منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
شناسه خبر: 180530
گروه :خبر

عضو ارشد تیم مذاکره کننده با اشاره به ادامه مذاکرات هسته‌ای در نیویورک، گفت: با توجه به حضور وزیر خارجه آمریکا و موگرینی در اجلاس NPT برنامه‌ای برای دیدار دوجانبه آنها با ظریف در حاشیه این اجلاس تنظیم شده است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده کشورمان در پایان سه روز مذاکره هسته ای در وین گفت: کار روی نگارش متن را شروع کردیم و سه روز خیلی فشرده ابتدا روی چارچوب کاری که می خواهیم انجام دهیم بحث کردیم سپس بحث نگارش را از موضوع مشخص تحریم ها اغاز کردیم.

عراقچی در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما در وین افزود: با توجه به سوء تفاهماتی که در این مدت پیش امده بود، با توجه به اظهار ات ضد و نقیضی که از سوی طرف مقابل وجود داشت، اصرار ما این بود که باید حتما یک تصویر روشنی در این خصوص وجود داشته باشد، در خصوص بحث تحریم ها و لذا محور اصلی کار ما این بار تحریم ها بود و از بحث تحریم ها کار نگارش را شروع کردیم.

وی با بیان اینکه مذاکرات خوب و مفیدی داشتیم گفت: البته کار سختی است و خیلی آهسته به پیش خواهیم رفت.

همه تحریم ها در روز اجرای توافق لغو خواهد شد

معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: موضع ما کاملا مشخص است، توافقاتی که در ادوار گذشته بدست امده و در جلسه لوزان در قالب یک بیانیه مشترک منتشر شده کاملا روشن است.

سید عباس عراقچی افزود: همه تحریم های اقتصادی و مالی در روز اجرای توافق باید لغو شود و برهمین اساس هم توافق صورت گرفته است و تلاش خواهیم کرد تا آن را مکتوب کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: البته مکتوب کردن با توجه به ابعاد بسیار مختلفی که بحث تحریم ها دارند، خیلی پیچیده و گسترده است.

وی افزود: در یک جمله می توان گفت که باید همه تحریم های اقتصادی برداشته شود، ولی با توجه به انواع و اقسام تحریم هایی که وجود دارد و زوایای بسیار مختلف آنها کار سختی است.

وی گفت : با توجه به اینکه برخی به شورای امنیت مربوط می شود و برخی هم به امریکا و برخی هم به اروپا و تحریم های یک جانبه ای که گذاشته اند و ابعاد مختلفی که دارد، نگارش ان به این آسانی هم نیست، ولی ما کار را شروع کردیم و امیدوار هستیم که در وقت مقتضی بتوانیم به پایان برسانیم.

تلاش می کنیم فضای مذاکرات را سازنده نگه داریم

معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت:تلاش ما آن است که فضای مذاکرات را یک فضای سازنده نگه داریم و به اظهارات و بیاناتی که مخاطبان داخلی از سوی طرف مقابل دارند بیان می کنند و با توجه به مشکلاتی که بضا کشورها در داخل خود دارد بیان می شود به آنها توجه نکنیم و مذاکرات را در مسیر صحیح خود و با توجه به چارچوب ها و راه حل هایی که در لوزان بدست آمده،  ادامه دهیم.

سید عباس عراقچی افزود :ان راه حل هایی که ما در لوزان داریم، راه حل هایی است که در طول تقربیا بیست روز گذشته در صحبت ها و مصاحبه های وزیر خارجه، دکتر صالحی و همچنین بنده داشتیم، کاملا باز شده و به اطلاع مردم رسیده است و در همان چارچوب سعی می کنیم که موارد را مکتوب بکنیم و به یک متن توافق برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیشتر وقت مذاکره کنندگان در این دور از مذاکرات به موضوع متن نگارش اختصاص داشته است یا موضوع تحریم ها گفت: این دو به هم مرتبط است و به هرحال موضوع تحریم ها تنها موضوع ما در این دور از مذاکرات بود و مقداری هم وارد کار نگارش شدیم، ولی این کار سخت، پیچیده و طولانی است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره دور بعدی مذاکرات گفت: دور بعدی مذاکرات در حاشیه اجلاس بازنگری “ان.پی.تی” هفته آینده در نیویورک برگزار می شود به این ترتیب فرصت را خیلی از دست نمی دهیم و هفته اینده ادامه مذاکرات در نیویورک است.

عراقچی افزود: با توجه به اینکه همه کارشناسان فنی و کارشناسان خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در اجلاس نیویورک حضور دارند، تصمیم گرفتیم که از این فرصت استفاده کنیم و درحاشیه آن اجلاس کار نگارش را هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه در سطح وزرا در نیویورک ملاقات های دوجانبه صورت خواهد گرفت گفت: وزیر خارجه آمریکا در این اجلاس شرکت می کند و برنامه ای برای دیدار دوجانبه در حاشیه این اجلاس در رابطه با بحث هسته ای تنظیم شده است و خانم فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در نیویورک حضور دارد و برنامه ملاقاتی برای دیدار با وی تنظیم شده است و اگر وزرای دیگر هم به نیویورک بیانید ملاقات های دوجانبه خواهیم داشت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است