منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰
شناسه خبر: 304229
گروه :خبر
AharNews-Majles

دومین مرحله انتخابات مجلس شورای اسلامی در اریبهشت ماه هیچگاه یک جریان فرعی برای گروههای سیاسی نیست، انها این انتخابات را بسیار مهم می دانند و برای همین هر کدام در تقلای دستیابی به سهم بیشتری از پیروزیهای مرحله دوم هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت در حالی برگزار می شود که این انتخابات شاید اهمیتی به اندازه مرحله اول ان و شاید هم بیش از ان دارد، قرار است در این مرحله تکلیف خیلی چیزهای مشخص شود.

 

در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی است که تکلیف نهایی کرسیها، فراکسیون اکثریت و اقلیت، ترکیب احتمالی کمیسیونها و روسای آنها و در نهایت هیات رئیسه و رئیس مجلس مشخص می شود و کیست که نداند این مسائل تاچه اندازه برای هر دو جریان سیاسی دارای اهمیت است.
برای همین است که نشست ها و جلسات منتخبین دوره بعدی با حضور کاندیداهای راه یافته به دوره دوم برگزار می شود و هر کدام از جریانات سیاسی به دنبال جذب منتخبین احتمال مرحله بعد هستند.
انتخابات مرحله دوم مجلس در دوره بعدی، تفاوت فاحشی با همه مراحل دوم انتخابات در ادوار پیشین دارد. در ان ادوار هیچگاه به اندازه دوره فعلی، مرحله دوم دارای اهمیت نبود. تکلیف مجلس و گرایش اصلی ان در همان دوره اول مشخص می شد ه و این مساله چیز زیادی برای مرحله دوم باقی نمی گذاشته است.

 

در آن ادوار تفاوت چندانی هم بین رای مردم تهران با آرای شهرهای دیگر وجود نداشته و عمده پیروزها، رنگ و بوی همسان با یکدیگر داشته است. اما این بار ماجرا متفادت است. رای تهران رنگ و بوی متفاوتی با شهرستانها داشته است. پیروزی جریان حامی دولت و اصلاحات در تهران، پیروزی اصولگرایان در شهرستانها را در پی داشته است و این مساله نشان از تفاوت خواسته های شهروندان تهرانی با شهروندان دیگر دارد.

 

شهروندان تهرانی در گیرو دار موضوعات سیاسی، مسیر تداوم دولت و یارانش را در پیش گرفته اند اما در این میان شهرستانها در حرکتی سنجیده تر، به دنبال دادن ارائه هشدار به دولت بوده اند که اگر در پی گیری دغدغه های اقتصادی و معیشت انها، جدیت خاصی نداشته باشد، خیلی زود، گرایش به سمت دولت، برگشت کرده و ماجرا، به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد.
آرای شهرستانهای مختلف در انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که مطالبه جدی اقتصاد و معیشت از دولت از سوی شهروندان اغاز شده است و این که با وجود شعار ساماندهی صد روزه اقتصاد، هنوز اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده است، در آینده ای نه چندان دور، مساله بسیار مهمی برای دولت خواهد بود.
اما هدف این نوشته، پرداختان به مطالبات مردمی از دولت و یا وعده های حسن روحانی نیست. بلکه اذعان به مرحله ای مهمی از انتخابات است که سرنوشت مجلس آینده و شیوه های برخورد با دولت را تعیین می کند. هر چند به نظر می رسد اکثریت مجلس را جریان اصولگرایی تشکیل خواه داد، اما ترکیب برندگان دور دوم انتخابات، باز هم تاثیرات بسیاری روی فراکسیون اکثریت و جریان حاکم بر مجلس خواهد داشت.
در چنین شرایط و ایامی است که دو چهره، بیش از دیگران، نتایج انتخابات دوره دوم را رصد می کنند؛ علی لاریجانی و محمدرضا عارف. این دو جلسات متعددی را با منتخبین شهرهای متعدد گذاشته اند. جلساتی نیز با کاندیداهای راه یافته به دوره دوم برگزار شده است. در واقع کاندیداهای راه یافته به مرحله دوم هم به اندازه منتخبین، برای دو جریان و دو داعیه دار ریاست مجلس، مهم هستند.
برای علی لاریجانی و محمدرضا عارف بسیار مهم است که ترکیب منتخبین دوره دوم چگونه باشد. رقابت برای ریاست مجلس به طور جدی جریان دارد و نشست های متعدد راه یافتگان به مجلس بعدی، این جریان را ثابت می کند. لاریجانی هر چند تقابلی جدی با جریان اصولگرایی یافته است، اما همچنان چشم امیدش به پیروزی نهایی و با تعداد بالای منتخب این جریان در مرحله نهایی است.

 

در این میان عارف نیز با تکیه بر رای اعتدالیون و اصلاح طلبان، این امید را دارد که با پیروزی نسبی یارانش در دوره دوم، می تواند روی رای بخش کوچکی از جریان اصولگرایی نیز حساب باز کند. اینگونه انتخابات از سوی طیف های متعدد رصد می شود و برایشان مهم است. در این دوره البته، علاوه بر ریاست مجلس، گزینه هایی همچون نواب رئیس نیز دارای اهمیت بسیار هستند و به نظر می رسد جایگاه هیات رئیسه بین دو جریان عمده، تقسیم خواهد شد. اینگونه است که احتمالا در دوره آینده، بعد از مدتها، هیات رئیسه ای دوپاره و متفاوت از ادوار فعلی و سابق خواهیم داشت.

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است