منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۸:۰۷
شناسه خبر: 356328
گروه :خبر
8
 

فضایی که روح را به انزوا و رنجش می کشد؛

فاجعه زیست محیطی نگهداری حیوانات در پارک میناب+تصاویر

دین مبین اسلام، مهربان ترین و اخلاقمندترین دین نسبت به حیوانات و موجودات زنده است تا جایی که برای رعایت حقوق حیوانات نیز قوانین زیادی را وضع کرده و همواره بر حفظ و تکریم حقوق جانداران سفارش و تاکید کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خداوند عزوجل در قرآن کریم و آیه 38 سوره انعام درباره حیوانات چنین می فرماید:”هیچ جنبنده اى در زمین نیست و هیچ پرنده اى که با دو بال خود پرواز مى کند، وجود ندارد مگر اینکه امت هایى مانند شما هستند. ما هیچ چیز را در این کتاب فروگذار نکردیم سپس همگى به سوى پرودگارشان محشور مى شوند.”

بزرگان دین و انبیا الهی به ویژه وجود نازنین پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) هم نسبت به رفتار اخلاقی مناسب با جانوران توصیه های فراوانی کرده اند.

در قانون نیز مباحث مربوط به رعایت حقوق جانداران و طبیعت و محیط زیست به روشنی بیان شده و نگهداری حیوانات اهلی و وحشی و یا هر حیوان دیگر می بایست به گونه ای باشد که برای هر حیوان قفس یا زیستگاه مصنوعی مناسب ایجاد شود و این قفس یا زیستگاه باید با رعایت قوانین مربوطه و بر اساس استاندارد باشد.

این در حالی است که تعدادی حیوان و پرنده در پارک ملت میناب در شرایط بسیار بد و نامطلوب و به دور از قانون احترام به طبیعت، جانداران و محیط زیست در قفس نگهداری می شوند به گونه ای که با دیدن آنها روح انسان، آزرده و به انزوا و رنجش کشیده می شود.

صدف اسدی از دوستداران طبیعت و فعالان محیط زیست در میناب به خبرنگار هرمز گفت:هر فضایی که توسط هر فرد و یا دستگاه و نهادی برای نگهداری حیوانات فراهم می شود باید دارای استانداردهای لازم باشد.

وی با بیان این که نگهداری پرندگان و حیوانات در پارک ملت میناب به طرز وحشتناک و در شرایط بد صورت می گیرد، افزود:متاسفانه بیشتر این حیوانات به خاطر جای نامناسب شان بیمار و افسرده هستند.

وی گفت:برخی مسئولان شهری به تصور این که فضایی جذاب را برای مردم فراهم کرده اند، مجموعه ای آزار دهنده در این پارک به وجود آورده اند.

این فعال محیط زیست ادامه داد:مسئولان محیط زیست باید پاسخگو باشند که مجوز این مجموعه بر چه اساسی صادر شده است.

اسدی همچنین با ذکر این مطلب که ما مسلمان و پیرو مکتب نبوی هستیم به سفارش و دستور پیامبر اسلام(ص) در دفاع و حمایت از حیوانات و مهربانى با آنان اشاره کرد و گفت:رسول رحمت همواره بر گرامى داشتن حیوانات و فراهم ساختن جاى مناسب براى زیست و استراحت آنها تاکید فراوان کرده است.

وی اظهار داشت:رعایت حقوق انواع حیوانات از موجودات ذره بینى تا غول پیکر و از اهلى تا وحشى از نگاه مهربان پیامبر مهر و عطوفت دور نمانده و سفارش زیادی به مهربانى با جانداران نموده است.

اسدی گفت:حیوانات هم مخلوق خدا هستند و ما حق نداریم هر طور که دلمان خواست با آنان رفتار کنیم.

عباس رسولی یکی دیگر از دوستداران محیط زیست در میناب، نگهداری حیوانات در پارک ملت میناب با شرایط کنونی را نوعی حیوان آزاری دانست و گفت:نحوه نگهداری حیوانات در این مکان، بسیار بد، غم‌انگیز و نگران‌کننده‌ است.

وی وضعیت نگهداری از حیوانات در این پارک را دهشتناک ارزیابی کرد و افزود:علاوه بر این که نگهداری حیوانات به این شیوه شرایط سخت و دشوار زندگی برای آنان به وجود آورده است، حتی حیوانات نا همگون نیز در یک قفس نگهداری می شوند که این هم خود دارای اشکال است.

این فعال حوزه محیط زیست با بیان این مطلب که حبس کردن حیوانات در قفس‌ها و اطاقک های فلزی غیر استاندارد هیچ لذتی ندارد، گفت:وضعیت نگهداری این حیوانات به قدری اسف بار است که با دیدن آنها روح انسان به انزوا و رنجش کشیده می شود.

چندی پیش پروفسور اسمعیل کهرم مشاور ارشد رئیس سازمان محیط زیست کشور نیز طی سفر به میناب و بازدید از محل نگهداری این حیوانات در پارک ملت این شهر در پاسخ به این پرسش که آیا فضای در نظر گرفته شده برای نگهداری این حیوانات مناسب است یا خیر، گفت:به هیچ وجه وضعیت و شرایط نگهداری حیوانات در پارک ملت میناب مناسب نیست.

1 2

3

6

8

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان