منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۷
شناسه خبر: 297905
گروه :خبر
690465

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قطع وابستگی و آسیب پذیری و سلطه پذیری به معنی قطع رابطه با جهان نیست و قطع وابستگی با دشمن غیر از قطع رابطه با جهان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته مشهد مقس که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک آغاز سال جدید اظهار داشت: امسال به عنوان سال مقاومت اقتصادی نه در عرصه سخنرانی بلکه در عرصه اقدام و عمل نامیده شده است و من به همین مناسبت چند نکته می گویم.

وی افزود: اولا من هم به نوبه خودم رحلت تولیت آستان قدس را تسلیت عرض می کنم، از مزایای ایشان همانطور که گفته شد این بود که برخلاف برخی مسئولین ایشان تا لحظه مرگ در همان خانه پیش از انقلاب خود زندگی می‌کرد و علارغم شایعات زیاد روشن شد که ایشان در لحظه مرگ همانی بوده که پیش از انقلاب بوده و مثل برخی از مسئولین که بعد از انقلاب انقلابی شدند و بخشی که انقلابی بودند و به تدریج تغییر رویه دادند و نوع زندگیشان عوض نشد.

رحیم پور ازغدی با اشاره به احکام صادر شده از طرف رهبری درمشهد، گفت: یکی از این احکام، حکم انتصاب تولیت آستان قدس بود که نکات مهمی داشت که یکی از آنها این بود که از ساخت و سازها باید عبورکرد و باید برای خدمت به فقرا و محرومین برنامه ریزی جدی داشت، ایجاد اشتغال و کار و جوانان بیکار در روستاها و شهرستان‌های کوچک به شیوه‌های مختلف مثل راه اندازی تعاونی ها و کشاوری و سایر موارد باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: نکته دوم، با این همه سخت افزار که فراهم شده از این پس به جای توسعه سخت افزاری حرم، باید به تعمیق نرم افزاری حرم معرفتی امام رضا(ع) بپردازیم، در سال 10-20 میلیون زائر به اینجا می‌آیند و حیف است که فقط به زیارت جسمانی در حرم اکتفا بشود باید طوری شود که وقتی زائران از اینجا برمی گردند به معارف الهی آنها افزوده شده باشد و چیزهایی را که نمی دانستند بدانند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: این زیارت‌ها باید در سبک زندگی ما، اقتصاد بازاری ما، کم شدن طلاق و فساد اثر بگذارد، آن زیارتی مثبت است که اثبات شود که زوار امام رضا نسبت به بقیه به زندگی اسلامی مقید تر باشند.

وی گفت: نمی دانیم چرا زوار هم به عنوان مسافر و گردشگر آمار داده می شود. اینها توریست نیستند، بیشتر آماری که به عنوان توریست اعلام می‌شود مربوط به زوار امام رضا(ع) است که به عنوان توریسم معرفی می شود در صورتی که مشهد شهری زیارتی است نه سیاحتی.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینکه بیشتر مسافران مشهد پیش از آنکه گردشگر باشند زائر هستند، ادامه داد: نگذاریم خادم امام رضا(ع) بودن تبدیل به تشریفات شود، مثلاً من اطلاع دارم به برخی از مسئولین و رجال کشور خادمی افتخاری داده شده که خادم پروازی هستند و با پرواز به اینجا می آیند یک ربع می مانند و بعد زیارتی می کنند و می روند.

وی افزود: لازم نیست که مسئولین خادم شوند، از این به بعد تولید کننده برتر، صنعت گری که درست کار می کنند، کشاورزی که درست کار می کند و سایر اینها خادم افتخار امام رضا(ع) شوند و خادم افتخاری به یک پست رقابتی و تشریفاتی تبدیل نشوند.

وی تأکید کرد: در نماز جمعه هم اینکه با چند ردیف میله، اگر جز مسائل امنیتی نیست، نباید صف مردم و مسئولین را جدا کرد، که مسئولین هم نیستند و بعضی هم دیر می آیند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: مراقب باشیم مذهب ما، مذهب زحمت کشان و مذهب اخلاص است. امام رضا(ع) ضد تشریفاتی ترین شخصیت بود و وقتی سفره های اشرافی برای ایشان پهن می کردند که تشریفاتی پذیرایی کنند ایشان روی خاک و در کنار مستمندان وبرده ها غذا صرف می کردند و می فرمودند: خدای ما یکی است، پدر ما و این بردگان یکی است نه با شما.

وی ادامه داد: امیدواریم خادمی امام رضا(ع) به سمت خادمی واقعی بروند و از تشریفاتی بودن خارج شود.

 

رحیم پور ازغدی در بخشی دیگری از سخنرانی خود به موضوع شعار سال پراخت و گفت: دو اندیشه در جامعه ما وجود دارد، یکی اینکه عده‌ای مخالف پیشرفت مستقلانه و عزت‌مندانه در کشور هستند اینها همان عوامل نفوذی هستند که اگر روزی این شکبه‌ها پیدا و اعلام شوند خواهید دید که چقدر عامل جلوگیری از رشد کشور هستند.

 

وی ادامه داد: این نوع تفکر معتقد است جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی دشمنی ندارد و مقطعی بوده و اقتصادی نیست و در عرصه اقتصاد دشمنی وجود نداشته و ندارد، معتقدند که استقلال اقتصادی نه امکان دارد نه معنی دارد و نه فایده دارد و استقلال اقتصادی مساوی است با انزوای اقتصادی.

 

وی متذکر شد: قطع وابستگی و آسیب پذیری و سلطه پذیری به معنی قطع رابطه با جهان نیست و قطع وابستگی با دشمن غیر از قطع رابطه با جهان است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: برخی می گویند دهه 60 دهه تند روی بوده، اما امام(ره) می گفت قطع رابطه با جهان خواران نه جهان، قطع رابطه مسلط و تحت سلطه.

 

وی ادامه داد: این جریان معتقد است دلیل تحریم ها خود ما بودیم، امام(ره) آمریکا و اسرائیل و رژیم های فاسد منطقه را عصبانی کرد و این رفتار انقلابی اشتباه بود چون آنها را عصبانی تر کرد، وقتی به ایران حمله کردند و امام از دفاع مقدس گفت اینها عصبانی شد وقتی امام از صدور انقلاب و رفتار انقلابی حرف زد عصبانی شدند و وقتی امام از محو اسرائیل حرف زد عصبانی تر شدند.

 

وی خاطر نشان کرد: عده ای معتقدند امام رفت و این حرف ها تمام شد و انقلاب تمام شده است و مقصر تحریم ها ما بودیم و راه حل آن در خارج است و از دانشمندان ما کاری بر نمی آیند و کلید این قفل در لندن و واشنگتن است و کلید بیرون این کشور است نه درون کشور.

 

 

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه این گروه معتقد است راه حل، انقلاب زدایی، عادی سازی روابط و گسترش رابطه با آرمریکا و متحدانش است.

 

 

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی یک حکومت انقلابی است و باید اینطور بماند ولی ظاهراً برخی در داخل کشور به جمع بندی آل سعودی رسیده اند که مورد نظر استکبار جهانی است که در انتخاب بین انقلابی ماندن یا حاکم ماندن است.

 

عضو شورای انقلاب فرهنگی تأکید کرد: این‌ها می‌خواهد حاکم باشند بدون مزاحمت ارزشهای انقلابی، حاکم بودن سخت است و هزینه دارد و نمی توانیم راحت بگوییم ما حاکمیم و انقلابی نیستیم. از اینها باید پرسید پس چرا این همه شهید داده شد؟ چرا شما حاکم باشید؟ دیگرانی هستند که از شما بهتر به غرب چراغ سبز نشان می دهند، خود شاه بهتر بود. اگر قرار بود پیشرفتی اتفاق بیافتد زمان شاه می افتد، آن زمان انگلیس و آمریکا در کشور ما تسلط داشند.

 

وی گفت: نه دانشگاه های ما تولید علم داشند و نه کارخانه‌های ما صادراتی به جز نفت داشتند، کدام پیشرفت؟ آنهایی که می گویند باید انتخاب کنیم ما انقلاب هستیم یا حکومت امام پاسخ آنها را از ابتدا داده بود.

 

رحیم پور ازغدی ادامه داد: این اندیشه معتقد است وقتی غرب تعهدی می دهد به آن عمل می کند و هرچه دیدند که آنها به صرح ترین تعهداتشان عمل نمی کنند ولی باز هم می گویند عمل می کند.

 

وی خاطر نشان کرد: عده ای فکر می کنند آمریکا و رژیم صهیونیستی با ما مشکل مبنایی ندارد، معتقند از لبنان و سوریه و بقیه کشورهای مظلوم منطقه حمایت نکنیم و به آمریکا اطمینان بدهیم بی طرفیم، به آمریکا اطمینان بدهیم که موشک هم نخواهیم ساخت.

 

وی گفت: آمریکا در گذشته پیغام داده بود به مسئولین ایران که اگر می خواهید به اقتصاد جهانی متصل شوید سپاه را منحل کنید.

 

رحیم پور ازغدی خاطرنشان کرد: به ترکیه گفتند این را قبول کن تا تصمیم بگیریم جزو اتحادیه اروپا بشوی یا نه؟ فکر می‌کنند اگر حتی این همه عقب نشینی بکنیم آنها به ما کمک می‌کنند، خود آمریکا 50 میلیون آدم گرسنه دارد، چه کسی می‌تواند و می‌خواهد به شما کمک کند؟ اما ساده لوحی در این زمینه وجود دارد.

 

 

وی افزود: اینها با اصل نظام مخالف بودند و تا زمانی که دست از ماهیت انقلابی و اسلامی خود برنداریم اینها از ما راضی نمی‌شوند و باید بگوئیم غلط کردیم انقلاب کردیم و برای اینکه درس عبرت بقیه شویم عقب نشینی بیشتری می‌خواهند.

 

 

رحیم پور ازغدی افزود: اقتصاد مقاومتی یک اصطلاح من درآوردی نیست، بلکه در علم اقتصاد کلاسیک و اقتصاد آکادمیک غرب، صحبت از مقاوم سازی اقتصاد است، فرض کنید ما ابرقدرت منطقه نیستیم و یکی از چهار قدرت جهان در تعیین سرنوشت جهان نیستیم که همه اینها را هستیم و این را خود دشمنان اعتراف کرده‌اند، در این بازار سیاه و ناسالم جهان، اقتصاد یک کشور اگر قدرت انعطاف علمی و اقتصادی نداشته باشد شکست می‌خورد.

 

 

وی با اشاره به اینکه اقتصاد قوی باید منعطف باشد گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد کشور شکننده نباشد و فرمان آن دست خارج نباشد و معطوف به منافع ملی ما باشد و رو به رشد باشد. همه اقتصادهای موفق به نحوی هستند که در برابر تلاطم بین الملل مقاوم باشند. اقتصاد مقاومتی عیوب خود را سریع پیدا می‌کند و آسیب پذیری را کاهش می‌دهد و تولید و توزیع را فعال می‌کند و بانک‌ها و مالیات را سیاستگذاری مجتهدانه و به روز می‌کند.

 

 

رحیم پور ازغدی تاکید کرد: نظریه پردازان می‌گویند اقتصاد در صورتی پیشرفت می‌کند که شکننده نباشد، اقتصاد مقاومتی مبنای کاملاً علمی دارد.

 

 

وی گفت: جنگ اقتصادی کاملاً وجود دارد و باید در برابر آن آماده باشیم، در ادارات حکومتی ما باید شعبه قرارگاه اقتصادی وجود داشته باشد تا مقابل سقوط تولید کننده را بگیرد.

 

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: باید مقابل عوامل ضدتولید و مقابل کسانی که رشد تولید را مانع شده‌اند ایستاد، مقام معظم رهبری فرمودند نزدیک 60 درصد کارگاه‌ها تقریباً خوابیده است و با وجود عقب نشینی مقطعی و تاکتیکی در مسائل هسته‌ای، این طرف به تعهدات خود عمل کرده است و طرف مقابل خیر و تحریم‌ها را به شکل مختلف بازمی‌گرداند و نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا نیز نشان دادند به این قرارداد پایبند نیستند اما هنوز هم برخی کلید را دست آمریکایی‌ها می‌دانند و حتی اگر وفا کنند مشکل حل نمی‌شود، مشکل در داخل کشور باید حل شود.

 

 

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: اگر تمام تحریم‌ها را بردارند، تمامی موانع برداشته شد و تازه فضا برای کار باز شده است، مانع برداشته شدن به معنای حرکت که نیست، حرکت در درون باید انجام شود، موانع بوروکراتیک باید برداشته شود، صد مانع به اسم استعلام برای تولیدکننده نگذارید.

 

 

وی بیان کرد: کاری کنید که اگر کسی توان و سرمایه دارد با رغبت سراغ شما بیاید، مدارک را یک بار از وی بخواهید، رفع موانع تولید احتیاط است، اگر راست می‌گوئید در برابر واردات احتیاط کنید، چرا گرانترین ماشین‌های دنیا در تهران جولان می‌دهد؟ تشریفاتی ترین کالاهای دنیا در کشور ما است. این کشوری است که تحریم است؟

 

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اینها خیانت و یا حماقت است، پیشنهاد این است که یک قرارگاه قوی بیاید و موانع تولید را بردارد، بروید از اینها سوال کنید تا بگویند چرا. عمده موانع دولتی و حکومتی و واردات و مالیات و سیاست غلط بانکها است.

 

 

رحیم پور ازغدی افزود: کلید در داخل کشور است و نه در واشنگتن، آنها به شما کلید نمی‌دهند بلکه قفل می‌دهند، چرا آمریکا باید منافع و خیر ما را بخواهند؟ منطقی است؟ چرا دنبال منافع خود هستند؟ بخشی از سیاست‌های ما مانع اقتصاد مقاومتی هستند و بدون برداشتن اینها اقتصاد مقاومتی شکل نمی‌گیرد، خصومت‌هایی علیه اقتصاد مقاومتی وجود دارد که باعث ناکارآمدی می‌شود.

 

 

وی گفت: رسیدن به اهداف بدون اقتصاد مقاومتی، یعنی اقتصاد علمی و آگاهانه و عدالت محور و توام با عزت امکانپذیر نیست، تحریم‌ها از سال 58 شروع شد و ربطی به مسائل هسته‌ای نداشت، چند ماه پس از انقلاب تحریم‌ها شروع و در سالهای اخیر تشدید شد، اما از ابتدای انقلاب بود.

 

 

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اقسام مختلف تحریم‌ها از ابتدای انقلاب افزود: اگر اقتصاد داخل درست مدیریت شود در برابر تحریم‌ها از پای در نمی‌آئیم، اگر خانواده دارای مشکل اقتصادی بودجه خود را درست تنظیم نکند قطعاً شکست می‌خورد.

 

 

رحیم پور ازغدی افزود: ژاپن و آلمان حتی الان هم استقلال ندارند، اما پیشرفت اقتصادی آنها بخاطر این بود که مصرف کمتر و تولید بیشتر داشتند و با کار به اینجا رسیدند، فرض کنید رئیس جمهور بعدی آمریکا آمد و همه تحریم‌ها را برگرداند، این احتمال که هست، آیا با امید و شادی کاذب ایجاد کردن، اقتصاد کشور راه می‌افتد و یا این فریب افکار عمومی است.

 

 

وی بیان کرد: فرض کنید همه پولها برگشت، اگر الگوی مصرف درست نشود تمام این پول تمام می‌شود و به واردات و تورم می‌افزاید، باید واقع بین باشیم و امیدوار، اینها با تحریم می‌خواستند بیکاری و تورم را افزایش دهند و رفتار جمهوری اسلامی را تغییر دهند و مردم را خسته کرده و به آنها تلقین کنند که اگر شعار مرگ بر آمریکا نباشد شما همه میلیاردر هستید.

 

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: هدف بعدی اینها تغییر اصل حکومت است و حتی در انتخابات هم حضور داشتند و لیست دادند، آنها گفتند باید کسانی که همفکر ما هستند آنها بیایند و نه آنهایی که بر سر مبانی انقلاب هستند ولی این معنایش این نیست که لیست‌های داده شده در انتخابات، لیست انگلیسی و آمریکایی بود.

 

 

رحیم پور ازغدی افزود: آنها می‌گویند اگر می‌خواهید اقتصادتان با یک «بِشکن» حل شود با صدای آرام بگوئید اشتباه کردیم و بعد می‌گویند همین را بلند بگوئید، آنها دنبال تغییر میان مدت و بلندمدت هستند و اینها همان استکبار قرآنی هستند.

 

 

وی گفت: قصص قرآنی نیز ناظر به آینده برای درس دادن به ما است، با کسانی روبرو هستیم که طرح‌های سعادتبخش را واژگون و ارزشها را نابود می‌کنند و لباس اصلاح پوشیده‌اند و قرآن راجع به همین‌ها می‌گوید. اینها هدفشان دنیا است و به آخرت کاری ندارند و حریص ترین موجودات برای ماندن در این دنیا هستند.

 

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اینها طرفدار ایدئولوژی «حسنه الدنیا» هستند، چرا کسانی فکر می‌کنند اینها دشمن نیستند و به اینها می‌توان دل باخت؟ اینها کافر و منافق هستند و قرآن به اینها اشاره کرده است. چرا به اینها اعتماد می‌کنید و لبخند می‌زنید؟ وقتی لبخند زدی و قدم زدی رویت می‌شود بگویی مرگ بر آمریکا؟ حد نگه داریم، مذاکره روشن بود برای چه بود، برای مسئله هسته‌ای بود نه در حوزه دیگری و نه در مقدمه احیای رابطه با آمریکا.

 

 

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: کسانی به قصد خدمت به کشور، می‌گویند آمریکا دشمن انقلاب اسلامی نیست، باید تکلیفمان را روشن کنیم و این مسئله در تصمیمات اقتصادی ما دخالت دارد. اینها دشمن هستند یا نه؟ برنامه آینده چیست؟ پیشرفت در اقتصاد مقاومتی است یا در سازش اقتصادی؟

 

 

وی گفت: قرآن می‌فرماید اینها هر پیمانی که با شما می‌بندند در نخستین فرصت آن را زیر پا می‌گذارند، صهیونیست‌ها کتاب خدا و دین را زیر پا می‌گذارند و دنبال علمی هستند که به دیگران صدمه بزنند.

 

 

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: الگوی مصرف ما بسیار خطرناک است وجزو ملت‌های مسرف هستیم و خدا از اسراف کننده بدش می‌آید، طبق آمار جهانی و داخلی جزو مصرف کننده ترین ملتهای دنیا هستیم و با این طرز مصرف نمی‌توانیم به اقتصاد مقاومتی ادامه دهیم، بسیاری از خانواده‌های غیرمسلمان را دیده‌ام که مصرف کمتری از ما دارند.

 

 

وی افزود: ما طبقه محرومی داریم که ندارند مصرف کنند اما بسیاری بیش از نیاز مصرف می‌کنند، ملت ایران مصرفش از تولید و واردات از صادراتش بیشتر است، در کشورهای پیشرفته دیده‌ایم که ساده تر زندگی می‌کنند، در حوزه انرژی، ایران جزء 10 یا 12 کشور پرمصرف جهان است.

 

رحیم پور ازغدی گفت: ایران سه برابر متوسط جهان انرژی مصرف می‌کند، هر 10 سال هم مصرف انرژی در کشورمان دو برابر می‌شود و این یعنی مصرف انرژی ایران 5 برابر اندونزی پرجمعیت ترین کشور مسلمان دنیا است.

 

وی افزود: مصرف سرانه انرژی ما دو برابر چین و چهار برابر هند است، مصرف سرانه برق در ایران سه برابر میانگین جهانی است، ما جزو 16 کشور پرمصرف برق در جهان هستیم و سومین مصرف کننده گاز در جهان هستیم.

 

رحیم پور ازغدی بیان کرد: ظرف 7 سال، مصرف گاز در ایران 2.5 برابر شده است، در آب، از 70 درصد کشورهای جهان مصرف بیشتری داریم، مشکل آب خوردن و کشاورزی در 20 سال آینده داریم، مصرف نان ایران سه برابر اروپایی‌ها است، ایران بالاتر از میانگین جهان شکر مصرف می‌کند و در مورد روغن هم همین طور.

 

 

وی گفت: مصرف در کشور سال به سال بیشتر می‌شود، تولیدکننده ما تا به مشکلی می‌خورد تولیدش را کم می‌کند و قاچاق هم کنترل نمی‌شود و کالای تجملی روز به روز بیشتر مصرف می‌شود. ملتی که مشکل تروریسم را حل کرد مگر نمی‌تواند قاچاق را حل کند؟

 

رحیم پور ازغدی خاطرنشان کرد: اقتصاد و تولید نباید سیاستش دائم عوض شود، هر انتخاباتی که می‌شود از یک سال مانده به انتخابات، فضا انتخاباتی می‌شود و بعد، زمان صرف تصفیه و تغییر اتوبوسی هستیم و بعد هم زمینه سازی برای انتخابات بعد، دولت و مجلس باید اختیاراتش مشخص شود، نمی‌توانیم یک سیاست بانکی اعلام کنیم و بعد رهایش کنیم باید تولیدکننده وضعیتش مشخص باشد، از سوی دیگر نظارت بر قوانین باید شکل بگیرد، ما خلاء قانونی نداریم، تراکم قانونی داریم و اجرا نمی‌شود.نظام پاداش و تنبیه باید برقرار شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است