منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۷
شناسه خبر: 279676
گروه :خبر
hormoz

برخی منتقدان می‌گویند مدل جدید قراردادهای نفتی قرارداد مشارکت در تولید است، این در حالیست که پیش از من آقایان داشتند با هندی‌ها قرارداد مشارکت در تولید می‌بستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، بیژن نامدار زنگنه در نشست خبری با بیان اینکه وزارت نفت به دنبال توقف عرضه کارتی بنزین است، گفت: برای نهایی کردن این موضوع دنبال مذاکره با دولت هستیم.
وی در عین حال افزود: عرضه کارتی گازوئیل در کشور ادامه می‌یابد.

وزیر نفت اظهار داشت: برخی منتقدان می‌گویند مدل جدید قراردادهای نفتی قرارداد مشارکت در تولید است، این در حالیست که پیش از من آقایان داشتند با هندی‌ها قرارداد مشارکت در تولید می‌بستند، من جلوی آنها را گرفتم. هیچ کس مثل من در قراردادها شفاف نیست.

وی گفت: تاکنون سه پیش نویس برای مدل جدید قراردادهای نفتی آماده شده است و پیش نویس چهارم نیز در حال تدوین است؛ با این حال هیچکدام مورد تأیید وزارت نفت و شرکت ملی نفت نیست.

زنگنه به بحث مبارزه با فساد و قاچاق در این وزارتخانه نیز اشاره کرد و گفت: از سال گذشته نفت و گاز خودروها را بر مبنای بارنامه و عملکرد دادیم و این موضوع موجب کاهش مصرف شد ضمن اینکه در داخل شهرها نیز سهمیه‌های مصرف خودروها را کاهش دادیم که این امر موجب کاهش چند میلیون لیتری سوخت شده است.
وزیر نفت به رقم کاهش مصرف سوخت اشاره کرد و گفت: برخی می‌گویند تا 7 میلیون لیتر صرفه‌جویی شده است اما به نظر من بخشی از کاهش مصرف مربوط به کاهش ورودی بار به کشور است چرا که حمل و نقل در سال 94 کاهش یافته ضمن اینکه انتقال بار از جاده‌ای به ریلی نیز در این موضوع بی‌تأثیر نبوده اما در کل می‌توان گفت 4 تا 5 میلیون لیتر صرفه‌جویی شده است.

وی به فساد معروف در وزارت نفت اشاره کرد و گفت: مدت‌ها است که قرار است که پول ما را هفته دیگر بدهند اما هنوز هفته دیگر نیامده است.

در ادامه این نشست وزیر نفت با اشاره به بهینه‌‍سازی انرژی گفت: طرح‌های متعددی در ارتباط با بهینه‌سازی انرژی تصویب شده و در حال فعال شدن است و با توجه به رفع تحریم‌ها و امکان فاینانس امیدواریم زمان اجرای این طرح‌ها کوتاه‌تر شود.

وی افزود: ما در برنامه پنج ساله آتی در صنایع بالادستی 130 میلیارد دلار و در پاین دستی 70 میلیارد دلار به جذب سرمایه‌گذاری های داخلی نیازمندیم و در بخش بالادستی عمده این پول باید از منابع خارجی تأمین شود.

وی با اشاره به توسعه میادین مشترک تأکید کرد: در توسعه میادین مشترک و بالا بردن ضریب بازیافت از مخازن باید هم فناوری و هم سرمایه جذب کنیم و این موضوع مهمی است که باید برای آن تدبیر شود و مدل‌های جدیدی در قراردادها در نظر گرفته شود.

زنگنه ادامه داد: در شرایط کنونی رقابت سنگینی در منطقه وجود دارد و کسانی که دوست ندارند ایران در این بخش موفق شود سنگ‌اندازی می‌کنند تا رغبت سرمایه‌گذاران برای کار در ایران را کاهش دهند.

وزیر نفت با بیان اینکه نگرانی منتقدان را قبول دارم گفت: معیار عملکرد در قراردادهای جدید نفتی مصوبه دولت است؛ تاکنون متن اصلی قرارداد تدوین نشده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی