منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
شناسه خبر: 253243
گروه :خبر
hormoz

در پی حضور نیروهای ترکیه‌ای در عراق که بدون هماهنگی و کسب اجازه از بغداد صورت گرفته است، عراق به شورای امنیت نسبت به حضور نیروهای ترکیه‌ای در موصل شکایت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، شورای امنیت جمعه شب پیامی را از مسوولان عراقی دریافت کرد که شامل اعتراض به نیروهای ترکیه‌ای در پایگاه بعشیقه در نزدیکی موصل می‌شود.

در این نامه از شورای امنیت خواسته شده است تا از این نیروها بخواهد تا هرچه سریعتر و بدون هیچ قید و شرطی عراق را ترک کنند. در نامه مذکور حضور نظامی ترکیه در عراق نقض آشکار قانون بین‌المللی خوانده شده است.

در همین حال وزیر خارجه عراق مذاکراتی با هیات ترکیه‌ای داشت که آنکارا آن را برای بررسی بحران حضور نظامی ترکیه در بعشیقه اعزام کرده است و پایگاه رسمی ابراهیم جعفری اعلام کرد که بغداد به این هیات اعلام کرده است که حضور نظامی ترکیه در عراق، نقض حاکمیت عراق به شمار می‌آید و هرچه سریعتر باید عقب‌نشینی کند.

همزمان حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق نیز اعلام کرد که نیروهای ترکیه‌ای خودسرانه وارد موصل شده‌اند و هیچ درخواست رسمی یا شفاهی یا مکتوبی از ترکیه برای اعزام نیروهایش به عراق صورت نگرفته است.

در مقابل رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مصاحبه با الجزیره با بیان اینکه عراق می‌تواند به شورای امنیت برود و این حق طبیعی آن به شمار می‌آید، افزود: اما این اقدام یک گام صادقانه نیست و من خوشبین هستم که شورای امنیت این مساله را بداند.

وی همچنین در کنفرانس خبری پیش از آنکه کشورش را به مقصد ترکمنستان ترک کند، مدعی شد: عراق مرتع گروه‌های تروریستی شده است که ترکیه را تهدید می‌کند. آیا از ما می‌خواهید که در صورت حمله به کشورمان منتظر دعوت از دولت مرکزی بغداد بمانیم؟ ما نمی‌توانیم منتظر چنین مساله‌ای بمانیم و ترکیه تدابیری را برای حفظ امنیت خود اتخاذ خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه سربازان ترکیه‌ای در حال حاضر نمی‌توانند از عراق عقب‌نشینی کنند، افزود: استقرار این نیروها برای مبارزه و جنگ نیست بلکه برای حفاظت از سربازانی است که در آنجا در حال آموزش دادن نیروها هستند و ما با قاطعیت به آموزش‌ها ادامه خواهیم داد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است