منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۳
شناسه خبر: 322677
گروه :خبر
جمعیت 3

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: با توجه به تاکیدهای مکرر کارشنا سان و تذکرات مکرر مقام معظم رهبری معلوم نیست چرا از طرف مسئولین محترم عزم جدی برای اجرایی کردن این مصوبات مشاهده نمی شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دکتر سیما رهگشا استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار سوریاس  با توجه سیاست های کلی جمعیت عنوان کرد: یکی از مسائلی که در سالهای اخیر و به خصوص بعد از هشدار رهبر معظم انقلاب به موضوع مورد بحث محافل اجتماعی کشور مبدل شده است، مسأله تعداد فرزند و فرزند آوری در کشور است و مساله ای که هر چند سال هاست توسط برخی خبرگان امر ، نسبت بدان هشدار داده می شد اما بعد از هشدار صریح و جدی رهبر معظم، مورد توجه بیشتری قرار گرفت .

 

وی افزود: آن چه محرز است این است که تعداد کم فرزند و اکتفا به یک یا دو فرزند(در شرایط طبیعی) نه تنها خلاف مشی روایات و سیره عملی اهل بیت علیهم السلام است، بلکه تأثیرات سوء اجتناب ناپذیری نیز بر جامعه داشته و حتی در شرایطی، می تواند جامعه رابا بحران پیری جمعیت مواجه کند.

 

رهگشای ادامه داد: از نظر سازمان بهداشت جهانی اگر نرخ باروری در کشوری به زیر  2درصد برسد، تهدید سلامتی محسوب شده و هم ‌اکنون نرخ باروری در کشور ایران به 1.6 درصد سقوط کرده است که این مسئله، تبعات خطرناکی را در پی دارد.

 

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: در سال 1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی را تصویب و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که بر مبنای آن مشوق‌هایی همچون وام، سکه طلا، مسکن ارزان، زمین و تخفیف‌های مالیاتی برای افزایش جمعیت در نظر گرفته شود و برابر شدن “حق عائله‌مندی” کارمندان و کارگران، “پرداخت پاداش اولاد به صورت ماهانه”، “اعطای مشوق‌های مالیاتی به خانواده متناسب با تغییرات در بُعد خانوار” و “حمایت از طراحی، ساخت و واگذاری مسکن‌های چند نسلی به خانواده‌های گسترده” از دیگر مشوق‌های پیش بینی شده در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

 

وی در ادامه گفت: وام ازدواج نیز از جمله مشوق‌هایی است که مدت‌هاست متوقف شده و اکنون بیش از یک و نیم میلیون زوج جوان در انتظار دریافت آن هستند و رقم آن با ارفاق! 3 میلیون تومان اعلام شده است که در شرایط فعلی خاصیت تشویقی خود را از دست داده است و از جمله دیگر مصوبات جدید قائل شدن معافیت‌هایی برای سربازان متأهل و دارای فرزند است.

 

دکتر رهگشای افزود: بدین ترتیب که از سال 1394 با افزایش خدمت سربازی به 24 ماه، سربازان متأهل 21 ماه خدمت خواهند کرد و به ازای هر فرزند نیز از سه ماه کسری خدمت برخوردار خواهند شدو  همچنین سیاست‌های تشویقی دیگری برای افزایش جمعیت تدوین شده است که بخشی به حوزه فرهنگ‌سازی، تسهیل ازدواج، ترویج ازدواج آسان و پایین آوردن سن ازدواج اختصاص پیدا کرده و بخش دیگری هم به مشوق‌های اقتصادی اختصاص پیدا کرده است .

 

وی ادامه داد: علاوه براین موارد در 30 اردیبهشت 1393مقام معظم رهبری سیاست های کلی جمعیت را طی دستورالعملی در 14 بند ابلاغ کردند که در آن به بسیاری از راهکارهای ازدیاد جمعیت اشاره شده است واما مهمترین دغدغه و نگرانی مردم از عقیم ماندن این مصوبه ها و ابلاغیه ها در اجرا و عمل است .

 

رهگشای گفت: با توجه به تاکیدهای مکرر کارشناسان و تذکرات مکرر مقام معظم رهبری معلوم نیست چرااز طرف مسئولان عزم جدی برای اجرایی کردن این مصوبات مشاهده نمی شود، البته ممکن است از نبود بودجه کافی و عدم همکاری خانواده ها و…به عنوان عوامل عدم اجرا ی این سیاستها نام برده شود اما پر واضح است که علت اصلی این امرعدم درک کافی اولویت داشتن این امر در نگاه مسئولان است .

 

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: بسیار مشاهده شده و می شود که بودجه های زیادی از این ملت صرف برنامه های غیر لازم و حتی غیر مفید و مضر به فرهنگ اسلامی جامعه می شود که اگر این بودجه ها تجمیع شود نه تنها کافی است بلکه می توان با آن بسیاری از نیازمندیهای ضروری کشور را تآمین کرد.

 

انتهای پیام /

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است