منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۰
شناسه خبر: 208346
گروه :خبر
13931209000658_PhotoA

وزیر خارجه ایران در دیدار همتای ایتالیایی گفت: مردم ایران نسبت به اجرای کامل و دقیق تعهدات طرف‌های مذاکراتی براساس «برجام» کاملا هوشیار و حساس هستند و سابقه تاریخی نیز زمینه‌های بدبینی را فراهم کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در مذاکراتی که متعاقب ورود هیات عالی‌رتبه سیاسی و افتصادی ایتالیا به تهران انجام شد، ابعاد محتلف روابط دوجانبه تهران و رم و همچنین زمینه‌های همکاری‌ها و مشورت‌های منظم پیرامون بحران‌های منطقه‌ای و موضوعات مختلف بین‌المللی مورد علاقه را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

دو طرف با تاکید بر اینکه ایران و ایتالیا همواره از مناسبات سنتی خوبی برخوردار بود‌ه‌اند، لزوم  توسعه روابط و برنامه ریزی برای روابط  بلندمدت مبتنی بر تنوع بخشبدن به حوزه‌های همکاری به منظور استفاده از همه ظرفیت‌ها را مورد توافق قرار دادند.

ظربف و جنتیلونی روابط ایران و ایتالیا را نمونه‌ای از روابط چند بعدی شامل مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و آموزشی که مشترکات و حوزه‌های فراوان مورد علاقه را نیز در برمی‌گیرد، توصیف کردند.

ظریف با  تاکید بر اینکه مردم ایران نسبت به اجرای کامل و دقیق تعهدات طرف‌های مذاکراتی ما بر اساس برجام کاملا هوشیارو حساس هستند و سابقه تاریخی نیز زمینه‌های بدبینی را فراهم کرده است،  توجه کشورهای غربی به خواست مردم ایران و تلاش برای تغییر این ذهنیت در دوره جدید همکاری‌ها بین ایران و کشورهای اروپایی را عنصری اساسی در شکل دهی به مناسبات  از این پس توصیف کرد.

وی همچنین با تشریح سیاست ایران در تقویت مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه و لزوم همکاری و تلاش جمعی برای حل و فصل بحران‌ها و استقرار ثبات خاطرنشان کرد: بی ثباتی و ناامنی و تروریسم و افراط خلاف مصالح و منافع همه کشورهای منطقه است.

وزیر خارجه ایتالیا در این مذاکرات علاقمندی و عزم ایتالیا برای ارتقاء سطح تماس‌ها بین دو کشور و شروع دوره جدیدی از همکاری برپایه مشترکات و روابط خوب سنتی را اعلام و ابراز امیدواری کرد توافق هسته‌ای براساس مسیر و نقشه راه پیش بینی شده به خوبی و به طور کامل طی شود و نمونه موفقی برای حل و فصل موضوعات اختلافی شود.

جنتیلونی همچنبن اظهار امیدواری کرد همکاری دوجانبه و تماس و مشورت‌های مستمر بین دو کشور در موضوعات مختلف منطقه‌ای در تفویت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی موثر و کمک کننده باشد.

وزرای خارجه ایران و ایتالیا در این مذاکرات همچنین مشورت‌های منظم و دوره‌ای دو وزیر در تهران و رم را مورد توافق قرار دادند.

ظریف و جنتیلونی در مذاکرات عصر امروز تبادل هیات‌های پارلمانی، قضایی همچنین گفت‌‌وگو و همکاری در زمینه‌های مواد مخدر؛ حقوق بشر؛ جرایم سازمان یافته و موضوعات متعدد فرهنگی و آموزشی و میراث فرهنگی را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است