منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۲
شناسه خبر: 271307
گروه :خبر
810412_648

هرمزگان یکی از استان‌های مهم کشور در تامین محصولات کشاورزی محسوب می‌شود و بخش اعظمی از محصولات در گذشته به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شد که خود بهبود قیمت‌ها و رضایت‌مندی این قشر زحمت کش و تولید کننده را در پی داشت .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، بدون تردید هرمزگان یکی از استان‌های مهم کشور در تامین محصولات کشاورزی محسوب می شود. درست زمانی که اغلب نقاط کشور با سرمای پائیزی و زمستانه دست به گریبان است انواع محصولات کشاورزی در هرمزگان تولید و به اقصی نقاط کشور ارسال می‌شود. حتی بخش اعظمی از محصولات در گذشته به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شد که خود باعث بهبود قیمت‌ها و رضایت‌مندی این قشر زحمت‌کش و تولید کننده را در پی داشت.

در گذشته به دلیل پرداخت یارانه در بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر کود، سم، بذر و ماشین آلات کشاورزی با فروش محصول به قیمت‌های پائین هم می توانستند سود معقولی بدست آورند اما اکنون با کم رنگ شدن حمایت‌های دولتی از بخش کشاورزی وضعیتی بوجود آمده که فعالیت کشاورزی را به یک ریسک بزرگ تبدیل کرده است، البته این بدان معنا نیست که باید روش‌های یارانه‌ای گذشته را ادامه داد، بلکه باید فکر نو و تازه خلق کرد تا وضعیت کشاورزان بهبود نسبی پیدا کند.

مشکل دیگر عدم وجود مکانیزاسیون کشاورزی هرمزگان است، سیستم‌های سنتی دیگر قابلیت رقابت ندارند، ماشین آلات حداقل ده برابر سریع‌تر و دقیق‌تر از انسان عمل می‌کنند، بنابر این بازده کاری آنها سبب کاهش هزینه تولیدات و فرآورده‌های کشاورزی است که نتیجه مستقیم آن هم به سود کشاورزان و هم مصرف کنندگان است.

صنایع تبدیلی هم در کنار فعالیت‌های کشاورزی یکی از ضروریات است زیرا اگر به هر دلیلی نتوانیم محصول را مورد استفاده مستقیم قرار دهیم با کنسرو کردن محصول و نگهداری آن برای مدت طولانی‌تری عملا بخش اعظمی از منابع کشور را حفظ کرده ایم.

چنین به نظر می رسد که نگاه دولت به بخش کشاورزی باید یک نگاه مشفقانه همراه با نظارت مستمر و آمیخته با آموزش باشد . ناگفته نماند که اغلب کشاورزان هرمزگان از دانش لازم در فعالیتی که بدان  اشتغال دارند محرومند و چنانچه کتب یا مجلات آموزشی از طرف ادارت مربوطه به رایگان بین کشاورزان توزیع شود در بهبود وضعیت کشاورزی هرمزگان تاثیر بسزائی خواهد داشت، هر چند سخن در این زمینه بسیار است و در این مجال کوتاه میسر نیست.

این نکته ناگفته نماند که وضعیت اسف بار منابع آب در استان شاید بن بست کشاورزی هرمزگان باشد و اگر دولت نتواند در زمینه تامین آب شیرین از طریق نصب آب شیرین کن در مقیاس وسیع که خوشبختانه با دانش هسته ای امروز کشور امر چندان دشواری نیست تولیدات کشاورزی آینده ای نامطمئن را در انتظار خواهد بود.

بندرعباس به نظر می‌رسد با وجود تولید بالای محصولات کشاورزی، هنوز صادرات به شکل جدی در سیاست‌های دستگاه‌های متولی دیده نشده است. تا آنجا که هنوز یک پایانه صادراتی کشاورزی در کشور نداریم.

یکی از محورهای توسعه ، توسعه کمی و کیفی در بخش تولید و کشاورزی بود که علیرغم رسیدن به ماه‌های پایانی این برنامه هنوز تعهدات دولت محقق نشده است. با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه در حال تدوین نهایی است لزوم توجه به بخش تولید و صادرات کشاورزی احساس می‌شود. بدین معنا که در سند چشم‌انداز توسعه در افق ۱۴۰۴ ایران به‌ عنوان قدرت اقتصادی منطقه معرفی‌ شده است.

بر اساس آمار مذکور، ایران با تولید سالانه بیش از یک‌ میلیون تن خرما، بزرگ‌ترین تولیدکننده خرمای کشور است که عمده این تولید در هرمزگان و خوزستان است. اما جای تعجب است که میزان صادرات خرمای ایران در گزارش‌های ارائه ‌شده گمرک ناچیز است. با اینکه ایران سالانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع مرکبات تولید می‌کند، اما با وجود حجم بالای تولید، میزان صادرات مرکبات ایران به کشورهای منطقه بسیار محدود است.

به نظر می‌رسد با وجود تولید بالای محصولات کشاورزی در ایران، هنوز صادرات به شکل جدی در سیاست‌های دستگاه‌های متولی دیده نشده است. بالا بودن هزینه‌های داخلی تمام ‌شده محصولات کشاورزی موجب شده تولیدات ایرانی در قیمت، توان رقابت‌پذیری با سایر کشورها را نداشته باشند.

از زمان اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها در کشور هزینه‌های گزافی به حوزه کشاورزی تحمیل ‌شده که می‌توان از آن جمله به دستمزد نیروی کارگران ، بالا رفتن قیمت نهاده‌های کشاورزی اشاره کرد.

لزوم احداث پایانه صادرات محصولات کشاورزی در بندرشهید رجایی

ابراهیم پورحیدری رئیس انجمن خرمای استان هرمزگان به اینکه قدرت رقابت محصولات کشاورزی در بازار جهانی کاهش پیدا کرده است اظهار داشت : تولید محصولات زراعی استان یک‌ میلیون و ۴۰۰هزار تن است . هزینه حمل‌ و نقل ترانزیتی از ۱۰ میلیون به ۲۱میلیون تومان در یک ماه اخیر افزایش‌ یافته است.

پور حیدری خاطرنشان کرد: دولت جهت جلوگیری از مشکلات پیش ‌بینی‌ شده در کشورهای هدف باید تعرفه ‌های ورود محصولات کشاورزی را کاهش دهد.

وی یکی از دلایل رکود محصولات کشاورزی را مشکل در دریافت گواهی استاندارد و قرنطینه دانست و گفت : این موضوع باعث خواب ۴۸ساعته تولیدات کشاورزی در اسکله‌ها می‌شود که دولت برای رهایی از این قوانین دست‌ و پا گیر باید راهکارهایی ارائه دهد.

رئیس انجمن خرمای استان هرمزگان تصریح کرد: هرمزگان به دلیل هم‌ جواری با استان‌های کرمان ، فارس و بوشهر که از ظرفیت کشاورزی بالایی بهره‌ مند هستند، نیازمند به احداث پایانه صادرات محصولات کشاورزی در بندر شهید رجایی هستیم.

دولت توجه جدی به تولیدکنندگان نداشته است

مهرداد بازرگان رئیس تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان در بخش صنایع شیلاتی با بیان اینکه در واگذاری‌هایی که دولت به بخش خصوصی دارد بیش از ۸۰ درصد از املاک در تملک دولت است و بخش خصوصی به‌عنوان مستأجر حساب می‌شود، عنوان کرد : سال‌ها قبل مذاکراتی برای واگذاری سردخانه کوثر در بندر شهید رجایی با بخش خصوصی صورت گرفت اما به دلیل مالکیت دولت این واگذاری صورت نگرفت. سردخانه کوثر صرفاً به جهت دولتی بودن کمتر از پنج سال بعد از شروع به فعالیت تعطیل شد.

مهرداد بازرگان تأکیدکرد: مبدأ اصلی برنامه دفتر امور خدمات بازرگانی برای زیرساخت‌های بازرگانی و تجاری کشور در برنامه ششم باید جاده و ناوگان حمل‌ و نقل باشد.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف ما باید نزدیک کردن فواصل تولید به مصرف باشد نه ازلحاظ مکانی بلکه فاصله ثروت را باید کوتاه کرد. با توجه به اینکه تولیدکنندگان انگشت‌ شمار هستند در کشور به تولیدکننده توجه نشده ، همیشه سود را عده‌ای می‌برند که در تولید دخیل نیستند.

هزینه های حمل و نقل محصولات کشاورزی بالاست .

وحید تهمتن رئیس خانه صنعت و معدن با بیان اینکه یکی از برنامه های موردنیاز کشور حذف بروکراسی است، و حذف این عامل فساد، تنور خیلی‌ها را سرد می‌کند، اظهار داشت: بالا بودن هزینه تمام‌شده حمل‌ و نقل و فعالیت‌های ۴۰درصدی زیرزمینی، اقتصاد کشور را ضعیف کرده است.

وی یکی از ضعف‌های سیستم حمل‌ و نقل کشور را، ورود کامیون‌های خارجی با عوارض گمرکی ۴۰۰ میلیون تومانی تحت عنوان حمایت از صنایع خودروسازی داخلی دانست و افزود : این در حالی است که خودروسازی داخلی خود وابسته به واردات قطعات خارجی است به‌ گونه‌ای که یک راننده برای ایجاد اشتغال نیاز به وام با بهره بالا دارد که پرداخت این سود بانکی از محل حمل‌ونقل کالا تأمین می‌شود و درنهایت هزینه تمام‌ شده تولید ، عوارض و غیره افزایش می‌یابد و موجب فلج شدن اقتصاد کشور می‌شود.

کشت و تولید محصولات جالیزی به خصوص گوجه فرنگی، خیار و بادمجان طی چند سال گذشته در زمین های کشاورزی هرمزگان افزایش چشمگیری یافته است . به باور کارشناسان بازرگانی و کشاورزی زیاده روی کشاورزان در کشت یک محصول خاص موجب افزایش تولید و در نتیجه نبود کشش بازار یا بازارهای مصرف می شود و در نتیجه محصول تولیدی آنان بدون مشتری روی دستشان باقی می ماند تا جایی که حتی قادر به تامین هزینه های حمل آنها به مقصد بازار نیستند. پیازکاران و گوجه کاران هرمزگانی از جمله کشاورزانی بودند که محصولاتشان به علت کشت انبوه ، اشباع بازار و نبود خرید تضمینی به موقع از بین می رفت .

انبه میوه‌ای گرمسیری است. میوهٔ انبه علاوه بر مصرف خوراکی، آشپزی و آب‌ میوه‌گیری، به عنوان طعم‌ دهنده، کاربرد دارد. برگ‌های درخت انبه نیز مورد استفاده‌های زینتی قرار می‌گیرد.

بیشترین سطح زیر کشت انبه در ایران به استان هرمزگان اختصاص دارد. انبه در ایران در سواحل دریای عمان، مناطق راسک، سرباز، قصرقند، نیک شهر، دشتیاری و چابهار در سیستان و بلوچستان و همچنین در استان هرمزگان در شهرستانهای میناب، رودان، بندرعباس و جاسک کشت شده است، در شهرستان حاجی آباد هرمزگان نیز درختان انبه بارور یافت می‌شوند.

قدمت کشت این درخت در استان هرمزگان به بیش از ۳۰۰ سال می‌رسد، انبه همچنین در استان کرمان در شهرستانهای جیرفت وکهنوج کشت گردیده است. همچنین در شمال ایران در استان گیلان میوه ای ریز و آبدار وجود دارد که در اصطلاح عامیانه به آن انبه می گویند که در حقیقت بدلیل باردهی زیاد درخت آن در زبان گیلکی به آن انبوه گفته می شده و کم کم تغییر نام یافته است.

واردات بی رویه انبه های پاکستانی، هندی و آسیای شرقی به بازارهای ایران جای انبه مرغوب و با کیفیت تولیدی استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان را در بازار تنگ کرد. بسیاری از علاقمندان به این میوه تابستانه اعتقاد دارند انبه های وارداتی از هند و پاکستان طعم و مزه ندارند در حالی که طعم انبه ایرانی مثال زدنی است. بسیاری از کشاورزان مینابی اعتقاد دارند نبود آب مناسب و خشکسالی های سالهای اخیر آسیب جدی را متوجه این محصول گرمسیری کرده است.

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس با بیان اینکه هر زمان مشکلی وجود داشته آب کشاورزان قطع شده است، تصریح کرد : بنده در این خصوص اعتراضات زیادی هم به وزیر نیرو و هم مسئولان استان هرمزگان داشته ام و متاسفانه مسئولان در این زمینه به فکر اشتغال و معیشت مردم و کشاورزان نیستند و مجموعه مدیریت استان در دوره های مختلف طی حدود هشت سال گذشته در این خصوص همکاری نکرده و خود را مسئول نمی داند.

هاشمی با تاکید بر اینکه باید مصرف آب در بندرعباس مدیریت و صرفه جویی شود ، عنوان کرد : طی این مدت هیچ وقت آب بندرعباس جیره بندی نشده است و همیشه کشاورزان تحت فشار بوده اند که این بدترین نوع مدیریت است و متاسفانه مسئولان درد کشاورزان را درک نمی کنند.

وی گفت: متاسفانه در استان هرمزگان نسبت به این مسئله بی توجهی شده و این موضوع مربوط به دوره های مختلف بوده است و باید راهکارهای رفع این مشکل اجرایی شود.

اما محمدباقر حیدری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اخیرا در نشستی با دبیر خانه کشاورز استان هرمزگان با بیان اینکه وضعیت دشت ها و منابع آبی استان در وضعیت بحرانی قرار دارد ، گفته بود : بخش اعظمی از مردم استان هرمزگان از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند و بحران آب تهدیدی جدی برای این قشر از جامعه است و از بین رفتن منابع آب زیرزمینی و کمبود آب سبب مهاجرت کشاورزان به شهر می شود که این امر مشکلات فراوانی را برای آنها به همراه دارد.

حیدری تاکید کرد: در صورت فشار بر منابع آب زیرزمینی و برداشت بی رویه فرونشست زمین را شاهد هستیم.

قاچاق لیمو خشک در ماههای اخیر و واردات لیمو توسط وزارت بازرگانی موجب شده باغداران لیموترش هرمزگانی دیگر توان پرداخت بدهیهای خود به بانکها را نداشته باشند و ناامید از حمایت دولت روی به مهاجرت به شهرها بیاورند.

کمبود منابع آبی، خشکسالی و عدم بارش باران به یکی از دغدغه های اساسی برای مردم و مسئولان استان هرمزگان در سال های اخیر تبدیل شده است.

در این میان یکی از مشکلات عمده، کاهش آب در سد استقلال میناب به عنوان اصلی ترین منبع تامین کننده آب شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان و پرجمعیت ترین شهر استان و همچنین شهر بندرخمیر است به گونه ای که این مشکل طی سال جاری بارها هشدار مسئولان آب منطقه ای هرمزگان و احتمال اتمام منابع آبی سد استقلال میناب را به همراه داشته است.

احداث پایانه صادرات محصولات کشاورزی و شیلاتی در هرمزگان :

عملیات اجرایی احداث نخستین پایانه تخصصی صادرات محصولات کشاورزی و شیلاتی استان هرمزگان همزمان با هفته دولت در هرمزگان آغاز شد.

انتهای پیام/ش

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است