منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۱
شناسه خبر: 179749
گروه :خبر

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد تفاهم هسته‌ای «لوزان» یک پیشرفت مهم بود و ایران و ۱+۵ بر روی پارامترهایی به توافق رسیدند تا تردیدها درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران از بین برود و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو شود.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر کرده و در آن به تشریح مواضع ایران در مذاکرات هسته‌ای پرداخت.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» درباره تفاهم هسته‌ای «لوزان» گفت: ما اوایل ماه جاری، پیشرفت مهمی در سوئیس حاصل آوردیم. ما با 5 عضو دائم سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان، بر روی پارامترهایی به توافق رسیدیم تا هرگونه تردید درباره ماهیت کاملاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را از بین‌ برود و همچنین تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو شود.

وی ادامه داد: اما به منظور امضای یک توافق هسته‌ای پیش‌بینی شده، اراده سیاسی بیشتری نیاز است. مردم ایران قبلاً با انتخاب تعامل عزتمند، عزم خود را نشان دادند. زمان آن رسیده که آمریکا و همپیمانان غربی این کشور بین همکاری و تقابل، بین مذاکره و شعار و بین توافق و تهدید و اجبار انتخاب کنند.

وزیر خارجه ایران تأکید کرد: ما با حاکمیت شجاعانه و جسارت برای اتخاذ تصمیمات درست، می‌توانیم و می‌بایست این بحران ساختگی را کنار بگذاریم و به سوی کارهای مهم‌تر بپردازیم. منطقه وسیع‌تر خلیج فارس آشفته است. بحث ظهور و سقوط دولت‌ها مطرح نیست: بلکه موضوع اصلی، اساس و بافت اجتماعی، فرهنگی و مذهبی است که در تمامی کشورهای منطقه با تهدید روبرو است.

ظریف تأکید کرد: ایران با تکیه بر جمعیت انعطاف‌پذیر که محکم مقابل تهدید و اجبار ایستادگی کرده‌اند و در عین حال به طور همزمان برای گشودن افق‌های جدید تعامل سازنده بر اساس احترام دوجانبه از خود بلندهمتی نشان داده‌اند، از طوفان‌های بی‌ثباتی که در نتیجه این بی‌نظمی‌ها و آشوب‌ها به وجود آمده، جان سالم به در برده است. با این حال نمی توانیم نسبت به ویرانی های عمیق اطرافمان بی تفاوت باشیم.

وی ادامه داد: ایران در مواضع خود همواره شفاف بوده است: گسترده تعامل سازنده ما بسیار فراتر از مذاکرات هسته‌ای است. روابط خوب با همسایگان ایران اولویت برتر ما است. اعتقاد اساسی ما این است که موضوع هسته‌ای صرفاً به مثابه یک عارضه جانبی بوده و نمی تواند عاملی برای عدم اعتماد، تنش و بحران در نظر گرفته شود. با توجه به پیشرفت های اخیر در پیشگیری از این گونه عوارض جانبی، هم‌اکنون زمان آن رسیده است که ایران و دیگر کشورهای منطقه به ریشه‌های اصلی بی اعتمادی و تنش در منطقه وسیعتر خلیج‌فارس بپردازند.

وزیر خارجه ایران درباره سیاست خارجی ایران اینگونه گفت: سیاست خارجی ایران ماهیت جامعی دارد و این به واسطه عادت یا سلیقه نبوده است بلکه به این دلیل بوده است که جهانی شدن تمامی جایگزین‌ها را منسوخ کرده است. هیچ‌چیز در سیاست بین‌المللی در انزوای مطلق کار نمی‌کند. امنیت نمی‌تواند به بهای ناامنی دیگران دنبال شود. هیچ کشوری بدون در نظرگرفتن منافع دیگران نمی‌تواند به منافع خود دست پیدا کند.

وی تأکید کرد: در هیچ‌کجا به اندازه‌ای منطقه وسیع‌تر خلیج‌فارس،اهمیت این ساز و کارها مشهود نیست. ما به یک ارزیابی هوشیارانه از وقایع پیچیده و در هم پیچیده و سیاست‌های منسجم برای رویارویی با آنها نیاز داریم. جنگ علیه تروریسم یک گواه صادق و یک مثال مناسب است.

ظریف در ادامه اینگونه گفت: نمی‌توان با القاعده و برادران ایدئولوژیک آنها همچون گروه باصطلاح دولت اسلامی در عراق که نه اسلامی است و نه دولت، تقابل کرد و در عین حال به طور موثری موجبات رشد آنها در یمن و سوریه را فراهم آورد.

ظریف افزود: چندین عرصه وجود دارد که منافع ایران و دیگر سهامداران اصلی و مهم با یکدیگر تلاقی دارند. مدت‌ها است که زمان راه‌اندازی مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای در خلیج‌فارس به منظور تسهیل تعامل از راه رسیده است.

وی در اینباره گفت: اگر یک نفر بخواهد بحث‌های جدی درباره فجایعی که منطقه با آن روبرو است را آغاز کند، یمن مکان خوبی برای شروع است. ایران یک رویکرد منطقی و عملی برای پرداختن به این بحران دردناک و غیرضروری پیشنهاد کرد. طرح ما خواستار آتش‌بس فوری، کمک انساندوستانه و تسهیل گفت‌وگوی بین احزاب در یمن بود که به تشکیل یک دولت جامع و گسترده وحدت ملی منتهی می‌شود.

ظریف گفت: در سطح وسیع‌تر، گفت‌وگوی منطقه‌ای می‌بایست بر اساس اصول مشترک پذیرفته شده جهانی و همچنین اهداف مشترک باشد و به طور ویژه به حاکمیت، تمامیت ارزی و استقلال سیاسی تمامی کشورها، مصونیت مرزهای بین‌المللی، عدم مداخله در امور داخلی، حل صلح‌آمیز درگیری‌ها، احترام گذارد و اجازه تهدید و استفاده از زور وجود نداشته باشد و صلح‌، ثبات و پیشرفت و رفاه در منطقه را تقویت کند.

وزیر خارجه ایران پیشنهاد داد: یک گفت‌وگوی منطقه‌ای می‌تواند به اشاعه درک و تعامل در سطوح دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی کمک کند و به توافق در خصوص طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله اقدامات اعتمادساز و امنیت ساز، مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی، تضمین آزادی کشتی‌رانی و آزادی جریان نفت و دیگر منابع و محافظت از محیط زیست منجر شود. این گفتگوی منطقه‌ای می‌تواند همچنین در نهایت شامل ایجاد ساز و کارهای عدم تجاوز و همکاری‌های امنیتی منطقه‌ای شود.

وزیر خارجه ایران در پایان یادداشت خود نوشت: در حالیکه این همکاری می‌بایست با سهامداران منطقه‌ای مرتبط ادامه یابد، اما از چارچوب‌های بنیادین برای گفت‌وگو و به ویژه سازمان ملل می‌بایست استفاده کرد. دبیرکل سازمان ملل می‌تواند چتر ضروری بین‌المللی را فراهم کند. نقش منطقه‌ای سازمان ملل در قطعنامه شورای امنیت پیش‌بینی شده است که به پایان جنگ ایران و عراق در سال 1988 کمک کرد و این نقش می‌تواند نگرانی‌ها و اضطراب؛ به ویژه نگرانی کشورهای کوچک را از بین ببرد و به جامعه بین‌الملل تضمین و مکانیسمی برای حفاظت از منافع قانونی خود دهد و هرگونه گفت‌وگوی منطقه‌ای را با موضوعاتی که فراتر از مرزهای منطقه است، پیوند دهد. جهان قادر نیست که بدون پرداختن به ریشه‌های ناآرامی در منطقه خلیج فارس، به کار خود ادامه دهد. این یک فرصت منحصر به فرد برای تعامل است که نباید تلف شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است