منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
شناسه خبر: 278110
گروه :خبر
13940821000302_PhotoA

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به ادامه حملات عربستان به زیرساخت‌های یمن، خواستار کنترل فروش تسلیحات به کشورهایی شد که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بان‌کی مون دبیر کل سازمان ملل روز جمعه در اظهاراتی کم‌سابقه، به انتقاد از عملکرد عربستان در یمن پرداخت و گفت باید ارسال سلاح به کشورهای ناقض قوانین بین‌المللی متوقف شود.

وی که در نشستی در اندیشکده «چتم هاوس» لندن صحبت می‌کرد، گفت: «یمن در آتش است و مشخصا ائتلاف (تحت رهبری عربستان) به حملات هوایی خود به مدارس، بیمارستان، مساجد و زیرساخت‌های شهر ادامه می‌دهد.»

به نوشته روزنامه گاردین، آقای بان با بیان اینکه یمن «لبریز از تسلیحات» است، گفت: «کشورهایی که عضو پیمان معاملات تسلیحاتی هستند، باید با کنترل جریان ارسال تسلیحات به بازیگرانی که ممکن است از آن‌ها در جهت نقض قوانین بین‌المللی انسانی استفاده کنند، نقشی مثال زدنی در تحقق یکی از اهداف اصلی این پیمان ایفا کنند.»

انگلیس یکی از اصلی‌ترین فروشندگان جنگ افزار به عربستان است و همین امر موجب شده تا گروه‌های حقوق بشری در انگلیس بارها لندن را برای توقف صادرات سلاح به ریاض تحت فشار قرار دهند. گاردین نوشته است که اظهارات روز جمعه بان کی مون، موجب تشدید این فشارها بر انگلستان می‌شود.

دبیر کل سازمان ملل گفت اعضای دائم شورای امنیت، از جمله انگلستان، مسئولیتی ویژه برای پایان دادن به درگیری‌ها در منطقه دارند.

وی در این سخنرانی که موضوع اصلی آن کشتارهای صورت گرفته در تاریخ بشریت و قول کشورهای بزرگ برای پایان دادن به این روند بود، گفت وعده این کشورها که می‌گفتند چنین رخدادهایی «دیگر هرگز» رخ نمی‌دهد، اکنون به سکوت بدل شده است.

دو هفته قبل یکی از هیئت‌های تخصصی سازمان ملل، گزارشی تهیه کرد که درز بخش‌هایی از آن در رسانه‌ها، نشان داد که عربستان سعودی در موارد بی‌شماری، قوانین بین‌المللی را در یمن نقض کرده است.

هفته گذشته نیز کمیته‌ای در پارلمان انگلیس، که به رهبری حزب کارگر تشکیل شده، خواستار توقف کامل صادرات سلاح به عربستان و آغاز تحقیقات در مورد موارد احتمالی نقض قوانین بین‌المللی از سوی ریاض شد.

بر اساس یافته‌های هیئت سازمان ملل، عربستان بارها در نقض آشکار قوانین بین‌المللی، زیرساخت‌های یمن و اماکن غیرنظامی را هدف قرار داده است. از جمله اماکنی که هدف حمله ائتلاف تحت رهبری سعودی قرار گرفته‌اند، عبارتند از:

  • کمپ‌های آوارگان و پناهجویان یمنی؛
  • تجمعات غیرنظامی، از جمله مراسم جشن و عروسی
  • خودروهای غیرنظامی، از جمله اتوبوس‌‌ها؛
  • تأسیسات پزشکی، مدارس، مساجد، بازارها، کارخانه‌ها، انبارهای مواد غذایی و دیگرزیرساخت‌های ضروری شهری از جمله فرودگاه صنعا و جاده‌ها.

انگلستان ایفای نقش در انتخاب اهداف عربستان را رد کرده، اما پذیرفته است که در آموزش به خلبان‌های سعودی نقش دارد. تنها در 6 ماهه گذشته، لندن نزدیک به 3 میلیارد پوند مجوز صادرات سلاح به عربستان صادر کرده است.

در نزدیک به یک سالی که از حملات بی‌وقفه عربستان به یمن می‌گذرد، بیش از 8000 نفر کشته شده‌اند که به گفته منابع بیمارستانی 90% آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی