منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: 210589
گروه :خبر
13940406000596_PhotoA

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ مانعی برای برای آزمایش موشکی ایجاد نمی‌کند، گفت: قطعنامه الزام آور نیست و کاغذ پاره نیست البته سند ارزشمندی است ولی امنیت ملی ما از همه چیز ارزشمندتر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید عباس عراقچی در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و در پاسخ به سؤالات اعضای این کمیسیون درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: موشک‌های ما شامل قطعنامه‌ نمی‌شود.

وی درباره قدرت دفاعی کشور نیز اظهار داشت: قطعنامه هیچ مانعی برای ما برای آزمایش (تست) موشکی ایجاد نمی‌کند. قطعنامه الزام آور نیست. قطعنامه 2231 کاغذ پاره نیست البته سند ارزشمندی است، ولی امنیت ملی ما از همه چیز ارزشمندتر است. امنیت ملی ما فراتر از قطعنامه‌هاست.

عراقچی اضافه کرد: براساس قطعنامه 1929 الزام آور بود که ایران آزمایش موشکی نکند، ولی الان این نیست.هیچ کدام از موشک‌های ما در حیطه قطعنامه جدید قرار نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه هر دستاوردی هزینه خود را دارد، خطاب به اعضای کمیسیون اظهار داشت: در مذاکرات دستاوردهای کلان را ببینید، اگر به خواسته‌های اصلی نظام نرسیدیم، حرف شما درست است. ولی اینها فراموش می‌شود و جزییات در متن برجام که همه توضیح دارد دستاویزی می‌شود برای فرآیند مذاکره و بعد می‌گویند مذاکرات برای انتخابات بعدی مجلس است که این چنین نیست.

عراقچی با طرح این سؤال که آیا جنگ اصلی بر سر غنی سازی بود و آیا ما بودیم که سیاست غنی سازی صفر را پذیرفتیم؟ عنوان کرد: آنها بودند که 6 قطعنامه خود را کنار گذاشتند و غنی سازی ما را پذیرفتند. این 12 سال مردم مقاومت کرده و ارتشیان و سپاهیان دشمن را از تهدید نظامی و تحریم‌های اقتصادی ناامید کردند و توانایی‌های اقتصادی و نظامی ما دست به دست هم داد و دشمن را بر سر میز مذاکره آورد.

وی افزود: برنامه هسته‌ای ما از یک امر ممنوعه در شورای امنیت کنار گذاشته و غنی سازی ما تثبیت شد و شورای امنیت آن را به رسمیت می‌شناسد و چشم انداز صنعتی و تجاری غنی سازی ما را می‌پذیرد.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه تحریم‌ها در فاصله معقول برداشته می‌شود خطاب به اعضای کمیسیون امنیت ملی، خاطرنشان کرد: دستاوردهای کلانی که به دست آمده را فراموش نکنید.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در خصوص تحقیق و توسعه R&D ادامه داد: در تولید ماشین‌های سانتریفیوژ جدید بعد از سال هشتم طبق برنامه خود عمل می‌کنیم و دو ماه دیگر ما برنامه 15 ساله خود را به آژانس ارائه خواهیم داد.

عراقچی درباره بحث برگشت پذیری خاطرنشان کرد: برگشت پذیری باید متقابل باشد. اینکه اصلا وجود نداشته باشد اصلا منطقی نیست. اگر هر لحظه نظام تصمیم حاکمیتی بگیرد و برجام را کنار بگذارد، می‌تواند. برگشت پذیری برای همه وجود دارد از جمله اتحادیه اروپا و آمریکا.

معاون وزیر خارجه گفت: هر کس این اراده و اختیار را دارد که برگشت پذیری را انجام دهد. آنچه مطرح است اینکه متقابل باشد. در شورای امنیت برگرداندن قطعنامه‌های لغو شده سخت است. اینکه چرا چین و روسیه حاضر شدند از حق وتوی خود صرفنظر کنند نشان می‌دهد برگشتن خیلی کار آسان و اتوماتیکی نیست. در برجام یک مسیر 65 روزه مشکلی باید طی شود و کشور مربوطه چهار مرحله را طی کند و هزینه سنگین سیاسی باید داده شود.

عراقچی افزود: تصور می‌شود برگشت پذیری در برنامه ما چند سال طول می‌کشد ولی اینگونه نیست از نظر آنها break out ما یکسال است. آنها می‌دانند اگر بهانه‌جویی کنند و به بهانه ای توافق را نقض کنند به ایران این امکان را می‌دهد که به هر جایی می‌خواهد برود.

وی با بیان اینکه 10 سال طول کشیده که آنها پایه تحریم‌ها را در شورای امنیت ایجاد کردند، افزود: اینکه دوباره بخواهند تحریم اعمال کنند چند سال طول خواهد کشید.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: برگشت پذیری به صورت متناظر و متقابل وجود دارد.

عراقچی در پاسخ به سؤال مکرر آقامحمدی نماینده خرم آباد در خصوص زمان راستی آزمایی گفت: تا روزی که توافق اجرای شود سه روز مختلف داریم. روز اول تصویب شورای امنیت بود که گذشت. روز بعدی (روز دوم) روز توافق است که حداکثر ۹۰ روز است و ما الان در این مرحله هستیم که مراحل قانونی تصویب طی شود. اینکه من خدمت شما هستم برای همین است. در ایران و کنگره آمریکا این مراحل طی می‌شود و ۱+۵ و ایران اعلام کنند ما مراحل را گذراندیم که حداکثر ۹۰ روز وقت داریم. ممکن است بعد از ۷۰ یا ۶۰ روز رخ دهد.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: اگر از ۹۰ روز استفاده کردیم و روز ۹۰ همه کشورها اعلام می‌کنند توافق را قبول داریم، در آن روز آمریکا و اروپا تحریم‌های خود را لغو یا متوقف می‌کنند و قانون آن را تصویب می‌کنند یا رئیس جمهور آمریکا قانونش را امضا می‌کند، ولی اجرایی نمی‌شود تا روز سوم که روز اجرایی است. این روز بستگی به ما دارد که کارهایی که باید انجام دهیم چقدر طول می‌کشد و بستگی به سازمان انرژی اتمی دارد که کارهایش را انجام دهد. ممکن است یک ماه تا دو ماه طول بکشد، وقتی ایران راستی آزمایی شد و کارش را انجام داد تحریم‌ها برداشته می‌شود.

وی ادامه داد: این موارد در در پیوست شماره ۵ آمده است. ما دقت کردیم که در چک لیست آژانس همه موارد به شکل کمی باشد نه کیفی. آژانس قضاوت کیفی نخواهد کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده درباره برخی تحریم‌هایی که در ایالات آمریکا وضع شده، خاطرنشان کرد: دولت مرکزی آمریکا نمی‌تواند از طرف آنها لغو کند ولی تعهد داده که این ایالت‌ها را تشویق کند که بردارند. تحریم‌های اولیه آمریکا که بعد از حادثه گروگانگیری اعمال شده، می‌ماند.

وی گفت: اینگونه نیست که بعد از برجام همه چیز گل و بلبل می‌شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه در پاسخ به سؤال دیگری گفت: طبق برجام ما به آمریکا گفته‌ایم که کاری به مشکلات شما و کنگره نداریم. تعهدی که در روز توافق رئیس جمهور آمریکا انجام می‌دهد این است که تحریم‌های کنگره را اجرا نکند و اجرای آن را متوقف کند.

عراقچی در پاسخ به سؤال نماینده دیگری درباره انتشار برجام به زبان انگلیسی گفت: اگر قبول کنیم مذاکرات ما بین‌المللی بوده اسناد آن انگلیسی تهیه می‌شود و اگر می‌گفتیم به زبان دو طرف باشد باید به ۶ زبان مذاکره می‌کردیم و بعد همه می‌گفتند ملاک متن انگلیسی است. در مذاکرات بین‌المللی چندجانبه معمولا زبان انگلیسی ملاک است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است