منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱
شناسه خبر: 207721
گروه :خبر
IMG-20150802-WA0002

چند سالی می شود ، کمبود منابع آبی در استانهای مختلف کشور بویژه هرمزگان احساس می شود ، حسی که مردم را مجبور به حمل دبه های 20 لیتری آب آشامیدنی کرده است ، روستاهایی که چیزی از دبه های آمریکایی نشنیده اند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بیش از 18 سال است که خشکسالی منابع آبی استان هرمزگان را با بحران مواجه کرده است ، کمبودی که گاهی اوقات با اعلام قطعی آب آشامیدنی شهرهای مختلف این استان بالاخص بندرعباس برطرف می شود.

 

 

کارشناسان آبفای هرمزگان و دیگر مسئولین مشکل برطرف شدن کمبود منابع آبی را صرفه جویی مردم و منع کردن شهرداری از آبرسانی به فضای سبز شهر بندرعباس می دانند و می گویند : بسیاری از شهرک های صنعتی مستقر در این استان باید با احداث آب شیرین کن این اداره را در تامیین اب مورد نیاز شهروندان یاری دهند.

 

با اینکه مسئولین وزارت نیرو در سخنرانی ها و اطلاع رسانی های خود همیشه جیره بندی منابع آبی را انکار می کنند ، قطعی های نوبتی آب شهری در بندرعباس بیداد می کند و بعضی محلات حتی یک روز با قعطی منابع آبی رو به رو هستند.

 

از فضای شهری هرمزگان که فاصله بگیریم تازه بحران و نبود آب برای ادامه زندگی جدی تر می شود ؛ دیدن روستاهایی که برای دریافت آب انتظار در صف های طولانی را متحمل می شوند و هفته ها برای رسیدن تانکرهای آب رسان و پر کردن دبه های 20 لیتری اب خود انتظار می کشند.

 

با آنکه بی آبی شرق تا غرب جنوب کشور را تحت تاثیر قرار داده است ، تنها اقدام مسئولین تذکر به صرفه جویی و قول ساخت آب شیرین کن ها بوده است .

 

 

 

IMG-20150802-WA0007

 

 

آب شیرین کن هایی که قبل از تحریم ها نبودن امکانات و بودجه را علت کوتاهی در این امر اعلام می کردند ؛ حال بعد از گذشت توافق هسته ای و رها سازی پولهای بلوکه شده هنوز وعده های مسئولین برای احداث این تکنولوژی یاد آوری می شود و چراغ سبز مسئولین به بحران زندگی در هرمزگان ادامه دارد.

 

رئیس اداره آبفای روستایی حاجی آباد با اشاره به بحران کم آبی در استان هرمزگان می گوید : بدلیل خشکسالیهای متوالی و عدم مصرف صحیح اکثر چاهای آب شرب روستاها با افت شدید مواجه شده اند.

 

کریمی یکی دیگر از مشکلات آب رسانی سیار به روستاها را کمبود اعتبارات عنوان کرد و افزود: متاسفانه در زمینه آب رسانی سیار ما با کمبود اعتبار مواجه هستیم، و در حال حاضر روستاهای گله گاه، چاه باغ، چاه مرغ، و دو عشایر در منطقه احمدی و گیس به وسیله تانکر سیار در هفته دو بار آب رسانی می شوند.

 

وی با تاکید بر اینکه باید برنامه های اقتصادی را براساس اقتصاد مقاومتی تدوین کرد، اظهار داشت: با برداشته شدن تحریم ها بسیاری از پول های بلوکه شده ایران به کشور سرازیر خواهد شد که این پول ها باید وارد برنامه های اقتصادی و عمرانی شود اما باید اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در اولویت باشد.

 

 

اختصاص 50 میلیارد تومان به بحران آب هرمزگان

 

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با اشاره به مشکلات موجود در استان خاطرنشان کرد: دولت به تنهایی نمی تواند همه نیازهای مردم را تامین کند و ظرفیت بزرگی به نام بخش خصوصی در کشور وجود دارد که باید از کمک آن استفاده کنیم.

 

استاندار هرمزگان به اعتبارات ماده 180 اشاره کرد و افزود: بنده اجازه شروع پروژه جدیدی را مگر اینکه ضرورت داشته باشد، نخواهم داد و کار شورای برنامه ریزی نیز فقط توزیع اعتبارات نیست و باید برای آینده استان برنامه ریزی کند تا چرخ اقتصاد به حرکت درآید.

 

 

 

 

IMG-20150802-WA0005

 

جادری بیان داشت: یکی از مهمترین دغدغه های ما با توجه به کمبود آب، قطع نشدن آب شهرهای هرمزگان و به خصوص بندرعباس است و اعتبارات خوبی در این زمینه در نظر گرفته شده که از 800 میلیارد تومان اعتبارات مربوط به بحران آب در کشور بیشترین مبلغ یعنی 50 میلیارد تومان به هرمزگان اختصاص یافته تا از این بحران کم آبی عبور کنیم.

 

با اینکه خبرهای خوبی از نقل و انتقالات بودجه در این زمینه منتشر شده است، اما از سوی اداره آبفا برای رفع مشکل آب روستا نشینان کار عملی صورت نگرفته است.

 

توقع مردم 60 روستا از لغو تحریم ها و تمام شدن صف های انتظار

 

تمامی اطلاع رسانی های دولت قبل از تحریم ها رفع مشکل آب و بهبود وضعیت اقتصادی مردم بود ، گفته هایی که بعد از برداشتن تحریم ها رنگ وبوی خصوص سازی و سرمایه گذاری گرفت .

 

حال و هوای خشک هرمزگان امروزه بسیاری از روستاییان را با نداشتن اب دچار مشکل کرده است ، مشکلی که امروزه توقعات مردم 60 روستا از لغو تحریم ها را رفع بحران آب می دادند.

 

مردم روستای” چاه مرغ ” شهرستان حاجی آباد به نمایندگی بیش از 60 روستای دیگر که با مشکل کم آبی رو به رو هستند به خبرنگار هرمز می گوید : انتظار ما از برداشتن تحریم ها رفع مشکل آبرسانی ماست ، چرا که روستای ما هفته ای یک بار فقط ابرسانی می شود .

 

با اینکه تعدد روستاهای کم آب هرمزگان رو به افزایش است و بسیاری از ساکنین این روستاها محل های زندگی خود را ترک کرده اند ، مسئولین امر تنها با دادن وعده های ساخت آب شیرن کن به راحتی از این بحران عبور کرده اند.

 

امیدواریم که دولت تدبیر امید با روشن کردن چراغ سرمایه گذاری و لغو تحریم ها وعده های خود در زمینه رفع مشکل اب و بهبود زندگی مردم را عملی کند.

 

 

انتهای پیام /س

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی