منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۵
شناسه خبر: 291700
گروه :خبر
337968

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان اظهار کرد: عدم قرارگیری نخبگان در جایگاه واقعی خود از علل دست نیافتن به جامعه مطلوب است لذا فعالیتهای نخبگی باید پویا و دینامیک باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس؛ دکتر داوود صمصام پور رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان در مراسم تجلیل صاحبان استعداد برتر دانشجویی در دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه فرهیختگان استان در دولت قبل نشان لیاقت را دریافت کردند ، گفت: هر انقلابی با توجه به آرمانهای خاص خود شکل گرفت دست یافتن به جامعه اسلامی مطلوب از آرمان های انقلاب جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: در راستای دست یافتن به جامعه اسلامی مطلوب باید قله ها را فتح کنیم لذا حوزه ها علم و فناوری، فرهنگ و ادب از بهترین لوازم دست یابی به آرمان انقلاب است که رسیدن به پیشرفت توسعه اسلامی  در چهار چوب جهان بینی اسلامی نیازمند طراحی روشهایی است که برحسب زمان مقتضیات خاص خود را دارد.

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان اظهار کرد: بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مدیریت تحول این است از وضع موجود به وضع مطلوب دست یابیم لذا برای پیشبرد این هدف باید از  نخبگان حوزه های مختلف جامعه که می توانند این مسیر را هموار کنند استفاه کرد.

صمصام پور عدم قرارگیری نخبگان در جایگاه واقعی خود را علت دست نیافتن به جامعه مطلوب دانست و تصریح کرد: مسیر پیشرفت توسط نخبگان انجام می شود و اگر اعتقاد داریم که در جامعه مطلوب همه چیز باید در جای خود قرار داده شود  قاعدتا نخبگان حوزوی و دانشگاهی باید در جایگاه خود قرار گیرند.

وی با بیان اینکه نخبگان و استعدادهای برتر با هم تفاوت دارند، افزود: نخبه فردی دارای ویژگی خاص، صاحب استعداد و توان ذاتی که هدیه خداوند است لذا در مسیر استعداد و توانمندی ذاتی خبرگی و مهارت را کسب می کند که در نهایت منجر به اثر گذاری می شود اما شخصی استعداد برتر است در مرحله کسب مهارت قرار می گیرد اما به مرحله اثرگذاری نمی رسد.

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان گفت: طیف های مختلفی از جمله آغاز گران شامل نخبگان دوران ابتدایی و راهنمایی، آینده سازان نخبگان دبیرستانی و سرامدان کسانی هستند که وارد دانشگاه شده و مهارت لازم را کسب و به مرحله اثرگذاری می رسند بعنوان نخبه در مجموعه بنیاد نخبگان وجود دارد.

صمصام پور با بیان اینکه فعالیت نخبگان از واژه هایی است که در بنیاد نخبگان به وفور از آن استفاده می شود، اظهار کرد: فعالیت های نخبگان همان پدیده و محصول چه فیزیکی و چه غیرفیزیکی و یا  ملموس و غیر ملموس است که اگر این فعالیت خلاقیت و نوآورانه باشد بعنوان فعالیت نخبگی نامیده می شود.

وی تصریح کرد: بنیاد نخبگان مجموعه ای از افراد نخبه و صاحب استعداد برتر است لذا فعالیت نخبگی تنها مبتنی بر یک فرد نیست بلکه فعالیت چند نفر دریک گروه را نیز شامل می شود چون امکان وجود تمام ویژگی ها دریک فرد میسر نیست اما با حضور در فعالیت گروهی بیشتر شاهد بروز فعالیتهای نخبگی خواهیم بود.

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان افزود: با شکل گیری بنیاد نخبگان که نقش هماهنگ کننده ای را ایفا می کند در سند راهبردی نخبگان فراتر به نظام نخبگان توجه می شود و شناسایی درست نخبگان و سامانه هوشمندی در راستای شناسایی نخبگان که امکان ورود و خروج نخبگان در آن وجود داشته باشد همچنین هدایت، توانمندسازی، پشتیبانی و اثرگذاری از وظایف بنیاد نخبگان است.

صمصام پور بیان کرد: دامنه نخبگی در عرصه های مختلف و تعداد بی نهایتی وجود دارد اما کسانی که بیشتر محسوس  لذا قادر به شناسایی همه نخبگان نیستم به همین دلیل خروج خاموش نخبگان اتفاق می افتد و ازچرخه خدمت خارج می شوند اما افرادی مه بیشتر محسوس تر هستند بنیاد نخبگان در شناسایی آنان موفق بوده است.

 

وی گفت: با رویکرد تنوع استعدادها و یکسان سازی درصدد هستیم از رشد و نگهداری گلخانه ای پرهیز شود و به سمت رشد استعداد ها که نعمتی تعهد آور است حرکت کنیم لذا مسیری دو طرفه است که ارائه خدمات از سمت جامعه به نخبگان و از سوی نخبگان به جامعه باید صورت گیرد.

 

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان با بیان اینکه شرط فعالیت نخبگی پویا و دینامیک بودن است، اظهار کرد: ویژگی آیین نامه جدید شناسایی کنش گرانه از طریق رصد فعالیت نخبگی است لذا در صورت وجود فعالیت باید شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.

 

صمصام پور یادآور شد: هدف کار تیمی توجه به تنوع استعداد ها بعنوان عاملی در راستای رفع موانع و کمک در جهت پیشرفت است و از آنجایی که دانشگاهها استاد محور است اساتید در هدایت نخبگان نقش ویژه ای دارند.

 

 

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان با بیان اینکه فعالیتهای مختلفی در دانشگاههای آزاد، پیام نورو علوم پژشکی صورت انجام شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس رویکرد توانمندسازی بنیاد نخبگان درصدد است در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی حمایت های خود را بصورت هدفمند انجام دهد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است