منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱
شناسه خبر: 198661
گروه :خبر

معاون وزیر خارجه ایران با تاکید بر لغو کلیه تحریم‌های اقتصادی از زمان اجرای توافق جامع، گفت: بیشتر موضوعات در نشست‌های کارشناسی خاتمه یافته و گفت‌وگوهای معاونان ادامه دارد و احتمالاً یکی دوموضوع نیازمند تصمیم‌گیری وزراست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ظهر شنبه به منظور شرکت در مذاکرات جاری هسته‌ای وارد وین محل برگزاری این مذاکرات شد. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز جمعه شب وارد وین شده بود.

هشتمین دور رایزنی‌های هسته‌ای در راستای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک از روز چهارشنبه 27 خرداد ماه در سطح معاونان در شهر وین در جریان است.

روز دوم مذاکرات نیز همانند روز اول اخبار داغی به همراه نداشت و دیدارهای دو جانبه ظریف با وزرای خارجه آمریکا، انگلیس و فرانسه و معاون وزیر خارجه چین و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اتفاقات میدانی چندانی رخ نداد اما در عرصه رسانه‌ای جنگ قابل توجهی از سوی رسانه‌های غربی علیه ایران در جریان بود که رویترز و آسوشیتدپرس گوی سبقت را از سایر هم خطان خود ربوده بودند و تلاش داشتند تا ایران را مقصر این رخوت به وجود آمده و یا عدم نتیجه گیری احتمالی از مذاکرات جاری بدانند.

روز سوم مذاکرات معاونان و کارشناسان در ادامه رایزنی‌های هسته‌ای در شهر وین به گفت‌وگو پرداختند. ضمن اینکه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز با وزیر خارجه آمریکا و آلمان دیدار داشت. معاونان وزرای خارجه ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیداری با یکدیگر داشتند.

روز چهارم مذاکرات اما با آمدن ظریف از تهران به وین و نیز حضور صالحی و فریدون کمی گرمتر شد. ظریف در روز سه شنبه با وزرای خارجه آمریکا، روسیه و آلمان و نیز مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار به صورت دو جانبه دیدار و گفت‌وگو کرد. تمدید هفت روزه تعلیق تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران به اما و اگرها درباره تمدید چند روزه مذاکرات پایان داد تا نگرانی از بابت اتمام ضرب الأجل وجود نداشته باشد و طرفین چند روز بیشتر را در هتل کوبورگ به گفت‌وگو بنشینند تا نتیجه‌ای حاصل شود. هر چند سخنان رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عدم ترس از ترک مذاکرات در صورت نرسیدن به اهداف و نیز اظهارات رئیس جمهور کشورمان درباره بازگشت سریع فعالیت‌های هسته‌ای در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود اوضاع کنونی را کمی مبهم.

روز پنجم مذاکرات با نشست وزرای خارجه آمریکا و ایران به همراه معاونانشان و نیز معاون موگرینی و صالحی همراه بود. صالحی که به تازگی وارد مذاکرات شده نیز روز چهارشنبه رایزنی دو جانبه 4 ساعته با مونیز وزیر انرژی آمریکا داشت. بازگشت 13 تن طلا به کشور از آفریقای جنوبی یکی از اخبار خوب روز چهارم مذاکرات بود.

اخبار روز اول، دوم ، سوم و چهارم مذاکرات وین را مشاهده کنید.

همچنین برای عضویت در خبرنامه ایران در جهان می‌توانید در اینجا کلیک کنید.

***

14:04  مذاکرات دو جانبه وزرای خارجه آمریکا و انگلیس لحظاتی قبل شروع شد.

13:38  رویترز به نقل از یک مقام که نام و ملیتش را مشخص نکرده گزارش داد که «ظریف وزیر خارجه ایران احتمالا روز جمعه به تهران برود البته این موضوع هنوز تایید نشده است».

13:33  وزیر خارجه انگلیس در بدو ورود به محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای گفت طرفین هنوز به هیچ گشایشی دست نیافته‌اند، اما تلاش می‌کنند شتاب گفت‌وگوها را حفط کنند.

13:21  وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی قبل در بالکن هتل محل مذاکرات گفت: مذاکرات رو به جلو می‌رود و باید امیدوار باشم.

13:20  دبیر شورایعالی امنیت ملی با یادآوری برخی موانع همکاری که در گذشته به دلیل اتخاذ رویکردهای متفاوت از جانب آژانس روند تعامل مثبت را با چالش مواجه کرد، افزود: ایران چون گذشته آماده ادامه همکاری نزدیک با آژانس برای حل مسائل باقیمانده است.

12:54  منابع دیپلماتیک می‌گوید بحث در مورد نحوع رفع تحریم‌های ایران اصلی‌ترین دستور کار مذاکرات امروز در وین است.

12:41  شبکه آمریکایی بلومبرگ در برنامه ویژه درباره مذاکرات هسته‌ای با حضور دو خبرنگار ارشد غربی اعزامی به وین و همچنین حسین موسویان به بررسی موضوعات مختلف مربوط به گفت‌وگوهای هسته‌ای پرداختند.

12:36  وزرای خارجه ایران و آمریکا برای هفتمین بار قرار است ساعت ١٧:٣٠ به وقت محلی ٢٠ به وقت تهران دیدار کنند.

12:11  معاون وزیر خارجه ایران با تاکید بر لغو کلیه تحریم های اقتصادی از زمان اجرای توافق جامع، گفت: بیشتر موضوعات در نشست‌های کارشناسی خاتمه یافته و گفت‌وگوهای معاونان ادامه دارد و احتمالاً یکی دوموضوع نیازمند تصمیم‌گیری وزراست.

12:01  رئیس بخش امنیتی-سیاسی دفتر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در کنفرانسی ایران را بزرگ ترین تهدید برای این رژیم خواند و ادعاهای تل‌آویو علیه برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

11:14  گرت پورتر روزنامه‌نگار آمریکایی و نویسنده کتاب «بحران ساختگی» تصریح کرد در سفر کنونی خود به «وین» نشانه‌هایی دریافت کرده که می‌تواند بگوید احتمال توافق هسته‌ای ایران و 1+5 بیش از 50 درصد است.

10:09  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنج شنبه) برای دیدار با شمخانی به ساختمان شورای عالی امنیت ملی رفت.

03:47  خبرنگار تلویزیون سی‌بی‌اس گفت:«کنگره آمریکا نمی‌تواند توافق را از بین ببرد البته می‌تواند برای آن دردسر درست کرده و به دولت باراک اوباما صدمه بزند.»

02:07 یک خبرگزاری روس خبر داد که شورای امنیت سازمان ملل احتمالا قطعنامه‌هایی دارای محدوده زمانی برای رفع تحریم‌های ایران صادر می‌کند.

01:51 نوزده ماه پیش بود که کشورهای غربی در توافق ژنو متعهد به لغو تحریم طلا و فلزات گرانبها برای ایران شدند؛ تعهدی که تازه یک هفته از عملی شدن آن می گذرد.

23:01 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه بار دیگر بر لزوم دسترسی به تأسیسات نظامی ایران به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های توافق هسته‌ای تأکید کرد.

22:45 نشست صالحی و مونیز پس از حدود 4:15 دقیقه پایان یافت.
22:15 وزیر امور خارجه آلمان لحظاتی پیش وارد هتل محل مذاکرات هسته‌ای در وین شد.

22:00 نشست صالحی و مونیز از ساعت 4 به وقت وین (6:30 به وقت تهران) کماکان ادامه دارد.
21:57 وزیر خارجه کشورمان پنجشنبه با همتایان آلمانی، انگلیسی و چینی و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است