منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۶
شناسه خبر: 323205
گروه :خبر
13950223000730_PhotoA

سازمان حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرد که برای حجاج ایرانی ۶۳ هزار روادید در نظر گرفته است که به صورت الکترونیک قابل دریافت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سازمان حج و عمره عربستان سعودی بعد از کارشکنی‌ها در هماهنگی با طرف ایرانی در خصوص اجرای برنامه‌های فریضه حج تمتع و عدم موافقت با درخواست‌های ایران، اعلام کرد که تنها 63 هزار روادید برای حجاج ایرانی در نظر گرفته است.

 این سازمان همچنین گفته است حجاج ایرانی می‌توانند به صورت الکترونیک این روادیدها را دریافت کنند اما در این خصوص توضیح بیشتری ارائه نشده است.

هم اکنون هیأتی از ایران، به ریاست «سعید اوحدی» رئیس سازمان حج و زیارت ایران برای از سرگیری سفر حجاج ایرانی به عربستان سعودی با مقامات این کشور در حال گفت‌وگو است.

سال گذشته، به دنبال ازدحام حجاج در منا که به دلیل بی‌تدبیری و بی مسئولیتی مقامات سعودی بود، 466 زائر ایرانی در فاجعه منا جان خود را از دست دادند.

مقامات سعودی با گرفتن انگشت اتهام به سوی حجاج ایرانی، آن‌ها را مسئول ازدحام و ایجاد بی‌نظمی در حرکت حجاج دانست.

به دنبال این حادثه و اقدام مقامات سعودی در اعدام «شیخ نمر النمر» روحانی برجسته شیعه و منتقد دولت عربستان و به دنبال آن، حمله برخی به سفارت این کشور در تهران، روابط دیپلماتیک ایران و عربستان به کلی قطع شد.

وزارت حج عربستان ماه گذشته با متهم کردن ایران به کارشکنی در صدور روادید برای حجاج ایرانی، اعلام کرد که هیأت مذاکره‌کننده ایرانی حاضر نشده است که صورت جلسه مذاکرات انجام شده درباره سازماندهی تشریفات حج در سال جاری را امضا کنند.

این وزارتخانه اعلام کرد که از «سعید اوحدی» رئیس سازمان حج ایران خواسته است برای بررسی هماهنگی‌ها و موارد مربوط به درخواست‌های حجاج ایرانی برای حج سال 1395، به عربستان سفر کند.

این در حالی است که رئیس سازمان حج و زیارت ایران پیشتر، در مورد برگزار شدن یا نشدن حج تمتع 95 گفته بود، برگزار شدن حج منوط به پذیرش 4 شرطی است که ایران برای سعودی‌ها گذاشته و این سازمان همچنان تلاش خود را برای اقامه این واجب شرعی ادامه می‌دهد.

اوحدی در مورد این 4 شرط گفت: «استفاده از ناوگان هواپیمایی داخلی، حصول اطمینان از امنیت زائران با توجه به 3 حادثه منا، جرثقیل مکه و فرودگاه جده، چگونگی صدور ویزا و ارائه خدمات کنسولی 4 خط قرمزی بود که ما برای سعودی‌ها ترسیم کردیم و به هیچ‌وجه از آنها کوتاه نمی‌آییم.»

در مقابل، «طلال قطب» رئیس هیئت مدیره مؤسسه مطوفین حجاج ایران، با اتهام ایران به سیاسی کردن حج گفت: عربستان سعودی توافق‌های خود با ایران را تغییر نداده و سیاسی کردن حج و برخود با امور آن به نحوی آشوب برانگیز را قبول ندارد.

از سوی دیگر، وبگاه «المانیتور» آمریکا، در مطلبی، با اشاره به این حادثه اعلام کرد که عربستان سعودی سعی دارد نفوذ ایران در جهان اسلام را کاهش دهد و عدم اجازه دسترسی ایران به حج راه مفیدی در این مسیر است(جزئیات بیشتر).

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد