منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۶
شناسه خبر: 184590
گروه :خبر
image246767

معاون وزیر امورخارجه گفت:درست است که غنی سازی زیر ۵درصد پذیرفته شده و آن را قبول کرده ایم؛ ولی این باید حاصل صنعتی داشته باشد این یک چیز دکوری نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده اظهار داشت: درست است که غنی سازی زیر ۵درصد پذیرفته شده و آن را قبول کرده ایم؛ ولی این باید حاصل صنعتی داشته باشد این یک چیز دکوری نیست، نمایشی نیست.

 

وی گفت: اینطور نیست که بگوییم حالا یک تعداد غنی سازی شد و حرف ما به کرسی نشست بعد هم برویم و آن را در موزه بگذاریم؛ و بگوییم مردم ما مثلا پنج هزارتا ماشین سانتریفیوژ داریم.

 

معاون وزیر امورخارجه در ادامه عنوان کرد: هدف دوم ما این است که برنامه غنی سازی را تسریع کنیم و آن را یک دوم به سمت غنی سازی صنعتی کشور حرکت دهیم و این باید تولید کننده سوخت نیروگاه هسته ای بشود این یک فاصله معقولی است و قرار نیست که معجزه بکنیم.

 

عراقچی با بیان اینکه حداقل مواد غنی شده لازم برای یک نیروگاه به چندهزار نیرو سوخت احتیاج داریم، گفت: آن چیزی که حضرت آقا گفتند عدد مشروعی است؛ ۱۹۰ هزار سو، غنی سازی فعلی ما همه ی ماشین هایی که فعلا دارند کار می کنند چقدر است حدود بیست هزار سو. پس ما حتی تا غنی سازی صنعتی هم هنوز خیلی فاصله داریم.

 

عراقچی همچنین تصریح کرد: وظیفه ما این بود که آینده غنی سازی صنعتی را تثبیت کنیم و این با تحقیق و توسعه امکان پذیر است. یعنی تحقیق و توسعه باید با ماشین های پیشرفته تری ادامه پیدا بکند؛ چرا؟ چون ماشین های ما ماشین های «آی آر۱»که به نسل اول معروف هستند است و آینده غنی سازی ما را تامین نمی کنند.

 

وی افزود: اینها یک ماشین های بسیار کاملا ابتدایی اند و توان بسیار ضعیفی دارند، ما یک زمانی نیاز داشتیم که از این ماشین ها تولید کنیم و غنی سازی را تثبیت بکنیم بعد برویم مذاکره کنیم.

 

معاون وزیر امورخارجه ادامه داد: یعنی خودمان هم می دانیم که از الان به بعد این ماشین ها ماشین های آینده ما نیست؛ مرکز غنی سازی ما در نطنز جای ۵۰ هزار تا ماشین دارد، الان تقریبا ۲۰ هزار تا ماشین دارد، این جای۵۰۰۰۰ تا را اگر با «آی آر ۱» پُر بکنیم «آی آر ۱» سوش یک است، یک ماشین «آی آر ۱» یک سو تحویل می دهد، ما ۱۹۰۰۰۰ تا سو احتیاج داریم یعنی نطنز را پُر از «آی آر ۱» که بکنیم می شود ۵۰۰۰۰ سو سه سال و اندی باید کار کند تا سوخت یکسال یک نیروگاه را تولید کند.

 

عراقچی گفت: بنابراین ما نباید وقت و انرژی و توان خودمان را با «آی آر ۱» تلف کنیم، باید سراغ ماشین های پیشرفته تر که سو بالاتری دارند برویم.

 

وی بیان کرد: الان سازمان انرژی اتمی روی ماشین های «آی آر ۶» و «آی آر ۸» کار می کند، «آی آر ۶» توانش ۱۰ سو و «آی آر ۸» توانش ۲۰ سو است.

 

معاون وزیر امورخارجه ادامه داد: ما اگر بتوانید ماشین «آی آر ۸» را تکمیل کنیم و به مرحله تولید انبوه برسانیم و در نطنز راه اندازی کنیم، ۵۰۰۰۰ تا «آی آر ۸» به ما یک میلیون سو می دهد که می توان با ظرفیت آن پنج نیروگاه را در یکسال راه اندازی کرد.

 

عراقچی گفت: آینده ما «آی آر ۸» است نه «آی آر ۱»؛ از ما خواسته شده بود که حرکت به سمت «آی آر ۸» باید تضمین شود، از ماشین «آی آر ۸» فقط یک ماشین ساختیم که هنوز تست نشده است؛ در استانداردهای بین المللی یک ماشین جدید که ساخته می شود، باید ۷ سال ۸ سال تست های مختلف روی آن انجام شود و در زنجیره های سه تایی ده تایی و ۲۰ تایی کار کند.

 

وی افزود: چون زنجیره یک ماشین را بصورت تک انجام نمی دهد، مجموعه ای از ماشین ها باید با هم کار کنند و ماشین «آی آر ۸» ما ۸ تا ۱۰ طول می کشد. حرکت تحقیق و توسعه باید به سمت جلو پیش برود.

 

معاون وزیر امورخارجه اظهار کرد: غربی ها می گفتند چطور ما موافقت کنیم ماشین «آی آر ۸» را تکمیل کنید که آن روزی که تکمیل شود می توانید غنی سازی شما بیست برابر بشود و روی این موضوع خیلی جنگ و جدال و مقاومت بود ولی چیزی که الحمدلله حاصل شده این است که تحقیق و توسعه روی ماشین «آی آر ۴»، «آی آر ۵»، «آی آر ۶» و «آی آر ۸» ادامه پیدا خواهد کرد.

 

عراقچی گفت: آمریکایی ها قبول کردند که در طول ده سال آینده ما این ماشین ها را به تکامل برسانیم مخصوصا ماشین «آی آر ۸» که ماشین ایده آل ما است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر «آی آر ۸» در تست ها جواب بدهد، ماشین آینده ما خواهد شد که می توانیم آن را تولید کنیم و غنی سازی صنعتی ما با استفاده از این ماشین ها ادامه پیدا خواهد کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است