منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۳
شناسه خبر: 200686
گروه :خبر
13940411000248_PhotoA

وزیر خارجه ایران در یادداشتی در یک روزنامه انگلیسی از طرف غربی خواسته اعمال زور علیه ایران را فراموش کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یادداشتی در روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز از کشورهای غربی خواسته اعمال زور بر ایران را فراموش کنند.

آقای ظریف در این یادداشت با بیان اینکه ایران و همتایانش در مذاکرات هسته‌ای، هیچگاه تا این اندازه به توافق نهایی نزدیک نبوده‌اند می‌نویسد: «نکته آشکار درباره حوادث آتی این است که اوضاع به زمان‌های ما قبل بازنخواهد گشت.»

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه بحران ایجاد شده بر سر برنامه هسته‌ای ایران از اساس، سیاسی بوده است تأکید می‌کند برای حل و فصل اختلافات جهت نیل به توافق نهایی به اتخاذ تصمیمات سیاسی نیاز است.

ظریف درباره اظهارات مقامات غربی که هدف از مذاکرات را قطع مسیرهای دست‌یابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای هستند هم نوشته است: «توافقی که در دسترس ما است این هدف را از طریق مجموعه‌ای از اقدامات محقق خواهد کرد.»

او در ادامه می‌افزاید: «اما در واقع تنها یک مسیر به سلاح هسته‌ای وجود دارد و آن هم تصمیم سیاسی برای ساخت این تسلیحات است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تأکید کرده محاسبات راهبردی معقولانه، و فراتر از آن، تعهدات مذهبی ایران این کشور را از دست‌یابی به سلاح‌های اتمی بازمی‌دارند و این محاسبات اخیراً به بوته آزمون گذارده شده‌اند.

ظریف تصریح کرده است: «ایران حتی هنگامی که  در دهه 1980 هدف حمله سلاح‌های کشتار جمعی توسط صدام واقع شد، مقابله به مثل نکرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران استفاده از این سلاح‌ها را شدیداً منع کرده است.»

وزیر خارجه ایران پیشنهاد کرده برای حرکت رو به جلو به «صداقت و تغییر پیش‌زمینه‌های ذهنی» نیاز است.

ظریف نوشته است: «رسیدن به توافق، مستلزم داشتن شجاعت برای حرکت به سمت اهداف متعالی، شهامت کافی برای منعطف بودن، جرأتمندی کنار گذاشتن عادات کهنه و فراتر از همه، نگاهی به آینده بهتر است.»

او می‌افزاید: «برخی طی سالهای گذشته از اعتراف به اینکه بازوی نظامی یا زور اقتصادی نمی‌تواند مردم را به گذشتن از عزتشان وادار کند، امتناع کرده‌اند.»

ظریف در بخش دیگری از این یادداشت تأکید کرده تنها توافقی که می‌تواند در برابر محک زمان دوام بیاورد، توافقی متوازن است. او می‌نویسد: «اشتباه نکنید: هر گونه تلاش برای رسیدن به دستاوردها به ازای هزینه دیگران، کوتاه‌مدت خواهد بود. ایران آماده عقد توافقی منصفانه و متوازن و آماده باز کردن افق‌های جدید برای رفع چالش‌های مشترکی با اهمیت بیشتر است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، «افراط‌گرایی متوحشانه» که قلب خاورمیانه را نشانه گرفته را از جمله تهدیدهای مشترک دو طرف خوانده و تأکید کرده این افراط‌گرایی در صورت عدم مقابله با آن، گسترش خواهد یافت.

ظریف می‌نویسد: «توحش خونسردانه که شاهد آن هستیم، مرز نمی‌شناسد. کشتارهای همزمان در سه قاره متفاوت، اندکی پیش از این، شاهد این مدعا است.»
ظریف با تصریح بر اینکه ایران در این نبردِ ما بین جریان‌های بشری و ضد بشری از هیچ تلاشی فروگذار نکرده می‌نویسد برای حل و فصل این موضوع به رویکردهای جدید نیاز است.

در پایان این یادداشت آمده است: «در حالی که توافق هسته‌ای نهایی در درسترس است امیدوار هستم  که شریکان من، دست به انتخابی تاریخی بین همکاری و تنش بزنند.»

ظریف ابراز امیدواری کرده منابع و توجه همگان به سمتی که باید، منعطف شود. او می‌گوید: «اگر با تهدیدهای افراط‌گرایی خشونت‌گرا با قدرت مقابله نکنیم، علیه ما به پا خواهد خاست..»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است