منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۱
شناسه خبر: 247281
گروه :خبر
index

ازدواج امر مقدس و ارزشمندی است که در نتیجه آن، هر فردی وارد مرحله و برهه جدیدی از زندگی می شود اما امروزه با گسترش تجملات در جامعه شروع زندگی با اضطراب و نا آرامی همراه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ، با توجه به نقش بسیار سازنده ازدواج در زندگى فردى و اجتماعى، در دین مبین اسلام سفارش فراوانى در مورد ازدواج شده که همگى بر اهمیت و آثار ارزنده آن دلالت دارد.

 

این مقوله به قدری مهم و سرنوشت ساز است که خداوند در قرآن کریم از آن، به عنوان پیمانی محکم، یاد کرده و حتی حضرت حق نیمی از رزق هر انسانی را در ازدواج کردن قرار داده است.

 

 

در حالی که در جامعه و حتی مبانی   دینی و فرهنگی ما بنا بر ازدواج آسان است و همواره توصیه می شود که در ازدواج سختگیری صورت نگیرد اما این روزها با توسعه و گسترش برخی فرهنگ و خرده فرهنگ  های غلط بسیاری از آداب و رسوم  زیبا و در عین حال ساده گذشته، از جامعه رنگ باخته و جای خود را به تجملات بی پایه و اساس داده است.

 

 

یکی از این تجملات که موجب افزایش هزینه های ازدواج و به تبع آن روی آوردن به تجردگرایی جوانان شده است، هزینه های هنگفت و سرسام آور برخی آرایشگاه ها برای آرایش عروس  است که گویا هیچ مرجع و دستگاهی بر نوع خدمات و قیمت های آنان نظارتی ندارد.

 

 

 مریم که دو هفته دیگر عروسیش است در خصوص هزینه های سرسام آور آرایشگاه های زنانه بندرعباس در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده افزود : عملکرد ناصحیح بازرسان و کارشناسان اتحادیه آرایشگران زنانه  سبب شده تا دستمزد مصوب و مشخصی برای یک شب آرایش عروس در آرایشگاه های زنانه ارایه نشده و نرخ گذاری در این آرایشگاه ها سلیقه ای باشد.

وی افزود :دوهفته گذشته به یکی از آرایشگاه های زنانه بندرعباس رفتم برای نوبت عروسی ام  ولی با هزینه سرسام آور برای یک شب عروسی معادل با یک میلیون 200 هزار تومان مواجه شدم از این گذشته  بعد در هر ورقه برای هرآپشنی پول جداگانه ای اخذ می شود و چرخش پولی در این کار متعجب شدیم .

فرزاد میراب زاده، کرشناس آموزشی وفرهنگی بندرعباس با اشاره به افزایش نرخ آرایش عروس و دیگر امور آرایشگاه‌ها تا حدودی غیر قابل قبول است ، گفت :هزینه‌های سرسام‌آور آرایشگاه‌های زنانه زمینه را برای ورود مشکلاتی از جمله ازدواج دیر هنگام مهیا می کند و به دنبال آن نیز مشکلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را به همراه خواهد داشت که شاید دیگر هیچ گاه فرصتی برای جبران پیش نیاید.

 میراب زاده اظهار کرد :  بسیاری از دختران برای اینکه زیباترین عروس فامیل شوند با کلی وسواس به جست و جوی بهترین آرایشگاه و آرایشگر می پردازند و اصلا به قیمت های آنها توجهی نمی کنند و همین موضوع باعث بالارفتن هزینه ازدواجشان می شود.

 

 

میراب زاده  با بیان اینکه  آرایش گرانقیمت عروس، به منزله ارج و قرب شده است، تصریح کرد : اگر زوجی آرایشگاه ارزان تری را انتخاب کند به اومی گویند که داماد قدر تو را نمی داند و این در حالی است که قدر و منزلت زن، با پول مقایسه نمی شود و چه بسا زوج های بسیاری هستند که زندگی خود را  در عین سادگی شروع کرده و خوشبخت هستند.

 

 

وی بیان کرد : چرا برخی افراد با وجود این که توان تامین هزینه های آرایشگاه های گران قیمت را ندارند ولی هر طور شده برای شب ازدواجشان به آرایشگاهای گران قیمت  می روند، به علت این است که  متاسفانه جامعه ما خواسته یا ناخواسته وارد مرحله ای شده است  که اسم آن را مصرف گرایی یا تجمل گرایی می گذاریم.

 

 

وی اظهار کرد :  تجمل گرایی به صورت خرده فرهنگ وارد باورهای ما شده و به صورت عرف درآمده است و اگر به آنها دست پیدا نکنیم فکر می کنیم که به اصطلاح هیچ گونه آرامش و قرار نداریم.

 

 

میراب زاده ارد نقش رسانه ها در ایجاد باورها خیلی مهم عنوان کرد و خاطر نشان کرد : متاسفانه خیلی اوقات رسانه ملی برعکس عمل می کند، یعنی سبکی از زندگی را نشان می دهند که به قدری در آن امکانات و رفاه وجود دارد که افراد فکر می کنند اگر بخواهند به آن سطح برسند باید از همان ابتدای زندگی، خیلی سفت و سخت بگیرند.
وی تاکید کرد : باید برای فرهنگ سازی و این که جامعه را از مصرف گرایی صفر بیرون آوریم، تلاش کنیم و مردم باید به این باور برسند که در کنار زندگی،آسایش و لذت بردن، آرامش هم داشته باشند.

 

 

وی با بیان اینکه هزینه های سرسام آور آرایشگاه های زنانه از چشم و هم چشمی دختران و خانواده های آنها ناشی می شود ، گفت : بسیاری از عروس ها فکر می کنند اگر پول بیشتر بدهند زیباتر می شوند این در حالی است که اکثر آرایشگاه ها با قیمت های مناسب خدمات خوب و قابل قبولی ارائه می دهند ولی دخترها بیشتر به خاطر این که از دیگران عقب نیفتند تن به هزینه های گزاف آرایشگرها می دهند.
میراب زاده  با اشاره به اینکه  بسیاری از جامعه شناسان معتقد هستند که گرایش به ازدواج کاهش یافته است و یکی از دلائل آن را افزایش هزینه های مرتبط با آن می دانند، تصریح کرد : برای اینکه جوانان از این امر مهم و مقدس فرار نکنند، باید با فرهنگ سازی و دوری جستن از چشم و هم چشمی، آنها را ترغیب به ازدواج کنیم تا شاهد کاهش بسیاری از معضلات جامعه باشیم.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند