منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۲
شناسه خبر: 262580
گروه :خبر
image226242

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عزت دین در الفت است، وقتی مسلمان به جان مسلمان بیفتد، دیگر عزتی برای اسلام باقی نمی‌ماند، بر این اساس همان‌گونه که امیرالمؤمنین(ع) فرموده‌اند باید باهم باشید که عزت مسلمانان حفظ شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ویژه‌برنامه وحدت که شب گذشته (۱۰ دی) در فرهنگسرای غدیر مشهد برگزار شد،بابیان اینکه حضرت علی(ع) که برای شیعه و سنی حجت است، بعدازاینکه دید خطر مسلمان کشی با به خلافت رسیدن ایشان وجود دارد، حفظ وحدت را مهم‌تر از خلافت دانست، اظهار کرد: کسی که از وحدت شیعه و سنی سخن می‌گوید، نگفته که ما از خلافت حضرت علی(ع) صرف‌نظر کرده‌ایم، بر این اساس بسیاری از اختلافات دیگر نیز وجود دارد اما هر اختلاف‌نظری به معنی نفاق نیست.

وی با اشاره به اینکه امیرالمؤمنین(ع) به خلیفه اول، دوم و سوم مشورت می‌دادند و در مبارزات به آنان کمک می‌کردند، افزود:  خلفا، علی بن ابی‌طالب(ع) را اعلم دانسته و در مسائل از ایشان مشورت می‌گرفتند، از همین رو حضرت علی(ع) هرگز اجازه نداد در زمان ایشان، جنگی برای به دست آوردن خلافت ایجاد شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه رهبران چهار مذهب سنی، خلافت را حق اهل‌بیت(ع) می‌دانستند، ابراز کرد: اختلاف‌نظرها بین علمای دین باید به بحث و گفت‌وگو برسد، که این خلفا با بحث مسائل را می‌پذیرند یا اینکه نمی‌پذیرند، اما نباید این بحث منجر به جنگ و جدال شود.

رحیم‌پور ازغدی بابیان اینکه عشق و عرق ملی علیه مسلمانان به کار گرفته‌شده است، که یک گروه ناآگاه به این سوءاستفاده‌ها کمک کرده‌اند، ادامه داد: برخی از این افراد نه‌تنها بانام شیعه با اهل سنت مشکل‌دارند، بلکه شیعیان را نیز قبول نداشته و وحدت شیعیان را نیز به مخاطره انداخته‌اند.

وی با اشاره به اینکه آقا شیخ عباس قمی در زمان خویش سه فعل را در مجالس عزاداری حرام اعلام کرده بود، عنوان کرد: ریا، غنا و بهانه دادن دست ناصری‌ها سه فعل حرامی است که آقا شیخ عباس قمی مردم را به دوری از این سه فعل دعوت می‌کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) فرموده‌اند: «باکسانی در جنگ نهروان جنگیدم که اول مرا در جنگ با معاویه مجبور به صلح کردند، سپس با من به جدال بر خواستند که چرا آن زمان آگاهشان نکردم»، گفت: عده‌ای روباه هستند و فریب می‌دهند، عده‌ای هم فریب می‌خورند، این عده همان گروهی هستند که به‌ظاهر سجده می‌کنند، اهل زهد و حافظ قرآن هستند اما به‌راحتی فریب می‌خورند.

رحیم‌پور ازغدی بابیان اینکه وحدت شیعه و سنی به معنای عقب‌نشینی از عقاید نیست، افزود: خداوند در قرآن فرموده که به بت‌پرستان توهین نکنید، لذا با بهودی، مسیحی و… باید از مشترکات آغاز کنیم و با این مشترکات وحدت خود را گسترش دهیم.

وی با تأکید بااینکه در اسلام جنگ یهودی و مسیحی نداریم، ادامه داد: جنگ‌هایی هم که در تاریخ اسلام با یهودی‌های شده است، به دلیل بدعهدی در زمان پیامبر(ص) بوده، از همین رو می‌توان گفت اسلام جنگ دینی باکسی ندارد مگر اینکه کسی شمشیر برداشته و می‌خواهد حقوق انسان‌ها را از بین ببرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه تبلیغ کردن شیعه می‌تواند با گسترش اعتدال و عدالت انجام شود، عنوان کرد: امام صادق(ع) فرمود:« شیعه ما باید کاری کند که هر کس به مجالس شیعه می‌آید بگوید رحم الله جعفر(ع)» از همین رو شیعیان باید طوری باشند که باعث حفظ آبروی ائمه(ع) و مایه افتخار آن‌ها باشند.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه هفته گذشته پیکر دو شهید اهل سنت دفاع از حرم حضرت زینب(س) به میهن بازگردانده شد، گفت: هرکسی که ادعای مسلمانی می‌کند باید در میدان عمل به ترویج عدالت بپردازد، لذا قمه زدن، ریا کردن و برگزاری مجالس بزرگ عزاداری نشانه ایمان بیشتر نیست.

وی با تأکید بر اینکه خدا به‌وسیله حضرت محمد(ص) جدایی‌ها را وصل کرده است، ابراز کرد: گفت‌وگو یک واجب الهی است، بر این اساس همه حقوقی دارند که هدف این حقوق متقابل، الفت میان مردم است.

وی بابیان اینکه بین شیعیان نیز اختلاف‌نظر وجود دارد، اما تجاوز به حریم همدیگر و توهین به مقدسات نباید صورت گیرد، ابراز کرد: عزت دین در الفت است، وقتی مسلمان به جان مسلمان بیفتد، دیگر عزتی برای اسلام باقی نمی‌ماند، بر این اساس همان‌گونه که امیرالمؤمنین(ع) فرموده‌اند باید باهم باشید که عزت مسلمانان حفظ شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) فرموده‌اند: «اگر کسیحکم مرگ مسلمانی را داد، وی را بکشید حتی اگر عمامه به سر داشته باشد»، ادامه داد: امیرالمؤمنین(ع) همواره بر اتحاد تأکید داشته‌اند، از همین رو باید مراقب باشید جهل اسلام را به مخاطره نیندازد و چهره اسلام با این افراد مخدوش نشود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان