منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۷
شناسه خبر: 307542
گروه :خبر
718194

مقام دولتی سابق کاخ سفید گفت: اینکه عربستان سعودی توافق بر سر تثبیت سطح تولید نفت را مسدود کرد نشانه گرایش سیاست نفتی این کشور با منازعات ژئوپلتیکال پیش رو است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، خبرگزاری بلومبرگ در رابطه با شکست طرح «فریز نفتی» در نشست اوپک و گرایشات سیاسی سعودی‌ها در منطقه نوشت: آشفتگی نفتی در دو ماه گذشته به بالاترین حد خود رسیده است، زیرا قرار بود بین تولیدکنندگان بزرگ نفتی توافق شکل بگیرد به نام «فریز نفتی» تا برای سطح تولید کشورهای تولیدکننده نفت محدودیت قرار داده شود و در نتیجه، نوسان و افت قیمت نفت به شرایط عادی بازگردد. نشست اوپک برای حل این مشکل با شکست مواجه شد و نفت همچنان دوران آشفتگی خود را طی خواهد کرد.

 

نشست اوپک در دوحه قطر برگزار شد، اما هیچ توافقی در آن انجام نشد. یکی از بزرگ‌ترین موانع پیش روی اوپک در جلسه دیروز کشور عربستان بود؛ سعودی‌ها اعلام کردند که در صورت عدم تعهد دیگر کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت از جمله ایران، این کشور سطح تولید خود را محدود نخواهد کرد.

رئیس مرکز تحقیقاتی شرکت سیتی گروپ در این رابطه گفت: سعودی‌ها با این اقدام نشان دادند که نمی‌خواهند بازار نفت را از دست بدهند. آن‌ها می‌ترسند که اگر بازار را از دست بدهند، دستیابی دوباره به آن بسیار سخت خواهد بود.

در نظرسنجی‌ای که خبرگزاری بلومبرگ از ۴۰ تاجر و تحلیلگر انجام داد این‌گونه برآورد شد که طرح «فریز نفتی» به تصویب نخواهد رسید. تحلیلگران بر این باورند که طرح فریز نفتی به هیچ وجه نمی‌تواند تأثیری در محدودسازی مازاد عرضه نسبت به تقاضا داشته است.

الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه با گلایه از سعودی‌ها گفت: روسیه، عربستان، قطر و ونزوئلا موضوع فریز نفتی را مورد بررسی قرار دادند و حتی پیش‌نویس این طرح را هم نوشته بودند، اما برخی از این کشورها [از جمله سعودی] موضع خود را قبل از برگزاری نشست اوپک عوض کردند!

جیسون برادوف، مدیر مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا و مقام دولتی سابق کاخ سفید در رابطه با بدرفتارهای سعودی در منطقه و جهان گفت: اینکه عربستان سعودی توافق بر سر تثبیت سطح تولید نفت را مسدود کرد نشانه گرایش سیاست نفتی این کشور با منازعات ژئوپلتیکال پیش رو است.

وزیر نفت روسیه پس از پایان نشست اوپک در مصاحبه مطبوعاتی گفت: قرار بود با اجرای طرح فریز نفتی، در عرض شش ماه بازار به شرایط عادی خود بازگردد اما اکنون باید تا اوسط سال ۲۰۱۷ صبر کرد. مذاکره برای تصویب این طرح هنوز به پایان نرسیده است، اما روسیه دیگر مانند قبل به این عمل خوش‌بین نیست.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است