منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۵
شناسه خبر: 197541
گروه :خبر
 

دبیر انجمن علمی مامایی ایران تشریح کرد

علل دردهای شکمی در بارداری/ علامت سقط جنین

دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: دردی که با سرفه و عطسه شدت می‌یابد، درد نوک شانه، دردهایی که می‌تواند علامت شروع سقط جنین باشد، دردهای مبهم لگنی، احساس فشار در لگن، دردهای شکمی یا کمردرد جزو علل دردهای شکمی در بارداری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ماریا صادقی در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره علل دردهای شکمی در بارداری، اظهار داشت: حاملگی خارج رحمی جایگزینی جنین در محل خارج از رحم است که معمولاً در یکی از لوله‌های فالوپ و به ندرت تخمدان‌ها اتفاق می افتد. این نوع حاملگی در هفته اول بارداری یا حتی قبل از اینکه فرد از بارداری خود مطلع شود رخ می‌دهد و در صورت عدم تشخیص به موقع می‌تواند منجر به پارگی لوله فالوپ و گاهی مرگ شود. این عامل می‌تواند یک از دلایل دردهای شکمی باشد.

وی افزود: پس از مثبت شدن تست بارداری بدون مشاهده جنین در رحم، درد و حساسیت شکمی، لکه‌بینی، خونریزی که می‌تواند مستمر یا متناوب باشد، دردی که با سرفه و عطسه شدت می‌یابد، درد نوک شانه یا هر علامتی مربوط به شوک مانند نبض ضعیف، رنگ‌پریدگی، ضعف و بی‌حالی است و همچنین دردهایی که می‌تواند علامت شروع سقط جنین باشد جزو دیگر علل دردهای شکمی است که معمولاً به دنبال این دردها خونریزی‌های سقط اتفاق می‌افتد.

دبیر انجمن علمی مامایی ایران ادامه داد: درد ممکن است انقباضی و ریتمیک باشد در برخی بیماران درد به صورت کمردرد و در برخی دیگر به صورت دردهای مبهم لگنی یا احساس فشار در لگن حس می‌شود.

صادقی گفت: در صورت بروز این علایم سقط محتمل است. در واقع این دردها تا هفته 20 بارداری می‌تواند نشانگر سقط جنین باشد همچنین دردهایی که می‌تواند موجب شروع انقباض‌های زایمانی باشد و بین هفته 20 تا 37 بارداری اتفاق می‌افتد به عنوان شروع زودرس دردهای زایمانی تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: دردهای مبهم لگنی، احساس فشار در لگن، دردهای شکمی یا کمردرد در صورتی که بیمار سابقه قبلی کمردرد نداشته باشد، لکه‌بینی و خونریزی و افزایش ترشحات نیز جزو دردها جدی هستند و باید حتماً به پزشک مراجعه شود.

دبیر انجمن علمی مامایی ایران اظهار داشت: دردهای شکمی و کمردرد و انقباض‌های پی در پی می‌تواند از علایم پارگی و خونریزی جفت باشد که باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

وی گفت: برخی دردها مانند فرو رفتن جسم تیز در بدن هستند این دردها به ویژه هنگام تغییر وضعیت مانند بلند شدن از تخت یا صندلی یا جابجایی در رختخواب اتفاق می‌افتد از طرفی ممکن است بیمار درد را به صورت مبهم بعد از فعالیت‌های روزانه یا به دنبال راه رفتن زیاد احساس کند این دردها معمولاً خفیف، ناگهانی، تیز، مستمر و مبهم است و معمولاً در سه ماهه دوم شروع می‌شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است