منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۰
شناسه خبر: 249844
گروه :خبر
13940206000600_PhotoA

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که دولت این کشور رویکردی متفاوت از هشدار اخیر سرویس اطلاعات این کشور دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دولت آلمان از گزارش سرویس اطلاعات این کشور(BND) درباره عربستان سعودی ابراز ناخرسندی کرد.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که دولت این کشور موضعی به دور از هشدار سرویس امنیتی در برابر عربستان دارد.  سرویس اطلاعات آلمان قطعا برای سیاست خارجی صحبت نمی‌کند. در این هشدار به نقش عربستان سعودی در بی‌ثباتی منطقه اشاره شده است.

برخی منابع آلمانی از واکنش دولت عربستان به این گزارش خبر داده‌اند.وزارت خارجه آلمان همچنین افزود: «قطعا چنین اقدامی بدون واکنش نخواهد ماند. (چرا که) ما و دولت عربستان سعودی در سطوح مختلف در حال مذاکره هستیم.»

سرویس اطلاعات خارجی آلمان چهارشنبه گذشته در گزارشی درباره مواضع عربستان سعودی در رقابت با ایران و سیاست «مداخله‌جویانه» ریاض در مسائل خاورمیانه هشدار داد.

در بخشی از گزارش سرویس اطلاعات خارجی آلمان با عنوان «عربستان سعودی قدرت سنی منطقه‌ای در حوزه‌ی تنش میان تغییر پارادایم سیاست خارجی و تثبیت سیاست داخلی»، درباره سیاست خارجی ریاض در قبال مسائل خاورمیانه هشدار داده شده است.

در این گزارش همچنین آمده که عربستان سعودی در حال از دست دادن اعتمادش به آمریکا به عنوان «ضامن نظم خاورمیانه» از دست داده و به همین دلیل به نظر می‌رسد ریاض آماده پذیرفتن خطرات و ریسک‌های بیشتر در «رقابت با ایران» شده است.

سرویس اطلاعات خارجی آلمان همچنین با اشاره به تحولات سوریه، لبنان، بحرین و عراق و رقابت‌های ریاض و تهران تاکید شده که عربستان سعودی به طرز فزاینده‌ای آماده پذیرش خطرات نظامی، سیاسی و مالی شده است تا مانع از دست دادن نفوذ خود در منطقه شود.

در این گزارش با مثال زدن از تاکید و اصرار کنار رفتن «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه تصریح شده است: «موضع‌گیری بسیار محتاطانه رهبران قدیمی خاندان سلطنتی جای خود را به سیاست مداخله‌جویی آنی داده است.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است