منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۹
شناسه خبر: 271544
گروه :خبر
13940907000456_PhotoA

وزیر خارجه عربستان سعودی در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده اعلام کرد ایران علت اصلی بحران، بی‌ثباتی و جنگ‎های منطقه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «عادل الجبیر»،‌ وزیر خارجه عربستان سعودی امروز(پنجشنبه) در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده که در آن «عباس عراقچی» معاون حقوقی و بین المللی وزیر خارجه ایران نیز حضور داشت، اعلام کرد که عربستان خواستار ایجاد روابط بهتر با ایران شد، اما ایران به این درخواست اعتنایی نکرده است.

وزیر خارجه عربستان در ادامه مدعی شد که حمله به هیات دیپماتیک و سفارت خانه عربستان بخشی از سیاست های خصمانه ایران است که منجر به ایجاد فتنه های مذهبی و طایفه ای در منطقه می شود.

عادل الجبیر از اعضای سازمان همکاری اسلامی خواست تا اتخاذ مواضع تازه علیه ایران به دلیل حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری آن در مشهد شد.

به گزارش روزنامه سعودی «عکاظ»،‌ الجبیر در ادامه اظهارات امروز خود در نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی که در جده برگزار شده است، افزود: حمله به سفارت عربستان در تهران جزئی از سلسله تجاوزات مستمری است که هیات های دیپلماتیک در ایران از 35 سال گذشته همواره مورد حمله قرار می گیرند، بدون اینکه ایران برای توقف آن تلاشی بکند.

وی گفت: عربستان بر برقراری ارتباط بهتر با ایران بر اساس اصول حسن همجواری و احترام متبادل و عدم دخالت در امور کشورهای منطقه تاکید کرد، اما هیچ گونه پاسخی از سوی دولت ایران به جزء حرف های متناقض دریافت نشد.

از سوی دیگر، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در نشست امروز جده در دفاع از مواضع عربستان، حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران را محکوم کرد.

چاووش اوغلو در یک نشست خبری در پایان نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد که وزرای خارجه عضو سازمان همکاری اسلامی برای محکوم کردن تجاوزات علیه هیات های دیپلماتیک عربستان در جده گردهم آمدند.

وی گفت: ترکیه «اقدامات خصمانه» علیه مواضع دیپلماتیک عربستان را محکوم و تاکید کرد که آنکارا دخالت های ایران در یمن، بحرین، سوریه و منطقه را محکوم می کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است