منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۱
شناسه خبر: 253994
گروه :خبر
13940526000280_PhotoA

معاون وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی مجلس از امضای توافق بازطراحی رآکتور اراک با چین برای مدرنیزه کردن آن خبر داد و گفت: دی‌ماه روز اجرای برجام فرا می‌رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از جلسه امروز کمیسیون متبوعش پرداخت و از حضور عراقچی معاون وزیر امور خارجه در این جلسه خبر داد.

وی در این باره اظهار داشت: عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران با حضور در جلسه کمیسیون با اشاره به اینکه امروزه برجام چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی مورد اطلاع و توجه مردم است و تمام اتهامات و تحریم‌ها و فشارها علیه ایران به بهانه PMDبود و این موضوع الان در حال حل و فصل است، اما با این حال باید توجه داشت که پرونده PMD پرونده‌ای بود که در چارچوب راه‌حل‌های سیاسی بسته شد و الّا آژانس کماکان امکان داشت در خصوص موارد مذکور در PMD بهانه‌گیری کند.

شفیعی افزود: عراقچی همچنین تصریح کرد با توجه به اینکه گزارش آژانس دو پهلو و خاکستری بود، لذا وزارت خارجه بیانیه فنی را تهیه نموده که پس از قطعنامه شورای حکام برای ثبت در اسناد ملل متحد صادر خواهد شد، نکته مهم گزارش آژانس آن صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

*از این پس دستورکار آژانس بر اساس قطعنامه شورای حکام اجرای برجام خواهد بود و نه PMD

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح اظهارات معاون وزیر امورخارجه یادآور شد: به گفته عراقچی، با صدور قطعنامه جدید شورای حکام دستور کار آژانس عوض می‌شود، یعنی از این پس دستور کار آژانس بر اساس قطعنامه شورای حکام اجرای برجام خواهد بود و نه PMD.

وی تصریح کرد: علاوه بر این با صدور قطعنامه جدید شورای حکام همه قطعنامه‌های گذشته شورای حکام لغو می‌شود و پس از تصویب قطعنامه شورای حکام، 2 کار باید از طرف ایران انجام شود، نخست انتقال مواد غنی‌شده هسته‌ای که به روسیه فروخته‌ایم و دیگری اینکه در مقابل 10 تن اورانیوم غنی‌شده حدود 140 تن اورانیوم خام دریافت کرده‌ایم.

*سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است

نوذر شفیعی در ادامه متذکر شد: عراقچی در این جلسه بیان کرد که در خصوص اراک، سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است و اکنون در حال امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن راکتور اراک هستیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: به گفته عراقچی، با توجه به روند موجود به نظر می‌رسد در دی‌ماه روز اجرای برجام فرا می‌رسد و از آن پس می‌توانیم شاهد لغو شدن تحریم‌ها باشیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر