منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۷
شناسه خبر: 215600
گروه :خبر
13940526000280_PhotoA

معاون وزیر امور خارجه گفت: تصور از شورای امنیت این است که این شورا محکمه عدل است و انتظار دارند تصمیمات عادلانه بگیرد. این خطای بزرگی است زیرا شورای امنیت نهاد سیاسی است و با توجه به منافع کشورهای عضو دائم تصمیمات سیاسی می‌گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه کشورمان پنج شنبه در موزه صلح تهران گفت: یکی از مشکلات جدی ما در سیاست خارجی عدم فهم درست بسیاری از پدیده‌های روابط بین‌الملل به ویژه در مورد مسائل سازمان ملل متحد به خصوص شورای امنیت است.

وی خطاب به 53 نفر از شرکت کنندگان در چهارمین جلسه شبیه سازی شورای امنیت سازمان ملل که به همت فصلنامه مطالعات بین‌الملل و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد برگزار شد، افزود: برگزاری شبیه سازی می‌تواند درک بهتری از سازمان ملل متحد و شورای امنیت ارائه کند.

وی اظهار داشت: دیدگاه‌های مختلف و متضادی نسبت به شورای امنیت در کشور وجود دارد که بعضاً باعث می‌شود سیاست‌های ما سیاست‌های درستی نسبت به عملکرد شورای امنیت نباشد.

عراقچی افزود: تصور گروه زیادی از شورای امنیت این است که این شورا محکمه عدل است لذا انتظار دارند تصمیمات عادلانه بگیرد. این خطای بسیار بزرگی است زیرا شورای امنیت دقیقاً یک نهاد سیاسی است و با توجه به منافع کشورهای عضو دائم تصمیمات سیاسی می‌گیرد.

به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، وی اظهار داشت: دیدگاه دیگری وجود دارد که سوء تفاهم بزرگی است. برخی شورای امنیت را ابزاری مطلق در دست آمریکا و غربی‌ها می‌بینند. بعضی‌ها از طرف دیگر فکر می‌کنند وجود روسیه و چین می‌تواند خیال ما را راحت کند که هیچ چیز بدون نظر آن‌ها تصویب نمی‌شود. افرادی دیگر سابقه کار، قواعد و مقررات کار شورای امنیت را نادیده می‌گیرند و فکر می‌کنند هر کاری شدنی است.

عضو ارشد مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در جریان مذاکرات اخیر هسته‌ای ما واقعاً با عملکرد کاملاً متفاوتی از شورای امنیت روبرو بودیم. ما کشوری هستیم که 6 قطعنامه فصل هفتی شورای امنیت را اجرا نکردیم و نهایتاً با شورای امنیت مذاکره کردیم و به قطعنامه جدیدی رسیدیم که بسیاری از خواسته‌های ما در آن رعایت شد.

وی افزود: همه ما احتیاج به یک برداشت جدید از شورای امنیت داریم به خصوص در پرتو تحولاتی که بعد از قطعنامه 2231 شورای امنیت رخ داد. این باعث می‌شود ما بتوانیم انتظارات خود را در سایر مسائل از شورای امنیت تنظیم کنیم.

عراقچی تاکید کرد: اهمیت شورای امنیت را نباید دست کم گرفت. ورود شورای امنیت به مسائل ریز از ویروس ابولا گرفته تا مسائل بسیار عمده بین‌المللی یک واقعیت است. ناتوانی شورای امنیت در حل و فصل مسائل مهم هم یک واقعیت دیگر است. این‌ها همه باید در جایگاه خود شناخته و بعد بتوانیم انتظار خود را تنظیم و با شورای امنیت در جایی که می‌شود کار کنیم.

«گری لوئیس» هماهنگ کننده مقیم ملل متحد و رئیس موقت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران نیز خطاب به حاضران گفت: بسیاری از رهبران حقوقی، دولتی، تجاری و هنری حال حاضر جهان در گذشته دانشجویان شرکت کننده در شبیه سازی سازمان ملل بوده‌اند که بان کی مون دبیرکل فعلی سازمان ملل متحد یکی از آنان است.

ریاست دوره‌ای جلسه شورای امنیت در این شبیه سازی به عهده نیجریه بود که «باقر اسدی»، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و یکی از افراد برجسته منتخب دبیرکل سابق این سازمان در زمینه ملل متحد و جامعه مدنی عهده‌دار این وظیفه بودند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان