منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۵
شناسه خبر: 183097
گروه :خبر
13931025000558_PhotoA

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایرانی روند نگارش متن «برجام» را آهسته و پیوسته خواند و گفت: در حال پیشرفت هستیم، البته بعضی بخش‌ها در پرانتز است که تعدادشان هم زیاد است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: هنگامی که نگارش متن توافق به پایان برسد، تاریخی برای اجرای آن تعیین می‌شود. در آن روز همه تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران باید لغو شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان تاکید کرد که یکی از خواسته‌های اصلی مذاکره کننده « لغو فوری همه تحریم‌های مالی و اقتصادی » هنگام اجرایی شدن توافق است.

وی افزود: وقتی که نگارش توافق پایان یابد، روزی را برای اجرایی شدن آن تعیین می‌کنیم. آن روز حتما باید همه تحریم‌ها علیه ایران لغو شود. مذاکرات کنونی هم بر همین اساس در جریان است. توافقات کلی شده و در حال بحث بر سر جزییات و نگارش آن هستیم.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سخنان اخیر جان کری که گفته بود بازرسی از ایران ابدی خواهد بود، گفت: فکر نمی‌کنم چندان چیز عجیب و غریبی باشد. این یکی از اصول اولیه ان.پی.تی است. کشورهایی که به ان.پی.تی ملحق و بر اساس آن از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار می‌شوند، فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز خود را دنبال می‌کنند و در مقابل بازرسی‌های آژانس و اعتمادسازی به آژانس را می‌پذیرند.

وی تاکید کرد: اینکه نظارت‌هایی وجود داشته باشد که از صلح آمیز بودن برنامه‌ها اطمینان حاصل شود، یکی از اصول اولیه ان.پی.تی است. ما هم سال‌هاست که به ان.پی.تی پیوسته‌ایم و بر اساس آن، یک موافقتنامه پادمان بین ایران و آژانس امضا شده که دائمی است پس بازرسی‌ها چیز عجیب و غریبی نیست.

عراقچی گفت: در مذاکرات نیز بحث نظارت‌ها یکی از بحث‌های جدی ماست .آنچه جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات به طرف مقابل عرضه می‌کند، اعتمادسازی است. ما هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم و در مقابل، آنها غنی سازی، آب سنگین و ادامه برنامه‌های ما ،همکاری‌ها و رفع تحریم‌ها را می‌پذیرند. ما در مقابل اعتمادسازی را قدری بیشتر می‌کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان درباره لزوم تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوع‌های مذاکره، پروتکل الحاقی است که اگر مجلس شورای اسلامی بپذیرد اجرایی خواهد شد. این هم چیز عجیب و غریبی نیست چون بیش از 100 کشور دنیا پروتکل الحاقی را اجرا می کنند. یکی از اصول اولیه ان.پی.تی این است که کشورها برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را خواهند داشت و در مقابل، با یکسری نظارت‌ها و بازرسی‌ها توسط آژانس موافقت می‌کنند تا اعتماد وجود داشته باشد.

عراقچی روند نگارش متن توافق جامع را «آهسته و پیوسته» توصیف کرد و گفت: در حال پیشرفت هستیم و امیدواریم بتوانیم در موعد مقرر این کار را به پایان برسانیم.

وی افزود: البته هنوز در خصوص بعضی از موارد همچون ادبیات نگارش متن و برخی مسائل اختلاف نظر وجود دارد، همچنان بعضی بخش‌ها در پرانتز است که تعدادشان هم زیاد است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است