منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۳
شناسه خبر: 336724
گروه :خبر
hormoz

در دوران دفاع مقدس، فرماندهان عالی‌رتبه جنگ همگی از میان جمعیت جوان کشور بودند. حسن باقری، مهدی باکری، ابراهیم همت و سایر سردارانی که دنیا را بااستعداد، ایمان و نبوغ خود شگفت‌زده کرده بودند، تنها جوانانی بودند که از بین نسل جوان مؤمن انقلابی کشور به جبهه‌ها آمده و حماسه‌آفرینی می‌کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری در ششمین برنامه از سلسله جلسات سخنرانی خود در مسجد امام رضا (ع)، بابیان اینکه بحث «تحدید نسل» یکی از جدی‌ترین خطرات فعلی برای جامعه ماست، اظهار داشت: پتانسیل‌های هر جامعه ارتباط مستقیمی با نیروی انسانی جوان و نخبه آن دارد و در شرایطی که کشورهای پرجمعیت همچون چین و هند، به‌واسطه جمعیت جوان خود در حال ربودن گوی سبقت از ابرقدرت‌های سنتی دنیای بین‌الملل هستند، عده‌ای در داخل کشور ما می‌خواهند اهمیت بحث افزایش جمعیت را پشت معضل بی‌آبی و بعضی بهانه‌های دیگر پنهان کنند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با اشراف خود بر برنامه‌های توسعه و پیشرفت، مردم را در قبال موضوع افزایش جمعیت آسوده‌خاطر کرده‌اند؛ چراکه در کنار این دغدغه، اگر سایر مطالبات ایشان ـ همچون اقتصاد مقاومتی، روی آوردن به انرژی‌های نوین و طرح جامع سلامت و محیط‌زیست ـ نیز محقق شود، دیگر مشکلی برای افزایش جمعیت باقی نخواهد بود.

این استاد حوزه‌های علمیه در ادامه، ضمن ابراز نگرانی از پیر شدن جمعیت کشور گفت: با نگاهی گذرا می‌توان دریافت که میانگین سنی اکثر مدیران دولتی، فعالان اقتصادی، شخصیت‌های نظامی و حتی علمی روبه افزایش است و اساساً یکی از معضلات عمده کابینه دولت یازدهم نیز در این مورد بود که اکثر وزرا مسن بودند و آقای رئیس‌جمهور مجبور بودند برای استفاده از تجربه، به استفاده از مدیران دولتی مسن‌تر روی‌آورند.

وی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس، فرماندهان عالی‌رتبه جنگ همگی از میان جمعیت جوان کشور بودند. حسن باقری، مهدی باکری، ابراهیم همت و سایر سردارانی که دنیا را بااستعداد، ایمان و نبوغ خود شگفت‌زده کرده بودند، تنها جوانانی بودند که از بین نسل جوان مؤمن انقلابی کشور به جبهه‌ها آمده و حماسه‌آفرینی می‌کردند. چرا این روند در سال‌های پس از جنگ و درزمینهٔ های اقتصادی، علمی، اقتصادی، صنعتی و سیاسی ادامه نیافت؟ زیرا رویه تک‌فرزندی، سنت رایج خانواده‌های ایرانی شد، جمعیت ما به‌تدریج با کاهش نرخ رشد مواجه و کار به‌جایی رسید که امروزه علیرغم استفاده از حداکثر پتانسیل‌های دولت، مجلس و ملت بازهم از اجرای برخی فرازهای اسناد بالادستی توسعه کشور عقب می‌مانیم.

حجت‌الاسلام ماندگاری در پاسخ به سؤال یکی از جوانان حاضر در جلسه که از تعداد فرزندان وی پرسیده بود، خاطرنشان کرد: من پنج فرزند دارم و در سال ۱۳۶۳، در سن بیست‌سالگی ازدواج کردم. از آن زمان، ۳۲ سال می‌گذرد و حتی یک‌لحظه از ازدواج در آغاز دوران جوانی پشیمان نشده‌ام. احساس خوشبختی، موتور محرک خانواده و عامل پیشرفت است و این، تنها زمانی محقق می‌شود که انتخاب همسر با شناخت و رعایت اصول عقلانی صورت بگیرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است