منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۷
شناسه خبر: 175705
گروه :خبر

یک چشم‌پزشک با هشدار به والدین درباره ابتلای نوزادان نارس به بیماری رتینوپاتی تصریح کرد: این بیماری می‌تواند نوزادان را در طول یک ماه نابینا کند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، رضا کارخانه، اظهار کرد:‌ در سال‌های اخیر با توسعه بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، نوزادان نارس با سن کمتر هم زنده می‌مانند اما در معرض خطر بیماری رتینوپاتی، نوزادان نارس (Retinopathy of Prematurity یا ROP) قرار دارند که در صورت درمان نشدن به موقع، به نابینایی مطلق می‌انجامد.

 این چشم‌پزشک تصریح کرد:‌ چنانچه نوزادی در ایران در سن کمتر از 34 هفتگی و وزن 2 کیلوگرم به دنیا آید، ریسک ابتلا به بیماری رتینوپاتی را دارد که باید توسط پزشک متخصص معاینه شود.

وی درباره علت بروز رتینوپاتی در نوزادان نارس نیز گفت:‌ وقتی نوزاد نارس به‌دنیا می‌آید، عروق شبکیه چشمش هنوز کامل نشده است بنابراین اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی به شبکیه دچار اختلال می‌شود یعنی از آنجا که محیط بیرون از رحم مادر اکسیژن بیشتری دارد، منجر به تنگ‌شدن رگ‌های سطح چشم می‌شود و در نتیجه جریان خون کاهش می‌یابد و این باعث ترشح VEGF به‌عنوان یک فاکتور رگ‌ساز شده و این ماده، سبب رشد عروق جدید شبکیه می‌شود.

کارخانه افزود: رگ‌های جدید مانند علف‌های هرز رشد کرده و سبب کشیدگی شبکیه می‌شود که در صورت مراجعه نکردن به موقع نوزادان ROP به پزشک، این رگ‌های اضافی سبب کشیدگی شبکیه و در نهایت جدایی آن و نابینایی می‌شوند.

 این چشم‌پزشک نمره چشم بالا، انحراف چشم، ابتلا به آب مروارید و در صورت تأخیر در مراجعه به چشم‌پزشک، کنده‌شدن شبکیه و نابینایی را از عوارض پیشرفته‌تر این بیماری دانست که در همان زمان نوزدای بروز می‌کند.

وی تصریح کرد:‌ طول یک دوره بارداری طبیعی ۴٠هفته است اما براساس پیشرفت‌های پزشکی، امروزه نوزادانی که در ٢٢هفتگی هم به دنیا می‌آیند، شانس زنده‌ماندن دارند و در دنیا جدولی وجود دارد که بر اساس آن نسبت به سن بارداری نوزاد، زمان مراجعه وی به چشم‌پزشک مشخص شده است.

کارخانه افزود: بر این اساس چهار تا ٩هفته پس از تولد، بسته به سن بارداری مناسب‌ترین زمان برای معاینه چشم این قبیل نوزادان است، برای مثال نوزادانی که در ٢٢هفتگی جنینی به دنیا می‌آیند، ٩هفته پس از تولد، مناسب‌ترین زمان مراجعه به چشم‌پزشک است و در صورتی‌که نوزادی در ٢۴هفتگی دوره جنینی به دنیا بیاید، والدینش باید هفت‌هفته بعد، او را نزد چشم پزشک ببرند.

این چشم‌پزشک خاطرنشان کرد: این تفاوت ناشی از اصلاح سن نوزاد و رسیدن او به ٣١هفتگی حاملگی است بنابراین جمع سن جنینی و سن نوزادی او باید به ٣١ تا ٣٣هفته برسد.

وی درباره درمان بیماری رتینوپاتی گفت:‌ تزریق دارو، لیزر و جراحی از روش‌های درمانی است اما با توجه به وضعیت هر نوزاد، روش درمان متفاوت و به‌طور کلی درمان این بیماران با پیچیدگی همراه است.

کارخانه در خصوص موفقیت درمان بیماری رتینوپاتی نیز تأکید کرد:‌٩٠درصد این نوزادان بهبود می‌یابند ضمن اینکه بیماران هرچه زودتر تشخیص داده شوند، زودتر درمان می‌شوند و نتیجه درمان بهتر خواهد بود و برعکس هرچه دیرتر این مراجعات صورت گیرد، نتایج بدتر خواهد بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است