه صندوق بین‌المللی پول رسما اعلام کرده که عربستان تا 5 سال آینده با ورشکستگی مواجه خواهد شد. تمامی این مطالب و به خصوص شرکت‌های منطقه‌ای در عدن، سوریه و عراق و همچنین بی‌آبرو شدن آل‌سعود در فاجعه منا بازگوکننده وضعیت نامناسب و بحرانی در این کشور است٬ لذا می‌بایست کنگره‌های بین‌المللی در خصوص فاجعه منا برگزار شود و حتی دانشگاه و حوزه به این موضوع ورود کند. پایان‌نامه‌ها، کتب و مقاله متعددی می‌بایست از سوی جمعیت اهل قلم در فضای رسانه‌ای منتشر شود تا بتوانیم حداکثر روشنگری را در این خصوص صورت دهیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است