منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۰
شناسه خبر: 239478
گروه :خبر

وزیر امور خارجه ایران از امضای یادداشت تفاهم گسترش تبادلات سیاسی با وزیر خارجه بلژیک خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  دکتر محمدجواد ظریف ظهر دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای بلژیکی‌اش، گفت: طبق این یادداشت تفاهم قرار است دو کشور تعاملات سیاسی خود را در مسائل دوجانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی گسترش دهند.

او در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایران در چه سطحی در نشست وین در ارتباط با سوریه شرکت می‌کند؟‌ گفت: به دلیل همزمانی سفر رییس‌جمهور به اروپا هنوز معلوم نیست ایران در چه سطحی در این نشست شرکت می‌کند.

ظریف هم‌چنین با بیان این که مذاکرات در مورد سند رسمی بازسازی اراک تمام شده و آماده امضا است، خاطرنشان کرد: در مورد نحوه امضا هنوز در حال مذاکره هستیم چرا که تمام وزیران خارجه در اجلاس وین نیستند و ممکن است ما از روش‌های دیگر استفاده کنیم.

وی به اهمیت این سند اشاره کرد و افزود: ما تأکید داریم هرچه زودتر این سند امضا شود.

ظریف در مورد دستور کار اجلاس آتی وین در ارتباط با بحران سوریه، گفت: دو موضوع مهم در دستور کار است؛ موضوع اول در مورد تعیین گروه‌های تروریستی است که البته از نظر ما مشخص است کدام گروه‌ها تروریست هستند. موضوع دوم توافق در مورد نحوه ادامه کار است.

ظریف در سخنان خود با تأکید بر اینکه مبارزه با تروریسم وظیفه جامعه بین‌المللی است، تأکید کرد: تعیین سرنوشت آینده سوریه بر عهده مردم این کشور است و ما فقط تسهیل کننده در این مسیر هستیم و تعیین کننده نیستیم.

ظریف در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای بلژیکی خود در پاسخ به سوال خبرنگار بلژیکی مبنی بر اینکه در خبرها آمده آقای دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرده ایران به بحران سوریه دامن می‌زند که ظریف پاسخ داد: من چنین چیزی به نقل از آقای دی‌میستورا نشنیده‌ام و ارتباط خوبی با آقای دی‌ میستورا داریم. ایران همواره برای ایجاد صلح و ثبات و تحقق آن در سوریه تلاش کرده و برخلاف برخی از دوستان که معتقدند راه‌حل بحران سوریه نظامی است ما معتقدیم که راه‌حل بحران سوریه سیاسی است.

ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: وظیفه جامعه بین‌المللی است که با تروریست‌ها و افراطی‌گری مقابله کند و متأسفانه برخورد غیرقابل قبول برخی از کشورها با گروه‌های تروریستی و مقوله تروریسم باعث شده که تروریست‌ها مردم سوریه را به خاک و خون بکشند و مسأله سوریه تبدیل به معضلی برای جهان شود و ضرورت دارد که هرچه زودتر این معضل تمام شود.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با تأکید رئیس‌جمهور بر اینکه دنیا باید با تروریسم برخورد کند، ادامه داد: ولی این مردم سوریه هستند که باید سرنوشت‌شان را تعیین کنند و این موضوع یک ضرورت جهانی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با تأکید بر اینکه تروریست‌ها نباید به منابع مالی دسترسی داشته باشند و نفت بفروشند، افزود: باید یک نفر پاسخ دهد که آنها چگونه نفت می‌فروشند، کدام کشور از آنها نفت می‌خرد و کدام بانک‌ها درآمدهای نفتی این گروه‌های خطرناک را نگهداری می‌کنند و به آنها اجازه استفاده می‌دهد. اینها سوالات مهمی است.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان در سخنان خود در ادامه نشست مطبوعاتی‌اش با همتای بلژیکی‌اش، تأکید کرد: جامعه بین‌المللی باید با تروریسم مبارزه کند و از دیگر سو برخی در کشورهای منطقه و خارج از منطقه باید بپذیرند که داعش یک خطر برای ماست و فکر نکنند که از این خطر و مهره می‌توانند در راستای منافعشان استفاده کنند.

ظریف با تأکید مجدد مبنی بر اینکه نباید اینگونه باشد که ما تلاش کنیم که آینده سوریه را تعیین کنیم و معضل تروریسم را به مردم سوریه واگذار کنیم، افزود: باید جاها در این مسیر عوض شود و جامعه بین‌المللی در مسیر مبارزه با تروریسم حرکت کند و تعیین آینده سوریه را به خود مردم این کشور واگذار کند.

این خبر در حال تکمیل است…

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است