منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۵
شناسه خبر: 185823
گروه :خبر

کارشناس برنامه سمت خدا گفت: هر چند که «علی‌بن یقطین» وزیر حکومت طاغوت بود اما از بس که این شخصیت متواضع و مؤدب بود، حضرت کاظم(ع) خطاب به ایشان فرمودند: در روز عرفه در سرزمین عرفات بیش از همه به یاد تو بودم و برای تو دعا می‌کردم.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل فارس، حبیب‌الله فرحزاد از کارشناسان برنامه «سمت خدا» همزمان با فرارسیدن شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع) به روایتی از این امام همام اشاره کرد و گفت: امام کاظم(ع) در کتاب تحف‌العقول می‌فرمایند: «السَّخِی الْحَسَنُ الْخُلُقِ فِی کنَفِ اللَّهِ لَا یتَخَلَّى اللَّهُ عَنْهُ حَتَّى یُدْخِلَهُ الْجَنَّهَ وَ مَا بَعَثَ اللَّهُ نَبِیاً إِلَّا سَخِیاً وَ مَا زَالَ أَبِی یوصِینِی بِالسَّخَاءِ وَ حُسْنِ الْخُلُقِ حَتَّى مَضَى»؛ انسان با سخاوت، اهل جود و کرم و خوش‌اخلاق همیشه تحت کنف و حمایت و حفاظت خدای متعال است خداوند از او جدا نمی‌شود و او را رها نمی‌کند تا اینکه او را وارد بهشت کند.

وی عنوان کرد: حضرت در ادامه این حدیث فرمودند: پدرم امام صادق (ع) همیشه وصیت و سفارش به سخاوت و خوش‌اخلاقی می‌کردند تا از دنیا رفتند. حضرت کاظم (ع) نیز مظهر کامل این صفات برجسته بودند.

این کارشناس دینی ابراز داشت: در حالات امام کاظم (ع) نقل شده که ایشان همواره انبان‌هایی داشتند که گاهی در آن 500 درهم و دینار بود که به دیگران مرحمت می‌فرمود و ایشان مظهر سخاوت، جود و بخشش و کرم بود. همچنین در روایت دیگری آمده است که شره‌ها و کیسه‌های پولی معروف بود از 200 دینار،‌300 دینار و حتی هزار دینار که حضرت به نیازمندان و فقرا می‌داد.

فرحزاد گفت:‌ یکی از یاران خوب امام هفتم شخصیتی به نام «علی بن یقطین»‌ وزیر دربار هارون‌الرشید بود که بارها می‌‌خواست استعفا بدهد اما حضرت قبول نمی‌کرد و فرمود کفاره اینکه تو در کنار ظلم هستی، با طاغوت زندگی می‌کنی و مشاور وزیر یک حکومت طاغوت هستی این است که هر چه می‌توانی گره‌گشایی کنی و کار مردم را راه‌ بیندازی؛ «کَفّارَهُ عَمَلِ السُّلْطانِ أَلاِْحْسانُ إِلَی الاِْخْوانِ»‌.

وی تصریح کرد: براساس این فرمایش گوهر بار امام کاظم(ع) اگر انسان عامل و کارگزار طاغوت‌ها و ظالمان شد، سعی کند در همان جا ظلم نکند و گره از کار مردم باز کند. حضرت موسی بن جعفر(ع) به علی بن یقطین فرمود: به من ضمانت بده که تو کار برادران دینی‌ات راه بیندازی و من هم ضمانت می‌کنم هیچ وقت به زندان و اعدام گرفتار نشوی و هیچ وقت فقر و مشکل اقتصادی پیدا نکنی و البته همینطور هم شد.

این کارشناس برنامه «سمت خدا» گفت: جاهای خطرناک و حساسی که پیش می‌آمد حضرت، علی بن یقطین را راهنمایی می‌کرد و راه‌های تقیه را برای اینکه جان او محفوظ بماند را نشانش می‌داد.

وی اظهار داشت: هر چند که علی بن یقطین در حکومت طاغوت بود و گره‌گشایی می‌کرد اما از بس که این شخصیت متواضع و مؤدب بود حضرت کاظم(ع) خطاب به ایشان فرمودند: من در روز عرفه در سرزمین عرفات بیش از همه به یاد تو بودم و برای تو دعا می‌کردم.

حجت‌الاسلام فرحزاد در پایان اظهار داشت: امیدواریم یک شعاعی از صفات اخلاق برجسته امام هفتم در میان دوستان و شیعیانش باشد و با انفاق و سخاوت سعی کنیم از کار دوستان خدا گره‌گشایی کنیم که این والاترین عمل و مورد پسند خدای تعالی است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است