منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۷
شناسه خبر: 344128
گروه :خبر
139311041044081124580944

هنرمند لنگه ای با اشاره به اینکه مسئولان استان هیچ حمایتی از هنرمندان این شهرستان نمی کنند؛ افزود:سالنی نمایشی شهرستان بندر لنگه جوابگوی هنرمندان این شهرستان نیست و می طلبد مسئولان شهرستان و به ویژه مسئولان استانی توجه ویژه به این معظل همیشگی هنرمندان این شهرستان داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ یحیی پرخو بازیگر تئاتر و عکاس بندر لنگه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه در زمانی که فیلم سینمایی زینت در بندرلنگه ضبط می شد به عنوان نوزاد در چند پلان فیلم از بنده استفاده شد؛ اظهار کرد: در نوجوانی به دلیل علاقه فراوان در سال ۱۳۸۰ وارد عرصه هنر تئاتر شهرستان شد و به گفته این هنرمند استادانش پدرش محمد پرخو؛ وحیدقاسمی نژاد؛ خالد راهبر و امین سالاری بوده اند.

هنرمندلنگه ای  با بیان اینکه بازیگری؛ عروسک گردانی؛ طراح صحنه؛ عکاسی؛ فیلمبرداری و نورپردازی فعالیت می کنم؛ افزود: گروه ققنوس تئاتر را در زمانی که در هفت دوره جشنواره های استانی و چهار جشنواره منطقه ای و چهار دوره جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر و یک دوره در بخش بین المللی «نمایش من خدا را دوست دارم» و به عنوان عضو فعال در جشنواره ملی سندباد بندرکنگ از دیگر موفقعیت های بنده در زمینه هنری بوده است.

وی ادامه داد: نخستین جشنواره هنرهای ساحلی بندرلنگه و در گروه موسیقی فولکلور لنگه ،کنگ به سرپرستی پدرم محمد پرخو در بهار امسال در جشنواره موسیقی نواحی و آئینی ایران که گروه فوق برگزیده شد و در جشواره عکس کشور نفرسوم و در جشواره عکس هرمزگان نفر دوم و به تازگی در جشنواره عکاسی کالنگ لنگه نفر دوم شده ام و اینها بخشی از موفقعیت های بنده در زمینه هنری بوده است.

پرخو بیان کرد: در حال حاضر در دو گروه ققنوس تئاتر و پیشگامان لنگه ، کنگ فعالیت مستمر دارم و همچنین مدیریت پشت صحنه فیلم سینمای مفرد را بر عهده دارم.

این بازیگر تئاتر لنگه ای با اشاره به وضعیت فرهنگی و هنری هرمزگان؛ افزود: وضعیت هنری استان امیدوار کننده است اما حمایت مسئولان فرهنگی استان از قشر هنرمندان بسیار کم و ضعیف است اما خوشبختانه حمایت شهرداری بندر کنگ و رئیس اداره ارشاد بندرلنگه این شهرستان خوب بوده است.

عکاس هرمزگانی ادغان کرد : شهرستان بندر لنگه سالنی نمایش آن جوابگوی هنرمندان این شهرستان را ندارد و می طلبد مسئولان شهرستان و به ویژه مسئولان استانی توجه ویژه به این معظل همیشگی هنرمندان این شهرستان داشته باشند.

وی با بیان اینکه در کنار کار هنری شغل آزاد کار می کنم، تصریح کرد: دنیای هنردنیای بسیار دور از حاشیه ، حوادث و پاک است ولی متاسفانه در هر زمینه ای افرادی سودجو وجود دارد و انسان خودش را باید از چنین انسان هایی دور نگه دارد تا باعث عدم پیشرفت هنرمند نشود و در واقع همین زندگی انسان یک اثر هنری به شمار می رود.

این هنرمند لنگه با بیان اینکه مشکلات قشر هنرمند کم نیستند، اظهار کرد: نبود امکانات لازم برای اکثر رشته های هنری؛ نبود پلاتو؛ نبود انجمن های منظم و همچنین نبود کلاس های آموزشی منظم و درست از جمله بخشی از مشکلات بنده در این عرصه بوده است.

عکاس بندر لنگه ای افزود: قریب به ۹ سال است که در زمینه عکاسی و هنر عکاسی فعالیت دارم و البته علاقه به کار تئاتر و عکاسی از عنفوان نوجوانی در من وجود داشت و لاجرم به عکاسی تمایل پیدا کردم و استاد بنده در در زمینه عکاسی پدرم «محمد پرخو » بوده اند.

پرخو با بیان اینکه به اینکه عکس ثبت یک فریم یا یک قاب از نوعی دید به زندگی است؛ خاطر نشان کرد: باید بتوانیم با تصورات ذهنی خود، با عشق و علاقه و تجربیات حاصله، نگاهی را ثبت کنیم و این نگاه ممکن است برای برخی در ظاهر کم اهمیت باشد اما پس از چاپ روی کاغذ نقطه عطف و توجه می شود.

وی به موضوعات غالب عکس های خود اشاره کرد و بیان کرد: عکاسی دنیایی وسیع با دیدگاه های گوناگون است و فردی که با عکاسی آشناست از کوچک ترین و پیش پا افتاده ترین موضوع نیز به راحتی نمی گذرد، اما عمده عکس های من آزاد است و سعی می کنم از اجسام و اشخاصی عکس بگیرم که ماندگاری داشته باشد که شامل اشخاص سن بالا و خانه ها و جاهای باستانی و…را شامل می شود.

این عکاس لنگه ای به تفاوت عکاسی آنالوگ و دیجیتال پرداخت و گفت: هر کدام از این دو روش در جای خود معایب و مزایایی دارند اما بنده عکاسی دیجیتال را می پسندم چون در حال حاضر آنالوگ کاربردی ندارد عکاسی با فیلم یا همان عکاسی آنالوگ نیز طرفداران زیادی دارد و بسیاری از عکاسان با آن همچنان انس دارند و شاید دلیل آن فرار از هزینه بالا و سرسام آور دوربین های دیجیتالی است اما عکس های دیجیتال آسانتر و سریع تر است و نتیجه کار را لحظه ای می توان دید و در هر صورت باید با علم و تکنولوژی روز گام برداشت و لاجرم باید به این سو یعنی عکاسی الکترونیکی و دیجیتالی رفت.

پرخو با بیان اینکه برای تهیه یک عکس چه برای اشخاص حرفه ای و چه آماتورها دارای هزینه های مشترک و اجتناب ناپذیر است ؛ خاطر نشان کرد: برای تهیه یک عکس یا فیلم خوب نگاه خلاقانه، صرف وقت، ظهور، چاپ و… همه و همه لازمه کار است .

وی اضافه کرد: برای تهیه عکس خوب باید ابتدا دارای تجهیزات خوب بود و داشتن دوربین مناسب، لنزهای مختلف برای مقاصد و موقعیت های گوناگون، انتخاب فیلم مناسب با حساسیت مورد نیاز برای روز یا شب، آشنایی با کادر، نور، زمان عکسبرداری و انتخاب سرعت و دیافراگم مناسب و از همه مهمتر عشق و علاقه و حوصله مهمترین مسائلی است که در خلق یک عکس خوب و هنری دخالت دارد.

عکاس لنگه ای به موقعیت خود در زمینه هنری عکاسی اشاره کرد و افزود: در جشنواره کشوری عکس درسال ٩٣ مقام سوم در بخش استانی در سال های ۹۴ و ۹۲ دو بار پی در پی مقام دوم و در نوروز ٩۴ جشنواره کالنگ لنگه مقام دوم را کسب کردم.
پرخو با اشاره به اینکه برای موفقعیت در عکاسی باید استعداد خوب و پشت کار قوی و دید خلاقانه و متفاوت داشت؛ گفت: آزادی عمل در چارچوب باورها و اعتقادهای موجود در جامعه به نحوی که با عکاس مغرضانه برخورد نشود و عکاس بتواند به راحتی دید اجتماعی و انتقادی خود را از دریچه دوربین ثبت و به مخاطبان القا کند می تواند از دیگر موفقعیت ها در حرفه عکاسی باشد.

این هنرمند هرمزگانی از نمایشگاه بزرگ هنرهای تجسمی در بندر کنگ خبر داد و خاطر نشان کرد: نمایشگاه بزرگ هنرهای تجسمی به مناسبت هفته کرامت که یکی از بزرگترین نمایشگاهای استان و کشور بیش از ۳۰ هنرمند بومی دو شهر بندر لنگه و بندر کنگ که میانگین ۹۰٪ سنی نفرات حاضر در نمایشگاه زیر ۲۰ سال از١٣الی ١٧ مرداد ماه ساعت ١٩ الی ٢٣ در بندرکنگ میدان شهرداری به طرف بازار قدیمی (مَهره) هتل بوم گردی بندرکنگ برگزار می شود.

مسئول برگزاری نمایشگاه تجسمی بندر کنگ ادغان کرد: این نمایشگاه با همکاری شهرداری بندر کنگ و اعضای شورای شهر بندر کنگ؛ سید عدنان هاشمی یکی از بهترین عکاس شهرستان که یکی از نقطه های کلیدی نمایشگاه بشمار می رود، یوسف مظفرزاده از عکاسان خوب کشور؛ محسنی ر‌ئیس اداره ارشاد شهرستان؛ معلمی مسئول هنرهای تجسمی بندر کنگ؛ زارعی مدیریت هتل بوم گردی بندر کنگ از جمله بانیان برگزاری این نمایشگاه بزرگ کشوری می باشند.

 

انتهای پیام/ت

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است